Anasayfa / DUYURULAR / 1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

1-7 nisan Kanser haftası nedeniyle Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Mustafa Nuri Ceyhan,  bir açıklama da bulundu.

Bu konuda ki açıklama metni aynen şöyle:”

01-07 Nisan Tüm Dünyada halkı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla kanser haftası olarak kabul edilmektedir. Amaç kanserin hızlı yükselişinin önüne geçerek gelecek nesillere kanserden arındırılmış bir dünya bırakmaktır.

Kanser kontrolsüz hücre çoğalmasıdır. Genetik hasarlanma sonucu hücrelerin kontolsüz ve anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalması ile ortaya çıkar. Başka dokulara yayılma özelliğinin yanı sıra sık görülmesi ve öldürücülüğünün yüksek olması nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Ülkemizde her yıl 170000 kişinin kansere yakalandığı tahmin edilmektedir. Kanserli olguların üçte ikisi erkeklerde görülmektedir. Tüm Erkeklerde kanser görülme sıklığı yüz binde 269,7 kadınlarda ise yüz binde 173,3’tür. Dünya’da sebebi bilinen hastalıklar arasında kalp damar hastalılarından sonra ikinci ölüm sebebidir.

Kanseri kontrol altına alabilmek amacıyla, Kanser Daire Başkanlığı ile ortak yürütülen toplum tabanlı kanser taramaları kapsamınca Müdürlüğümüzce Toplum Sağlığı Merkezlerimizde KETEM birimleri oluşturulmuş, bu birimlerin amacı ise insanları kanser konusunda bilinçlendirerek kanseri daha oluşmadan önlemek ve oluşan kanserleri erken tedavi edilebilir aşamadayken yakalayabilmektir. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzce, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile yapılan protokol gereği; taramalar ücretsiz yapılmaktadır. kadın kanserleri arasında en sık görülen kanser olan meme kanseri  taraması kapsamında 30-65 yaş grubu kadınlara ücretsiz mamografi çekimi ve erken teşhisle yakalama imkânı olan rahim ağzı kanseri taramaları için 40-69 yaş grubu kadınlardan ücretsiz smear alınmı KETEM birimlerince, kolon kanseri taramaları 50-70 yaş grubu kadın ve erkeklerde ücretsiz gaitada gizli kan testi  Aile Hekimliklerinde yapılmaktadır.

Kanserden korunabilmek ve kanserle mücadele edebilmek için öncelikli hedef “kanser konusunda bilgilenmek ve bilinçlenmektir.” hayat tarzımızda bazı değişiklikler yaparak ve bazı önlemleri alarak kanserden korunmak olası iken; bunun yanında erken tanı ve tedavi ile kanserli hastalarda önemli oranda iyileşme mümkün iken neden kanser giderek yaygınlaşmakta ve en önde gelen ölüm nedenlerinden olmaya devam etmektedir? İnsanlar bilgi eksikliği nedeni ile korunma tedbirleri göz ardı etmekte; yine bilgi eksikliği, korku, ihmal gibi nedenlerle zamanında hekime başvurmamakta; böylece hastalık ilerlemekte, tanı gecikmekte, tedavi de güçleşmektedir.

Kanserden Korkma geç kalmaktan kork! sloganıyla tüm halkımızı taramalarını yaptırmak üzere Merkez KETEM ve Toplum Sağlığı Merkezi bünyesindeki KETEM Birimlerine ve Aile Hekimliklerine bekliyoruz.

Uzm.Dr. Mustafa Nuri Ceyhan,  Halk Sağlığı Müdürü”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum Modern Otogarına Kavuşuyor

  Muğla’nın Bodrum ilçesinde 30 bin 759 metrekare arsa üzerinde yapımına başlanan ...