Anasayfa / FLAŞ HABER / Seyhan Karabay vefat etti

Seyhan Karabay vefat etti

Baha Boduroğlu facebook üzerinden duyurdu ünlü, sevilen sanatçı Seyhan Karabay ‘ın vefat ettiğini. Seyhan Karabay uzun yıllardır Bodrum da  yaşıyor, özellikle 1 Temmuz kabotaj bayramı etkinliklerinde sunuculuk yapmış, popüler, mütevazi kimliği ile sevilen bir sanatçıydı.

Baha Boduroğlu’nun yazısı şöyle:

Seyhan Karabay’ı yitirdik..
1960 lı 1970 yılların ünlü guruplarında bas gitar çalan ünlü müzisyen,fotoroman ve sinema oyunculuğu da yapmıştır.
Bu gün İzmirde sarılık ve safra kesesi rahatsızlığıyla vefat eden Karabay ‘ın cenazesi,defnedilmek üzere Bodruma götürülecek ..
Ailesinden Cenaze töreniyle ilgili henüz bir haber alamadık..
Çok üzüntülüyüz…Acımız sonsuz… Nurlar içinde yat kardeşim…

Bu gün yitirdiğimiz Seyhan Karabay : 21 Şubat 1946 da Adana’da doğmuştur.
Küçüklüğünde mandolin ve akordiyonla müziğe başladı. Spor spikeri Ümit Aktan yeğenidir.
Uğur Dikmen ve Cahit Berkay‘la 60’lı yılların başında amatör bir müzik grubu kurmuştur.
1968-1970 yılları arasında Cem Karaca ile “Apaşlar” rock müzik grubunda bas gitar çaldı. Seyhan Karabay 1968 yılında Apaşlar gurubuna girdi. Aynı yıl Almanya’da kaydedilen ve Mehmet Soyarslan bestesi olan “Resimdeki Gözyaşları” yayınlandı. Bu plak Cem Karaca ve Apaşlar’ın en büyük başarısı oldu. Bu plağı da bir Türkiye turnesi izledi. Grup 1969 Mayıs’ında Almanya, Köln’detivaline katılıp, Alman basınından da büyük övgüler aldı. Alman turnesinden yeni müzik enstrümanları ile döndüler. Grup 1970 yılında dağıldı.
1970 yılında Kardaşlar müzik gurubunun kuruluşunda Cem Karaca‘ya yardım etti. 1972’de grup Almanya için de plaklar kaydetti. Bu plaklardaki yeni şarkılardan Seyhan Karabay bestesi “Hasan Kalesi”, 1974’te, “Kazak Abdal” şarkısı ise 1997’de ilk kez Türkiye’de yayınlandı. Kardaşlar’da grubun ses örgüsüne ıklığ ile getirdiği katkı, Kardaşlar’ın özgün bir Anadolu Pop oluşumu olmasında büyük rol oynadı. Ancak Cem Karaca, Seyhan Karabay’a tepki gösterince 1972 yılında Seyhan Karabay guruptan ayrıldı. Daha sonra Cem Karaca‘da ayrıldı yerine “Ersen” geldi. Seyhan Karabay Ersen’le Kardaşlar müzik gurubunda 1975 yılına kadar devam etti.
Seyhan Karabay, fotoromanlarda baş rolde oynamaya başladı. 70’li yıllarda sinema filmlerinde oynadı.
Ekim 1974’te kendisinin ve Perihan Savaş‘ın oynadığı “Gerçek” filminin müziklerinden oluşan “Nem Kaldı?” 45’liği, Seyhan Karabay-Kardaşlar adına çıktı. 1974 yılında Kardaşlar’la birleşen Selda Bağcan bas gitarda Seyhan Karabay, davulda Atilla Engin, trombon, org ve sazda Elvan Arıcı, Gitarda Nur Bora’dan oluşan kadro eşliğinde Şemsi Belli şiiri olan Anayasso’yu kaydettiler.
1973 yılında sinema oyuncusu Arzu Okay ile birlikte yaşadı nişanlandılar evlenmenin eşiğinden döndü.
Seyhan Karabay, 1977 yılında Seyyal Taner ve Sedat Avcı’yla “25.Saat” adlı grubu kurdu
1983 yılında Bodruma yerleşmiş olan Seyhan Karabay, tekne kiralama, emlakcılık ve profosyonel yat kaptanlığı yapmaktaydı.

