Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Taner Uslu basın toplantısı düzenledi – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Taner Uslu basın toplantısı düzenledi

Taner Uslu basın toplantısı düzenledi

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu tarafından düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin konular değerlendirildi.  Bodrum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısına Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu başta olmak üzere Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Altındağ ve Kemal Orman ile Bodrum Belediye Meclisi Üyelerinden; Güneri Günaydın, Mehmet Özalın, Özden Baysal, Funda Akçalı, Niyazi Atare ve Refik Ülgen katılırken Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ise toplantıyı izleyenler arasındaydı.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, Milliyetçi Hareket Partisi Meclis Gurubu tarafından Meclis Başkanlığına verilen sorular ile ilgili yanıtların kendilerine gönderildiğini ifade ederek, “Bu cevapları basın mensuplarımız aracılığıyla kamuoyuyla da paylaşmak istiyoruz. Bilindiği üzere 30 Mart seçimleri sonrasında  6300 Sayılı Kanun çerçevesinde Muğla Büyükşehir kapsamında Bodrum ilçesinde de 10 belde belediyemiz ve ilçe belediyemizin birleşmesiyle yarımadamız tek belediye olarak Bodrum Belediyesi haline gelmiştir. Belediyemiz ve Bodrum, Türkiye’nin aydınlık yüzü ve marka kenti olma bilinci içerisinde hizmetlerini kaliteli bir şekilde aksatmamaya özen göstererek vatandaşlarımıza ve Bodrum’a gelen misafirlerimize ulaştırmak için hızla yeniden yapılandırma çalışmaları içerisine girmiştir. Bizim için siyaset, insana ve  kente odaklılık anlayışı ile Başkanımız Mehmet Kocadon, meclis üyesi arkadaşlarımız ve belediye  personeli ile özverili bir çalışma ile çok kısa bir sürede yeni müdürlüklerimizin kurulmuş, personel atamaları ve fiziki yerleştirmeleri tamamlanarak belediye hizmetlerinin kesintisiz olarak verilmesi  sağlanmıştır. Yine kurumsallaşma çalışmaları içerisinde belediyemizi iç ve dış paydaşları ile birlikte stratejik planı hazırlanmış, performans programları oluşturulmuş ve ivedilikle uygulamaya çıkmıştır. Geldiğimiz noktada belediyemiz 20 müdürlük ve 1130 çalışanı ile tüm yarımadaya yayılmış hizmet binalarıyla ve Büyükşehir Belediyemizle uyum ve koordinasyon içerisinde faaliyetlerini kesintisiz  sürdürmektedir. Seçim süresince de Başkanımız Mehmet Kocadon’un  birçok defa ifade ettiği gibi Belediyemiz, şeffaflık ve denetlenebilirlik konusunda en üst çabayı göstermiş ve göstermeye de devam edecektir. Bu vesileyle MHP’li Meclis Üyesi arkadaşlarımızın Belediye Meclis Başkanlığına ilettikleri yazılı soruları cevaplamak amacıyla burada toplandık. Bu cevaplar meclis üyesi arkadaşlarımızın kendilerine de yazılı olarak iletilmiştir. Değerli basın mensubu arkadaşlarım, Bodrum halkını ve kamuoyunu sizlerin aracılığıyla bilgilendirmek amacıyla bundan sonraki süreçte de her ay düzenli olarak Belediyemizin faaliyetlerini, projelerini, hedeflerini Başkanımız Mehmet Kocadon adına paylaşmaya devam edeceğiz. Bu sayede Bodrum kamuoyunun merak ettiği soruları da aydınlatmaya çalışacağız. MHP’li meclis üyesi arkadaşlarımızın yazılı sorularına cevap verdikten sonra da eğer sorularınız varsa sorularınızı yanıtlamaktan ben ve arkadaşlarım memnuniyet duyacağız.” dedi.

Konuşmasının ardından Taner Uslu, MHP Meclis Grubuna gönderilen şu metni okudu:

1- “Bulanık suda balık avlanmaz” sözü atalarımız tarafından; karmaşık, net olmayan bazı durumların ortaya çıkması halinde, geriye dönülmez yanlışların ve hataların yapılmaması anlamını taşıyan bir veciz olarak kullanılmıştır.

 

Bu sözle bizim de kastettiğimiz şudur:

Bilindiği üzere 6360 sayılı Kanun ile Muğla ilimizin Büyükşehir’e dönüşmesi ile, 10 Belde Belediyemizin, Bodrum Belediyesine katılması ile başlayan hukuki süreç ve devamında birleşmenin yarattığı belirsiz ortamda, bir yandan da Bodrum’a hizmetin aksamadan yürütülmesini ve bu çerçevede tüm alanlarda olduğu gibi, imar yönünden faaliyetlerimiz de yürütülmek zorundaydı.

 

Ancak;

İmar faaliyetlerimiz yürütülürken 10 beldemizin her biri birkaç imar planı ve imarla ilgili almış oldukları birbiriyle bütünlük arz etmeyen onlarca Meclis kararı gerçekliğiyle karşılaştığımızı, 20.04.2014 tarihli toplantımızla kamuoyuna duyurmuş ve aynı toplantıda, planlarla ilgili yeni yapacağımız çalışma ile “toplayıp düzgün hale getirmeyi” ifade etmiştik.

