Anasayfa / FLAŞ HABER / Zeki Müren 20. ölüm yılında Bodrum da anıldı

Zeki Müren 20. ölüm yılında Bodrum da anıldı

image_pdfimage_print

Türk Sanat Müziğinin unutulmaz ismi sanat güneşi Zeki Müren Bodrum da uzun yıllar yaşadığı ve ölümünden sonra Mehmetçik Vakfı, Türk Eğitim Vakfı destekleri ile Kültür Bakanlığı tarafından müze olarak düzenlenen evinde anıldı.

Zeki Müren’in kendi adını taşıyan cadde üzerindeki evi önünde sabah saatlerinde önce lokma dağıtıldı. Daha sonra Bodrum Kaymakamlığı ve Müftülüğü tarafından törende, Kamil Gürkan ve Yüksel Kılıçarslan adlı hocalar tarafından mevlüt okundu. Mevlüt törenine TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rana Yırcalı , Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Alaaddin Tamer Büyükkantarcıoğlu ile Bodrum ve Bodrum dışından gelen çok sayıda vatandaş katılarak dua ettiler.

Daha sonra, aralarında Yeni Asır ve Sabah gazetelerinden de verilen plaketlerin yer aldığı çeşitli ödüller, giysileri, özel eşyalarının sergilendiği evi ziyarete açıldı.

TURSAB A TEPKİ

Sanatçının ölüm yıldönümün de bile,  mevlüt sonrası , TURSAB tarafından işletilen müze için giriş ücreti talep edilmesi şaşkınlık yarattı.

Ziyaretçiler, sanatçıya saygı için ölüm yıldönümünde bir gün ücret alınmasa daha doğru olur dediler.

Zeki Müren’in müzeye dönüştürülen evinde sanatçının Aralık 2016’da İstanbul’da açılacak olan  dünyanın en önemli balmumu heykel müzesi Madame Tussauds’da yer alacak figürü  ilk kez gösterildi. Sanatçının gençlik dönemini yansıtan balmumundan yapılmış figürü, ziyaretçilerin büyük beğenisini ve ilgisini çekti. Zeki Müren figürü ile fotoğraf çektiren Ayser Özbulut sanatçının gençlik yıllarına benzeyen balmumu figürün bir eşinin de Bodrum müze evi için yaptırılmasını istedi.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı’nın bağışçılarından Zeki Müren’in 20. ölüm yıldönümü münasebetiyle Türkiye genelinde düzenlenen anma etkinlikleri  kapsamında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde  bir tören ve Türk sanat müziği konseri düzenlendi.

 

Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUMSPOR: BU SENE YÜKSELİŞ YILI OLACAK…

Bodrum Belediyesi Bodrumspor kulüp başkanı Rıza Karakaya taraftarlara seslenerek önemli açıklamalarda bulundu. ...

instagram takipçi satın al