Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / BODRUM DA ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI
Arabuluculuk Hizmetleri

BODRUM DA ARABULUCULUK MERKEZİ AÇILDI

Taraflar arasındaki özel hukuk uyuşmazlıklarında, mahkemeye gitmeden, alternatif bir çözüm yolu olarak Arabuluculuk kurumunun işlerlik kazanması amacıyla, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’ın teşrifi ile açıldı…

Açılışa Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ve Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Barış Duman, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Dr. Yakup Yıldız, Bodrum Arabulucular Derneği Yönetim Kurulu başkanı ve Muğla Barosu Temsilcisi Avukat Cavidan Özyiğit hakimler, savcılar ve adliye personeli katıldı…

Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, “Arabuluculuk irtibat bürosu ile dava açan ve davalı vatandaşlarımızın arabuluculuk konusunda bilgilendirilmesini sağlayacak, ön bürolarda çalışan arkadaşlarımız dava açan kişilerin arabuluculuk konusunda bilgilendirme yapılıp yapılmadığını soracak eğer bir bilgilendir yapılmadıysa buradaki irtibat bürosuna yönlendirmek sureti ile buradan da arabulucularımızın olduğu Arabuluculuk Merkezi’ne yönlendirilecek. Arabuluculuk Merkezi’nde de uzlaşma konusunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanacak. Böylelikle alternatif çözüm yöntemleri dediğimiz uzlaşma, arabuluculuk, sulh ve tahkimin Türkiye’de gelişmesi sağlanacak” dedi.

DAVANIZ YILLARCA SÜRMESİN…

Öztatar, “Gelin hep beraber avukatlarımız müvekkillerine, müvekkiller vatandaşlarımıza şunu söyleyelim: ‘Davanızı uyuşmazlığınızı artık bir günde kendi kararınızla bitirme ister misiniz?’ şeklinde soralım. Yıllarca süren yargılama sonuçları yerine bir günde sonuçlandıralım. Mutlu ve mesut şekilde davalardan ayrılın. Bu yöntem ile davaların yüzde 70’i bir günde bitiyor. Yüzde 15 oranında olanı ise, bir günden az sürede bitiyor. Arabuluculuk yöntemi ile vatandaşlarımızın uzlaşmazlıklarının çözülmesi, daha önemlisi arabulucular yardımı ile kendi kararını kendisinin vermesi ve sorunlarının daha barışçıl yollarla çözülmesi hedeflenmekte. Bu açtığımız Arabuluculuk Merkezi’nin temel amacı uzlaşıdır. Açtığımız Merkez’in hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

BODRUM’A VE ADLİYEYE HAYIRLI OLSUN…

Konuya ilişkin açıklama yapan Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Barış DUMAN;

“ Bodrum’da göreve başladığımız ilk gün söylediğimiz gibi, bütün gayretimiz, Bodrum’da yaşayan vatandaşlarımızın yargıya ve adliyemize olan güvenini daha da yukarılara çıkarmak. Bu amaçla Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bir çalışmaya daha imza atarak geçen kısa sürede,Bodrum Arabulucular Derneğiyle işbirliği yapıp Arabuluculuk Merkezini Bodrum’a kazandırdık. Adliyemizde görevli 2 zabıt katibimizi de Arabuluculuk Merkezine ilişkin iletişim ve koordinasyon sağlamaları bakımından Komisyon olarak görevlendirdik.Merkeze başvuran taraflar, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığının internet sitesindeki Güncel Arabulucular Sicilinden serbestçe arabulucu seçebilecekler. Umarım vatandaşlarımız hukuk uyuşmazlıklarının giderilmesinde Arabulucular kanalıyla çok daha çabuk ve ucuz çözüme kavuşacaklar, böyleliklehukuk mahkemelerinin iş yükü de azalacak.

ABD, Belçika, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere bir çok ülkede uzun yıllardır uygulanan arabuluculuk ülkemizde 2013 yılı Kasım ayından itibaren resmen uygulanmaya başlamıştır. Henüz uygulanması zorunlu olmayıp; uyuşmazlığın tarafları için iradi bir model olması nedeniyle arabuluculuk faaliyetinin tanıtımı ve uygulamasının yaygınlaştırılması son derece önemlidir. Özellikle işçi alacakları, nafaka, kira sözleşmesi, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ortaklığın sona erdirilmesi, telif hakları, tazminat gibi konularda Arabuluculuk Merkezlerine başvuracak vatandaşlarımız mahkemelerde masraf yapıp, zaman harcayarak dava açmak yerine, arabulucular kanalıyla uzlaşarak aralarındaki ihtilafları giderebileceklerdir.

İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri ve Mersin pilot illerinden sonra bir kısım il merkezleriyle beraber Bodrum ilçemizde de Arabuluculuk Merkezi hayata geçirilirken bizleri yalnız bırakmayan Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanımız Hakan Öztatar’a şükranlarımı sunuyorum. Arabuluculuk Merkezinin Bodrum’a ve Adliyemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

KAMUOYUNA BİLGİLENDİRME       Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile ilgili olarak ...