DİBEKLİHAN’DA CAM SANATI ÜZERİNE SÖYLEŞİ…

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde 17 Temmuz günü beş sergi açılış gerçekleşti. Açılışı gerçekleşen Erdinç Bakla Sanat Galerisi’nde “Gece Notları” serisi ile eserleri yer alan Mustafa Ağatekin ile 18 Temmuz 2021 Pazar akşamı SAAT 21:00’da ise Dibeklihan Orhan Kemal Meydanı’nda cam sanatı üzerine bir söyleşi yapılacak.

Şöyleşi öncesi sanatçının pandemi sürecindeki eser üretimi, gece notlarının içeriği, Dibeklihan için özel tasarladığı eserlerin yapılış hikayesi ve sanatçının atölyesine kadar birçok konunun yanı sıra bir de kısa bir video izlenecek. Türkiye’de cam sanatının geldiği son durum, sanatçının öğrencilik yıllarından bugüne kadar ki sanat serüveni ve yine genç yetenekler ile koleksiyonerlerin cam eserlerle kurduğu bağa kadar cama dair birçok konu konuşulacak.

Mustafa Ağatekin 1986 yılında Trakya Üniversitesi Çanakkale MYO. Seramik Bölümü’nden mezun olduktan sonra sanat eğitimine Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde devam etti ve 1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana sanat Dalı’nda Yüksek Lisansını, 2003 yılında da aynı Enstitüde Sanatta Yeterliliğini verdi. Yurtiçinde 14 kişisel sergi açan sanatçı ulusal ve uluslararası pek çok karma sergi ve etkinliğe katıldı. Sanat yolculuğuna seramikle başlayan Ağatekin, 2002 yılından itibaren cam ile çalışmaya başladı. Seramik ve camı kendi geliştirdiği yöntemle bir araya getiren sanatçı son dönemde ağırlıklı olarak cam çalışarak bu yolculuğa devam ediyor. Yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmekte ve eserleri, müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’

“Deniz Araç Trafiği, Deniz Araçlarının Park Yerleri, Atık Sular ve Deniz Kirliliği’’ ...