Anasayfa / FLAŞ HABER / 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali sona erdi

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Bodrum Belediyesi’nin desteği ve Deniz Bank’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu yıl için sona erdi.

12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali,  Türkiye’nin  ilk Bale festivali olarak, ülkemizdeki kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir yere ev sahipliği yaptı. Yerli ve yabancı birçok sanat severin yoğun ilgi gösterdiği festival bu yıl için son buldu.

19 Temmuz-6 Ağustos tarihleri arasında seyirciyle buluşan 12. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nde 6 bale prodüksiyonunun 9 seçkin temsili sergilendi. Festival boyunca Türkiye’den ve dünyadan ismini  bale sanatına yıldızlarla yazdırmış topluluklar izleyicilere gerçek bir sanat şöleni yaşattı.

Bodrum Kalesi’nin tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulan gösteriler 19 Temmuz gecesi Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Yaşar Nuri Güntekin’in ölümsüz eseri ”Çalıkuşu” balesi, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenip ulusal çalgılarımız eşliğinde başlayarak 20 Ağustos gecesi tekrar sergilendi. Festivalin İspanya’dan gelen konukları Carlos Saura Gösteri  Topluluğu “Flamenko Hoy” adlı gösterilerini, 23 Temmuz gecesi sergiledi. 1919 yılında Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde, bütün olumsuzluklara rağmen sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan Afife Jale’nin hayatı üzerine kurulu olan ”Afife” isimli temsil, İstanbul Devlet Opera ve Balesi  tarafından 26 Temmuz günü sergilendi. Ülkemizde, konusunu Peygamber döneminden alan İslam tarihi içerikli ilk bale olan ”Kerbela” bale temsili, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 29-30 Temmuz geceleri  sanatseverlerle buluştu. 2 Ağustos gecesi Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sergilenen ve üç bölümden oluşan  ”Tango’s” adlı program;  5Tango’s, Belero ve Entre Dos Aguas adlı koreografilerden oluştu. Festivalin kapanışındaki son iki temsilin sahibi ise Rusya’nın üç önemli bale topluluğundan biri olan  Moskova Akademik Klasik Bale Tiyatrosu’nun ”Kamelyalı Kadın”ı, Rus ekolüyle bale sahnesine aktardı.

Her geçen yıl ilginin daha da arttığı Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde düzenlenen festivale toplamda 18 bine yakın sanatsever katıldı. İlginin bir hayli yoğun olduğu festival, bu yıl da, Bodrumlu sanatseverlere ve tatile gelen yerli yabancı turistlere unutamayacakları anlar yaşattı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Lionlar motivasyon için Bodrum’da!

Topluma karşılıksız olarak hizmet eden Lions Kulüpleri, yeni gönüllülük dönemlerine motivasyon toplamak ...