45’liklerin bazıları :
1974 – Nem Kaldı / Edalı Gelin; Seyhan Karabay & Kardaşlar
1975 – Kan Davası / Dam Üstünde Çul Serer; Seyhan Karabay & Kardaşlar
1975 – Anayasso / Bad-ı Sabah; (Kardaşlar & Selda Bağcan)
1975 – Serseri (Solo Seyhan Karabay)
1976 – Seni Unutamam / Dön Sevgilim (Solo Seyhan Karabay)
1976 – Ölüme Ferman Yok Yar (Solo Seyhan Karabay)

Filmleri :
1977 – İkimiz De Sevdik (Sinema Filmi)
1976 – Çizmeli Kedi (Sinema Filmi)
1976 – Mağlup Edilemeyenler (Sinema Filmi)
1976 – Kucaktan Kucağa (Sinema Filmi)
1976 – Kime Niyet Kime Kısmet (Sinema Filmi)
1976 – Darbe (Sinema Filmi)
1975 – Şehvet Kurbanı Şevket (Sinema Filmi)
1975 – Çirkef (Sinema Filmi)
1974 – Unutma Beni (Sinema Filmi)
1974 – Unutama Beni (Sinema Filmi)
1974 – Gerçek (Sinema Filmi)

Doğum Yeri : Adana

Doğum Tarihi : 22 Şubat 1946
Hakkında : 1946 yılında doğmuş olan Karabay, mandolin ve akordiyonla müziğe başladı. Uğur Dikmen ve Cahit Berkay’la 60’ların başında amatör bir grup kurmuş olmasının yanında babasının tiyatrosunda da müzisyenlik yaptı. Çeşitli orkestralarla profesyonelliğe adım atan Karabay’ın Karaca’yla çalışmaları Apaşlar’la başladı. Kardaşlar’da grubun sesörgüsüne ıklığ ile getirdiği katkı, Kardaşlar’ın özgün bir Anadolu Pop oluşumu olmasında büyük rol oynadı. Ersen-Kardaşlar döneminin sonunda grubun gerçek anlamda dağılmış olmasına rağmen kendi adı altında Kardaşlar’ı devam ettirmek istedi. 1974 yazına doğru Aydın Çakuş (gitar), Ali Rıza (bağlama, yaylı tambur, cura, vurgulu tambur) ve Ayzer Danga (davul)’dan oluşan yeni Kardaşlar’ı kurdu. Bu güçlü fakat kısa ömürlü kadroyu takiben topladığı yeni Kardaşlar ile Selda’ya eşlik etti. Bu kadroda Atilla Engin (vurmalılar), Nuri Bora (gitar) ve Elvan Aracı (trombon, bağlama, org) bulunuyordu. Selda ile beraber bir parça kaydeden bu grup hemen dağıldı. Ekim 1974’te kendisinin ve Perihan Savaş’ın oynadığı “Gerçek” filminin müziklerinden oluşan “Nem Kaldı?” 45’liği, Seyhan Karabay-Kardaşlar adına çıktı. Şubat 1975’te Ahmet Güvenç (bas), Tahsin Ünüvar (flüt), Deniz Dündar (davul), Yalçın Gürbüz (org) ve Samim Boztaş (gitar)’dan oluşan yeni bir Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrosu topladı. Kısa süre içinde bu kadronun ritm bölümü, bas gitara Özkan Uğur’un katılımıyla yeniden şekillendi ve 1975 ilkbaharının ortalarına doğru bu kadroyla “Kan Davası” 45’liği kaydedildi. “Nem Kaldı?” ve “Kan davası”, müzikal olarak oldukça sağlam iki 45’likti ama Kardaşlar da artık Kardaşlar olmaktan çıkmıştı. Bu kadronun kısa süre içinde dağılması üzerine Nurhan Özcan (gitar), Akay Temiz (davul) ve Harun Kolçak’la (bas( beraber kurulan son Kardaşlar’ın da 1975 sonbaharında dağılmasıyla bir efsane sona erdi. Karabay 1977’de Seyyal taner ve Sedat Avcı’yla 25.Saat adlı grubu kurdu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Büyükşehir’den Bodrum’a Müjde  

Büyükşehir’den Bodrum’a Bir Müjde Daha    Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum ilçesi için ...