Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / İKİYE BÖLÜNEN AZMAK AÇILARAK CANLILAR KURTARILDI

İKİYE BÖLÜNEN AZMAK AÇILARAK CANLILAR KURTARILDI

BODRUM BELEDİYESİ EKİPLERİNDEN AZMAĞA CANSUYU

Yaşadığımız coğrafyanın doğal dengesini korumak, bilinçsizce yapılan müdahalelerin önüne geçmek için gece gündüz çalışan Bodrum Belediyesi, Akyarlar’da içinde pek çok canlının yaşadığı ve vatandaş müdahalesiyle bilinçli olarak kurutulan azmağa can suyu verdi.

Akyarlar Mahallesi’nde  çeşit çeşit kurbağa ve balık türüne ev sahipliği yapan ve vatandaşlar tarafından yol yapmak amacıyla toprak dökülerek kapatılmak istenen azmak, Bodrum Belediyesi’nin müdahalesiyle kurtarıldı. Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Tarımsal İşler Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen çalışmada ilk olarak kurumak üzere olan azmağın bir bölümüne su takviyesi yapıldı.

Muğla Çevre İl Müdürlüğü ve Bodrum İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü koordinesi ile yürütülen çalışmalarda doğal yapısı bozulan azmak eski haline döndürüldü. Alttan bir su kaynağı ile beslenen ve kendi içinde bir ekosistemi olan sazlık alanın bir bölümüne dökülen toprak yığını iş makineleri tarafından kaldırıldı. Çalışmalar sırasında Belediyenin Su Ürünleri Mühendisi de hazır bulundu.

Çalışmaları yerinde takip eden Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, birçok canlıya ev sahipliği yapan lagünün zaman içinde doğal bir habitat haline geldiğini fakat bilinçsiz müdahale ile yok edilmek üzereyken tespit edildiğini belirterek “Vatandaşlar tarafından yapılan araç yolunun diğer tarafında kalan ve bu habitatta yaşayan canlılar su azlığından, oksijen yetersizliğinden dolayı bir süre sonra öleceklerdi. Belediyemizce vatandaşlar tarafından yapılan yol yapımı sonrası ikiye ayrılan bölgeye su takviyesi 2-3 metre yüksekten oksijenlendirilerek yapıldı. Daha sonra yol kaldırılarak, canlıların ekosistem bağı eski haline getirildi.”dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME       Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile ilgili olarak ...