Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Taşbaşı: Bodrum Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yüzü – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Taşbaşı: Bodrum Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yüzü

Taşbaşı: Bodrum Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yüzü

İzmir Vali Yardımcısı ve eski Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Bodrum’un Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir yüzü olduğunu bu nedenle Bodrum da daha çok Avrupalı turistin ağırladığını ifade etti.

Bodrum Esnaf Sanayici ve İş adamları Derneği (BESİAD) tarafından düzenlenen toplantıya katılan Taşbaşı, “Bodrum’un turizm potansiyeli”, “Bodrum’un bir turizm markası olarak potansiyel pazarlarda konumlandırılması” ve “Turizmde kriz yönetimi” konularında değerlendirmelerde bulundu.

Taşbaşı, Dünya Turizm Örgütü raporlarına göre son rakamlara göre dünyada 1,2 milyar insanın seyahat ettiğini söyledi.

Seyahat eden bu insanlardan Türkiye’nin 2014 yılına kadar ciddi bir pay aldığını ifade eden Taşbaşı, 2016 yılında başta terör olmak üzere, Orta Doğu’daki vahşi savaşın ve Türkiye’nin içinde baş gösteren patlamaların ve FETÖ örgütünün darbe girişimlerinin turizmi olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Türkiye turizminin geçen yıla göre yüzde 40 kayıpta olduğuna değinen Taşbaşı, “Bu ciddi bir kayıp. Türkiye’de turizm yalnızca otelcilerin, acentecilerin, rehberlerin gelir elde ettiği, geçimini sağladığı bir sektör değil. Turizm o yörede yaşayan herkesin gelir elde ettiği bir sektör. Turizm durduğu zaman her şey durur.” diye konuştu.

Türkiye’nin Güney Doğu’sunda iç savaşın yaşandığına dikkati çeken Taşbaşı, şöyle konuştu:

“Güney Doğu’da sorunlar yaşanıyor. Suriye’de de ulusal güvenliğimiz için bir takım şeyler yapmak durumundayız. Bunların hepsi doğru. ‘Bunlar varken bizim ülkemize turist gelmez’ düşüncesi yanlıştır. Bunu iyi anlatabilirsek, kendi ülkemizi iyi gösterebilirsek, bu işi başarırız. Bodrum turizmini Türkiye turizminden ayrı koyamazsınız. Türkiye turizmindeki yüzde 40’lık düşüş, Bodrum’da da gerçekten aşağı düşmüştür.”

Bodrum’a daha çok Avrupalı turistin geldiğine dikkati çeken Taşbaşı, “İlçeye daha çok İngiltere, Almanya, Hollanda, Polonya gibi ülkelerden turistler geliyor. Bodrum Türkiye’nin Avrupa’ya açılan bir yüzü. O yüzü olduğu için Bodrum’u Avrupalı turist tercih ediyor. Bu sene 15 Temmuz nedeniyle iç turizmde yeterli ziyaretçi alamadı.” diye konuştu.

Dünya insanının seyahat etmekten vazgeçmediğine de vurgu yapan Taşbaşı, şunları söyledi:

“Kendinizi örnek alın. Dünyada Turizm Örgütü’nün rakamları ortada. 1,2 milyar kişi seyahat ediyor. Bu rakam bir milyardı, rakam sürekli yukarıya doğru çıkıyor. İnsanlar geziyor. Ama artık insanlar bilinçli gezmeye başladı. Eğer parası azsa, kriz yaşıyorsa, uzak yere gitmek yerine, yakın yerlere gitmeyi tercih ediyorlar. Daha ucuz yerlere gitmeyi tercih ediyor. Tehlikeli yerler yerine daha güvenli, daha sakin yerleri tercih etmeye başladılar.”

Türkiyeyi bölmek ve parçalamak için bir takım terör odaklarının olduğunu belirten Taşbaşı, “Terör gittikçe azgınlaşıyor. FETÖ’de, PKK’da bunun için uğraşıyor. AB ülkeleri de bunlara yandaşlık yapıyor. Bu bir gerçektir. Ama biz AB’nin siyasileri bu işi yapıyor diye turizm ve ekonomik ilişkilerimizi kesemeyiz.” açıklamasını yaptı.

Taşbaşı, Türkiye’nin Avrupa’ya yüzde 64 oranında ihracat yaptığını da kaydetti.

İlçede düzenlenen Bodrum Cup Yarışlarına değinen Taşbaşı, “O yarışlara hayran oluyorum. Avrupa insanıyla bunun gibi sportif ve kültürel ortak etkinlikler yapmak lazım. Onları da buraya davet etmek lazım. Beraberinde gazetecileri, medya mensuplarını da getirip burayı göstermek lazım.” diye konuştu.

Bodrum’un bir dünya markası olduğunu da ifade eden Taşbaşı, yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’nin birçok bölgesini çok iyi bilmese de, Bodrum, Antalya, İstanbul ve Efes gibi bölgeleri çok iyi bildiğini sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

SEYİR HALİNDEYKEN YANDI

KENT HABER HAMDİ YÖRÜR Konacık’ta seyir halindeki cip birden alev aldı. Cip, ...

instagram takipçi satın al