Anasayfa / FLAŞ HABER / Köyceğiz’in Jetgiller’i kızlar

Köyceğiz’in Jetgiller’i kızlar

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde, müzik öğretmeni Özgür Kayaoğlu tarafından köylerdeki kızlardan oluşan futbol takımı kuruldu. Kayaoğlu, kredi çekerek 25 bin lira harcadı, futbolcuların lisanslarını çıkardı, takımı 3. Lig’e kazandırdı. Takımın amacı, destek bulunursa 3. Lig’de zirveye oynamak.

Müzik öğretmeni Özgür Kayaoğlu, Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’daki liselerde okuyan ve köylerde yaşayan 46 kızdan oluşan futbol takımı kurdu. Fethiye’den sonra Muğla’nın ikinci kız futbol takımı Jetgiller, 3. Lig’de mücadele etmeye de hak kazandı.

Köylerde yaşayan kız çocuklarını sosyal hayata kazandırmak için bankadan 25 bin lira kredi çekerek futbol takımı kurduğunu belirten Kayaoğlu, “Amacım bir kartopu yapabilmek ve onun bir çığa dönüşmesine önayak olmak” dedi.

Muğla’nın Köyceğiz İlçesi’ndeki İMKB Ortaokulu’nda müzik öğretmenliği yapan Özgür Kayaoğlu, erken evliliklerin, kadına yönelik şiddetin ve kızların sosyal hayata uyumu için anlamlı bir projeye imza attı. Okul dışındaki zamanlarında Dalaman, Köyceğiz ile Ortaca ilçelerinin köylerini karış karış gezerek, futbola meraklı 46 kız öğrenci bulan Kayaoğlu, 25 bin lira kredi çekti ve ‘Jetgiller Gençlik ve Spor Kulübü’nü kurdu. Kulübün ismini 80’li yılların ünlü çizgi dizisinden alması ise dikkat çekiyor. 3. Lig’de mücadele edecek olan Jetgiller’e katılan birçok öğrencinin takıma katıldıktan ders notlarının da yükseldiği belirtildi.

Kadının yerinin toplumda en ön sırada olması gerektiğini söyleyen müzik öğretmeni Kayaoğlu, “Kadın önde olursa savaş yerine barış olur. Dalaman, Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinin köylerinde futbola ilgili kızların olduğunu gördüm. Bazı kızlarımız çobanlık ve arıcılık yapıyor. Onları sosyal hayata kazandırmak, erken evliliklerin ve kadın intiharlarının önüne geçmek adına bunu bir sosyal sorumluluk görevi olarak gördüm. Kolları sıvayarak öğretmenlik yaptığım okulumdan arta kalan zamanlarda köy köy gezmeye başladım. Derneğimi kurduktan sonra TFF’ye kulübümüzü tescil ettirdim. Çocukların dolmuşla gelmeleri gitmelerinden tutun kulüp kurma masrafları, şampiyonaya gitme, gelme ve konaklama masraflarını ben karşıladım. Buradaki asıl amaç bir kartopu yapabilmek ve onun bir çığa dönüşmesine önayak olmak. Çocuklarla antrenmanlar çok güzel ilerliyor. Spor malzemesi ile diğer giderler anlamında çok eksikler var. Yetkililerden destek bekliyoruz, sponsor arıyoruz” dedi.

Ailelerin futbola genel bakışının pozitif olduğunu belirten Kayaoğlu, “Bazı aileler ise çocuklarının derslerden geri kalacakları endişesini taşıyordu. Öğrencilerin antrenman ve maçlara başladıktan sonra ders notlarındaki yükselişi onları şaşırttı. Çünkü gerçek başarı, sosyal etkinliklerden geçiyor. Çocuk hiçbir yerde deşarj olamadığı kadar orada deşarj oluyor” diye konuştu.

Sporculardan 8. sınıf öğrencisi Sultan Gedik, “Antrenmanlarımız yorucu geçiyor. Küçüklüğümden buyana futbol oynuyorum. Derslerimden boşta kalan zamanlarımda ise ailemle beraber arıcılık yapıyorum. Hedefim spor lisesine gidebilmek” derken, antrenör İsmail Kaya şunları söyledi: “Elimizden geldiği kadar kızlarımızı futbola özendiriyoruz. Hedefleri olması için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yaşları daha çok genç. İleri ki dönemlerde BESYO’ya gitmeyi düşünüyorlar. Bizim temennimiz iyi bir vatandaş olmaları. Spor yaparak öz güvenleri yerine geliyor. 3. Lig’deki grubumuzda 7 takım olacak. Kısıtlı imkanlar ile güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Sponsor olarak yardım edilirse mutlu oluruz. Toplarımız eskidi ve maçlarda giyecek bir formamız var. Haftanın 3 günü çalışmalarımız devam ediyor”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum’a iki yeni DoubleTree by Hilton Oteli

DoubleTree by Hilton Bodrum’daki iki otelin yönetimini devraldı 1955 yılından bu yana ...