Anasayfa / HABERLER / ASAYİŞ / TEKNOLOJİK GÖZLÜKLE SUÇLULARA TESPİT EDİLİYOR

TEKNOLOJİK GÖZLÜKLE SUÇLULARA TESPİT EDİLİYOR

image_pdfimage_print

Bodrum da Jandarma ya Takbul gözlük

Takbul teknolojisi suçlulara göz açtırmayacak

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından askerlere dağıtılan Takbul gözlüğü sayesin de şüpheliler ve suçluların gözden kaçmaması amaçlanıyor. Bodrum’da uygulamaya giren Takbul gözlüğüyle kimlik, plaka, yüz ve araç sorgulayan jandarma ekiplerini gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Güvercinlik Jandarma karakolu önünde Jandarma ekipleri tarafından Takbul gözlükleriyle uygulama yapıldı. Türkiye’de sadece 10 adet olan Takbul gözlükleri ile kimlik ve araç sorgusu yapan jandarma ekipleri saniyeler içerisinde sorgulamayı bitirebiliyor.

Gözlük te yüz tanıma sistemi var
Güneş gözlüğü şeklinde olan Takbul gözlüğü insan yüzünü tanımlama özelliğine sahip. Araç plaka sorgusunda yapabilen gözlük otomobil çalıntı ise plakanın o araca ait olup olamadığını, gerçek aracın başka bir marka olduğunu söylüyor. Görüntülü ve sesli olarak çalışabilen gözlük sayesinde kimlik sorgulaması ise 1 saniyede yapılıyor.
Teknolojik takbul gözlük mobil hat üzerinden Jandarmanın ve Emniyet Genel Müdürlüğünün verilerini inceleyip, ehliyet, pasaport, kimlik kartı, araç plakası bilgileri ve suçlunun yüz tanımasını yaparak Jandarma asayiş ekiplerinin işini kolaylaştırıyor.İcadı emekli askerler yazılımı ODTÜ’lü profesörler tarafından yapıldığı öğrenildi.

Türkiye’de 10 tane olan gözlük SİMBT mühendislik tarafından geliştirildi. Bir grup emekli asker ve ODTÜ Üniversitesi profesörleri tarafından üretilen gözlük de kamera sistemi ve yüz algılama sistemi gibi teknolojik özellikler bulunuyor.

Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bodrum da makilik yangını korkuttu

Bodrum da, yerleşim birimlerine çok yakın noktadan yangın çıktı. Makilik alanda çıkan ...

instagram takipçi satın al