 

Nitekim;

İmar faaliyetlerimizin bir sistematiğe kavuşturulması amacıyla ve önümüzde net bir tablo görebilmemiz açısından ileride telafisi imkansız zararların doğmasını önlemek üzere planların teknik olarak bütünlenmesi ile bu doğrultuda dağınık bulunan arşivleri toparlamak gayesi ile herhangi bir mağduriyete yol açılmaması kaydıyla kısa bir süre bu faaliyetlerimize ara verdik.

Bulanık suda balık avlanmaz sözü özellikle (farklı planların çokluğu nedeniyle) önümüzdeki genel tablonun net olmadığını ifade etmek anlamında kullanılmıştır.

 

2- Yukarıda özetlemeye çalıştığımız çalışmalar, çoklu imar planlarının teknik olarak bütünlenmesi faaliyeti olup; hiçbir surette üst ölçekli planlarla korunmuş imar plan faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik olmamıştır. Kaldı ki bu faaliyet sırasında imar durumu talepleri, yasa ve mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş ve mükteseplerin korunmasına özen gösterilmiştir.

 

3- Resmi makamlardan gelen belirttiğiniz yöndeki talepler konusunda ise; Mahkemeler ve İcra Dairelerinden gelen müzekkerelerin, yasaların amir hükümleri çerçevesinde cevaplandırılması öncelikli olduğundan, müzekkereler bu zorunluluk gereği eldeki verilerle değerlendirilip cevaplandırılmıştır.

 

Belirttiğimiz üzere imar faaliyetleri durdurulmamış, aksine yapılan faaliyetler plan bütünlüğünün sağlanması ve bir an önce imar hukuku ve mevzuatına uygun düzenlemelerin hayata geçirilmesi bu çalışmalarda önceliğimiz olmuştur. Ancak kimi zaman planlara yapılan itirazlar, yürütmeyi durdurma ve iptal kararları da bazı aksamalara neden olmuştur.  Öyle ki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteaddit kereler planlarımızın ivedilikle 1/100.000 üst ölçekli plana uyumunun sağlanmasını içeren yazıları Belediyemize yazmıştır.

 

4- Belediyemizce yürütülen imar çalışmaları da dahil tüm faaliyetler kanunların bize yüklediği sorumluluk ve tüm vatandaşlarımıza, gerçek ve tüzel kişilere genel, eşit, objektif olma kriterleri çerçevesinde yürütülmekte olup; belirttiğiniz anlamda ayrıcalıklı bir uygulama yapılmamış ve yapılmamaktadır.

 

5- Bu çalışmalar sırasında herhangi bir bölge ayrımı yapılmamıştır. Kadastro çalışmalarının tamamlandığı yerlerde plan paftaları ile kadastro uygulamalarının örtüştüğü yerlerde yani bu anlamda sorunsuz olan yerlerin tümünde gelen talepler karşılanmıştır.

 

6- Belediyemizce 2886 sayılı yasa kapsamında planların yapımı ile ilgili herhangi bir ihale veya doğrudan temin yolu ile sözleşme akdedilmemiştir. Fakat devam etmekte olan Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkisindeki 1/25.000 ölçekli plan çalışması kapsamında İlçemiz planları da teknik olarak görüşülmekte olup, bazı plan faaliyetlerimiz bu eksende yürütülmektedir.

 

7- Konacık, Turgutreis, Gündoğan’da imar faaliyetleri ile ilgili keyfi bir uygulama söz konusu olmamıştır. Belirtilen bölgelerde imar faaliyetlerimiz sürmekte ve konu ile ilgili talepler değerlendirilmekte, yasa ve mevzuata uygun tüm istemler karşılanmaktadır.

 

8- Başkanımızın bu konuyla ilgili beyanı, “imar planları ile ilgili olarak yargılandığı” şeklinde değildir. Başkanımız “yıllar önceki imar faaliyetleri ile ilgili olarak yargılandığını” ifade etmiştir. Nitekim kendisi Bodrum Belediye Başkanlığı görevine başlamadan 5 yıl, 10 yıl, 15 yıl, hatta 20 yıl önceki imar faaliyetleri ile ilgili olarak alınmış yıkım kararlarının dahi yerine getirilmemesinden dolayı sorumlu olarak gösterilerek hakkında kamu davası açılmış ve yargılanmaktadır. İnşaat yapımı da bir imar faaliyeti olduğu için, Başkanımızın beyanı bu hususlarla ilgilidir.

 

Açıklamanın ardından Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Vatandaşa hizmet odaklı çalıştıklarını ifade eden Taner Uslu, yasal ve kanuni tüm başvuruları değerlendirerek bölge ayrımı yapmadan, en kısa sürede cevap verdiklerini belirtti. Uslu, Şubat ayı meclisinde Ticaret Odasına tahsisi gündeme alınan arazi ile ilgili soruyu da yanıtlayarak “Konu İmar Komisyonunda. Komisyondaki arkadaşlarımız detaylı bir çalışma yapacaklardır. Çalışmanın ardından konu, daha sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilir.” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

SEYİR HALİNDEYKEN YANDI

KENT HABER HAMDİ YÖRÜR Konacık’ta seyir halindeki cip birden alev aldı. Cip, ...

instagram takipçi satın al