Anasayfa / FLAŞ HABER / Psikolog Melisa K. Dedeoğlu yazısı: ÇOCUKLAR  Çocuktur  ÇOCUK  Kalacak….CİNSEL İSTİSMARA Sessiz  Kalma!

Psikolog Melisa K. Dedeoğlu yazısı: ÇOCUKLAR  Çocuktur  ÇOCUK  Kalacak….CİNSEL İSTİSMARA Sessiz  Kalma!

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük herkes çocuktur.

Cinsel istismar konusu maalesef sadece toplumumuzun değil tüm dünyanın kanayan yarası. Pedofili sayısının gün be gün artış göstermesi ve bunun sık sık medyada yer alması hepimizi endişelendiriyor. Ancak acı gerçek şu ki; pedofiller, bazen komşularımız, bazen güvendiğiniz en yakınımız.. Her yaş grubundan kişi, her meslekten her bölgeden olabilir.

Peki Pedofili nedir?

The American Psychiatric Association’s Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV); pedofiliyi; en az altı ay boyunca tekrarlayan cinsel fanteziler, dürtüleyici istekler ya da bir çocukla cinsel etkileşimi içeren davranışlar olarak tanımlıyor.

Hoşunuza gitmese de kulağınıza iğrenç gelse de bu gerçeği değiştirmez. Eğer cinsel ilişkiye girdiğiniz kişi 18 yaşın altında ise maalesef bir çocukla birliktesiniz. Bir çok kız çocuğu eli kalem tutması gerekirken evlendirilip çocuk sahibi oluyor. Dünyaya gelen çocuğa bir çocuk bakıyor!  Ne acı değil mi?

Çoğu zamanda hamile kalan çocuk doğururken ya kendi ölüyor ya doğurduğu bebek…

Türkiye’de her 5 kız çocuğundan 2’si, her 10 erkek çocuğundan 3’ü cinsel istismara maruz kalıyor. Vakaların sadece yüzde 15’i bildiriliyor. Oysa kanunlara göre; HER VATANDAŞ ÇOCUĞA KARŞI İŞLENMEKTE OLAN İSTİSMAR SUÇUNU BİLDİRMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. Bir nevi suçu işleyene sessiz kalınıyor.

Çocuklar hür olmalı, yaşama sevinçleri ellerinden alınmamalı. Unutulmamalıdır o çocuklar dünyaya gelmeyi kendileri seçmedi, ailelerini seçemediği gibi.

CİNSEL İSTİSMAR ÇOCUĞU NASIL ETKİLER

1- Fiziksel etkiler: Baş ve karın ağrısı, kusma, iştah azalması. Dudak/ağız ve genital/anal çevresinde ağrı, şişme, kızarma, kanama, iltihap ve cinsel yoldan bulaşan hastalıkların olması.
2- Psikolojik belirtiler: Dikkat eksikliği, öfke nöbetleri, kendine saygıda düşüş, güven eksikliği, unutkanlık, aşırı hayal kurma, trans benzeri durumlar, hayali arkadaşın olması, uyku rahatsızlıkları, yeme bozuklukları.
3- Davranışsal göstergeler: Aşırı temizlenme ihtiyacı veya temizliğin ihmali, daha bebekçe davranışlar geliştirme, insanlardan veya bazı yerlerden korkmak ve kaçmak, okul ve disiplin problemleri, suça yönelme, madde bağımlılığı, kendine zarar verme, intihar girişimleri, cinsel eylemlerin çoğalması, başka çocuklar ve oyuncaklarıyla cinsel içerikli oyunlar oynamak.

ÇOCUKLARI CİNSEL İSTİSMARDAN NASIL KORURUZ

Onlara mahremiyet bilincini aşılarak, şüpheciliğe karşı güven sınırı, kim kimdir bilinci ve izin verirsem dokunabilirsin algısı yerleştirilirse bir nebze engellenebilir. Yaşadıklarını sizinle paylaşmasını teşvik edici davranın. Reddedici ve cezalandırıcı olmayın. Çocuğunuz sizden korkarsa size bir şey anlatmayacaktır.

Çocuğunuza hayır demeyi öğretin.

Başkalarının ona dokunmasını reddetmesini ve bedenini korumasını öğretin.

Onlara sizinle her türlü sorunu paylaşabileceği inancını yerleştirin.

13 yaş < 11 yaş  daha az çocuk olamaz. Ertelenen çocuk istismarı yasasının en kısa zamanda öne alınması şarttır.

Çocukların çocuk olarak yaşadığı bir 23 Nisan diliyorum.  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız  kutlu olsun.

Uzman Klinik Psikolog Melisa K. Dedeoğlu / www.bodrumpsikologu.com

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AŞIRI DOZ KALP , GÜL ve AYICIKTAN UZAK DURUN….

Sevgililer günü arifesinde yine bizi her yerde kalp, gül ve ayıcıklar istila ...