Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Türkiye kültür balıkçılığında Yunanistan’ı geride bıraktı Norveç’ten sonra ikinci sıradayız
Anasayfa / FLAŞ HABER / Türkiye kültür balıkçılığında Yunanistan’ı geride bıraktı Norveç’ten sonra ikinci sıradayız

Türkiye kültür balıkçılığında Yunanistan’ı geride bıraktı Norveç’ten sonra ikinci sıradayız

Kültür balıkçılığında üretimini 260.000 bin tona çıkaran Türkiye, Norveç’ten sonra Avrupa’nın en önemli kültür balığı üreticisi konumuna geldi. Kültür balıkçılığında iddialı ülkelerden Yunanistan’ı geride bırakan Türkiye’nin üretiminin yarıya yakınını dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. karşılıyor

 2000’li yıllardan itibaren kültür balıkçılığında önemli büyüme kaydeden Türkiye, son yıllarda yatırımlarını artırarak Avrupa’nın en büyüğü olan Norveç’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Kültür balıkçılığında 1 milyon ton üretimiyle Avrupa’da birinci sırada olan Norveç’in ardından 260 bin tonla Türkiye yer alıyor. Türkiye’de 160 bin ton deniz balığı ve 100 bin ton alabalık üretiliyor. Yunanistan ise sıralamada üçüncülüğe düştü.

 

2017 yılında 142 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ve dünyanın birçok ülkesinde satışlarını artıran Kılıç Deniz, Türkiye’deki 260 bin tonluk üretimin üçte birini karşılıyor.

Kılıç Deniz 65 bin tonluk üretim kapasitesiyle dünyanın en büyük çipura ve levrek üreticisi olma gururunu Türkiye’ye yaşatıyor.

 

 “Yılda 200 – 250 milyon adet yavru balık üretiyoruz”

400 milyon üretim kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük yavru balık yetiştirme kapasitesine sahip firma olduklarını söyleyen Kılıç Deniz Ürünleri İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Kızıltan, “Kılıç Deniz olarak su ürünleri sektörüne 1990 yılında adım attık. İlk olarak yılda 30 bin çipura ürettik. Ardından Kılıç Deniz’i yem üretimi yapan, yavru balık yetiştiren, kendi strafor kutusunu imal eden, işleme ve paketlemenin ardından satışını gerçekleştiren, kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayan, A’dan Z’ye tüm sürece hakim sektördeki tek tam entegre şirket haline getirdik. Muğla ve Aydın’da yer alan kuluçkahanelerimizde yılda 200 – 250 milyon adet yavru balık üretiyoruz. Türkiye’de ise yavru balık üretiminin yarısından fazlasını karşılıyoruzdedi.

 

“Sağlıklı bir nesil için yatırımlar yapıyoruz”

Her kesime hitap eden lezzetli ve sağlıklı ürünler yetiştirdiklerinin altını çizen Sinan Kızıltan, tüm yatırımlarını insanların sağlıklı beslenmesi için yaptıklarını belirtti. Kızıltan sözlerini şöyle sürdürdü: “Balık dünyadaki en sağlıklı besinlerin başında geliyor. Kılıç Deniz olarak sağlıklı beslenmenin dünyada herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla yeni yatırımlar gerçekleştiriyor, dünyanın her noktasına Kılıç Deniz balıklarını ulaştırmayı hedefliyoruz. Bizim artan kapasitemizin de katkısıyla Türkiye kültür balıkçılığında Avrupa’nın Norveç’ten sonra en önemli üreticisi konumuna geldi.”

 

İhracatta yıldız sektör konumuna yükselen kültür balıkçılığında genellikle çipura, levrek ve alabalık üretimi gerçekleştiriliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’UN 12 AY TURİZM HEDEFİNE TERMAL SU DESTEĞİ

    Başta Bodrum olmak üzere Muğla’nın yeraltı değerlerinden ‘Terman Su’ kaynaklarının ...

instagram takipçi satın al