Anasayfa / DUYURULAR / 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Basın Açıklaması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Basın Açıklaması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Basın Açıklaması:

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kurulup faaliyete geçmemizden bu yana, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü veya diğer adıyla Dünya Kadınlar Günü’nü ikinci kez idrak ediyoruz.

Bu vesileyle, hem mağdur edilmiş ve edilen kadınlarımızı, hem de insan ve kadın haklarına hizmet etmiş kadınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Bu yılki etkinlikler Bodrum Belediyesi KADEM’in çağrısı ve eş güdümünde, Meclisimizin ve kadın konusuyla ilgilenen Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımıyla, özlenen birliktelik içerisinde hazırlanmıştır.

Birlik olmanın, bir ortak payda etrafında buluşabilmenin, toplumun tümünü ilgilendiren Kadın sorunlarının çözüme ulaştırılmasında önemli bir güç oluşturacağına inanıyoruz. Zira önümüzdeki tablo iç açıcı değildir. Kadınlara karşı ayrımcılık ve eşitsizlik süregelmekte, cinayetlere de varan şiddet olaylarında ciddi artış görülmekte, çocuk evlilikleri önlenememektedir.

Ağır İnsan Hakları ihlali teşkil eden bu gidişatın durdurulması ve tersine döndürülmesi için, tüm bireylerin bilinçlendirilmelerinin ve her seviyede zihniyet değişikliği gerçekleştirilmesinin zorunluluğunu Kadın Meclisi olarak, bugüne dek, her fırsatta defalarca vurguladık.

TBMM’nde grubu bulunan dört siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla 9 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirdiğimiz panelde de bu gereklilik öne çıkmıştı.

Türk Kadını sezgisi, aklı ve cesaretiyle, Demokrasi ve İnsan Hakları kaynaklı bu toplumsal sorunu çözüme götürebilecek güce sahiptir. Tarihimiz incelendiğinde, çeşitli evrelerde bunun örneklerini görebiliriz. Mustafa Kemal Atatürk de “Dünyada her şey Kadının eseridir” sözüyle bu olguyu veciz bir şekilde dile getirmiştir.

Kadınlarımızın birlikteliğiyle hazırlanan Kadınlar Günü etkinlikleri, Bodrum’da 3-14 Mart tarihleri arasında çeşitli mekanlarda gerçekleştirilecektir. Tüm etkinliklerin yan ısıra, özellikle, 8 Mart Cumartesi saat 12.30 da, Bodrum Belediye Meydanı’nda başlayacak olan “Kadınlar Günü Buluşması ve Yürüyüşü”ne Bodrumlu kadın – erkek tüm bireylerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının geniş katılımını bekliyor ve bu çağrımıza duyarsız kalmayacaklarına inanıyoruz.

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kutlu olsun!

Saygılarımızla.

Zeynep Akıncı

Bodrum Kent Konseyi

Kadın Meclisi Başkanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Ahmet Aras a destekleri için teşekkür ettiler

Yangın Söndürme Dronu Yaptılar, Gümüş Kupa Aldılar – Üç üniversite öğrencisi kafa ...