Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
TANER USLU’DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / TANER USLU’DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

TANER USLU’DAN İMAR BARIŞI AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesine ile ilgili Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu, açıklamalarda bulundu. Uslu, imar barışının kapsamı, başvurunun nasıl yapılacağı gibi konularda bilgiler aktardı.

Kamuoyunda imar barışı olarak bilinen yasanın 18 Mayıs 2018 tarihinde kanun hükmünde kararname ile çıktığını hatırlatan Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu, “Ondan sonra da biz başvurular için bakanlıktan gelecek yazıları bekledik. Nitekim onlar da geldi. İmar barışında izlenecek yol önce şahsın kendisi ile ilgili. Hatta Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yeni bir yazımız daha geldi. Şu ana kadar yetkilendirilmiş olan ne bir yapı denetim ne de özel bürolar var. Bunların şu ana kadar henüz yetkilendirilmesi yapılmadı.” dedi.

İmar barışına başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili de bilgiler aktaran Uslu, “İmar barışına başvuracak kişi kendisi de başvurabiliyor. Bunu E-Devlet üzerinden kendisi yapması gerekiyor. İstiyorsa teknik desteği özel firmalardan alabilir. O kendi tercihidir. Bakanlıktan gelen yazıda imar barışından yararlanmak isteyen, yapı kayıt belgesi almak isteyen şahsın kendi müracaatı üzerinden gidiliyor. Bunun için ilk yapması gereken kendisine ait E-Devlet şifresi ile izleyeceği yollar internet ortamında gösteriliyor. Cep telefonu, e-posta ile başvurusunu yapabiliyor. Şu ana kadar başvuru ile gelen bilgi kişinin E-Devlet üzerinden başvuru yapacağı.” ifadelerini kullandı.

10 BİNİN ÜZERİNDE YAPI İÇİN YIKIM KARARI VAR

Bodrum’da 10 binin üzerinde yapı için yıkım kararı aldıklarının bilgisini veren Uslu, şöyle devam etti:
“Bodrum’daki usule uygun olmayan binaların büyük çoğunluğu projelerinin, ruhsatlarının, iskanlarının olup, iskanı aldıktan sonra projeye aykırı yapılaşmanın olması. Bizim 10 binin üzerinde almış olduğumuz yıkım kararı var. Kaçak bina olarak tabir edilen çok cüzi miktardadır. Çoğunluğunda projeye aykırılık var. Projeye aykırılıklar da bu imar barışından yararlanıyorlar. Onlar yaptıkları fazlalıkları bildirerek imar barışından yararlanıyorlar ve yapı kayıt belgesini alabiliyorlar.”

EKSİK VEYA YANLIŞ BEYANDA BULUNULURSA YAPI KAYIT BELGESİ İPTAL EDİLİYOR

İmar barışından yararlanırken eksik veya yanlış beyanda bulunulması durumunda alınan yapı kayıt belgesinin iptal edileceğini söyleyen Bodrum Belediyesi Başkan Yardımcısı Taner Uslu, şunları dile getirdi:
“İmar barışından yararlanmak isteyen vatandaşlar dikkat etmesi gereken ilk konu şimdilik E-Devlet üzerinden yapılan başvurunun 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Başvuru yapıp onay aldıktan sonra devlete yatırılacak olan bir miktar var. Bunu da 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılması gerekiyor. Bu iki işlemi yapmadan yapı kayıt belgesi alabilme durumu yok. Bundan yararlanabilmesi için en önemli etken başvurunun yapılması gerekiyor. Başvurunun da doğru olarak yapılması gerekiyor. Eğer eksik ve yanlış beyanatta bulunuyorsa yapı kayıt belgesi verilmiş olsa bile devlet tarafından iptal ediliyor. Ödenen ücret de geri iade edilmiyor. Yanlış beyan hakkında bulunanlar hakkında yasal işlem başlatıyor.”

GERİŞ’TEKİ RESLERİN DURUMU

Yalıkavak Geriş’te yapılan ve bazı binalarının usule olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı bulunan Rüzgar Elektrik Santralleri’nin durumunu sorduğumuz Taner Uslu, “Bireysel anlamda yorum yapmaktan ziyade onu şöyle açıklamak lazım; burada sayın başbakan ve bakanın da açıkladığı gibi yararlanamayacak olan kişiler ve yerler var. Bunun üzerinden gidersek daha net anlaşılır. Bir defa üçüncü şahısların mülkiyetlerine bir imalatta bulunanlar imar barışından yararlanamayacaklar. Ayrıca sosyal donatı alanları üzerine bir yapılaşmaya gidenler de bu imar barışından yararlanamayacaklar, dolayısıyla da yapı kayıt belgesi alamayacaklar. Diğer türlü başvuru yapan herkes, 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılmış imalatları ile ilgili başvuru yapması halinde imar barışında yararlanabilecekler. Kamuya ait olan yerler, sosyal donatı alanı dışında olan yerler konusunda, örneğin hazineye ait bir arazi üzerine kaçak bir yapılaşma yapmışsanız, bu yer hazine tarafından yapı kayıt belgesi alan hak sahibine rayiç değer üzerinden satılabiliyor. Belediye ait bir mülk üzerindeyse de yine belediyece belirlenen rayiç bedel üzerinden yapı kayıt belgesi alan kişiye satılabiliyor. Kamu alanları üzerinde çok büyük bir alandaysa da fakat şahsın yapı yaptığı alan çok küçükse ifraz edilerek kullandığı alan kadarı satılabiliyor. Planlardan dolayı da ifraz şartını sağlamıyorsa hisseli satış olabiliyor. Tamamen vatandaşı lehine, yapı kayıt belgesi alan kişinin lehine olan bir çalışma. İlk yapması gereken şey arsanın rayiç bedelini öğrenmesi. Bu belediyemizden öğrenilebiliyor. Eğer varsa tapu belgesi ile birlikte gelerek o arsanın rayiç değerini öğreniyor. Daha sonra da yapmış olduğu imalatın ne kadar imara aykırılığı var bunu tespit ettiriyor. Burada önemli olan şey doğru beyanda bulunmak. Diğer bir önemli durum ise yapı kayıt belgesi alındıktan sonra cins değişiklikleri de olabiliyor. Eğer isterlerse tapu kadastrodan cins değişikliğini yaptırabilirler, tapuya onları da işletebilirler.” diye konuştu.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ameliyat olacaksanız dikkat!

ZENCEFİL VE ZERDEÇAL KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR Bitkilerin şifalı etkileri muhtemelen insanlık tarihi ...

instagram takipçi satın al