Ana Sayfa / HABERLER / OYUN ATÖLYESİ “NEHİR” İLE BODRUM’DA
fft64_mf1682514 (1) (Custom)

OYUN ATÖLYESİ “NEHİR” İLE BODRUM’DA

image_pdfimage_print

Artçı Organizasyonun katkılarıyla Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezinde Oyun Atölyesi sanatçıları “Nehir” adlı oyunu sahneye koydular. Haluk Bilginer sahneledikleri bu “Nehir” adlı oyunda aşkı arayan bir adamı canlandırıyor. Oyunda Bilginer’e Ayça Bingöl ve Canan Ergüder eşlik ediyor.

Jez Butterworth’ün yazdığı ve Haluk Bilginer’in yönettiği ,bir göl evinde geçen oyunun konusu şöyle: Aşkı ezbere yaşayan bir adam, hayatına giren tüm kadınlara tek bir kadın gibi davranmaktadır. Aşkı yakalamak isteyen adam, tanıştığı kadınları aynı göl evine getirir.     Yazar bu oyundaki yorumunda  kadın ve erkek doğasının bencil, kibirli, kıskanç, doyumsuz, sıradan ve rutin hallerini çarpıcı bir durumla karşımıza getiriyor.
Oyunda Ayça Bingöl, Canan Ergüder ve Haluk Bilginer öyküyü, net ve anlaşılır bir oyunculuk örneği ile uyum içinde seyirciye aktarıyorlar. Üç oyuncuda ses, tavır ve içsel devinimi başarı ile yaşayarak göz dolduruyor ve anlatımın başarı unsuru olarak ortaya çıkıyorlar.     Gerçekçi bir dekor tasarımıyla sahnelenen oyunda zaman ve mekan uyumu, duygu ve tavır bütünlüğü ölçülü bir biçimde, abartıya kaçmadan ortaya çıkarılıyor. Bu başarının ortaya çıkmasında oyunculuk performansının yaslandığı ‘sahici ama oyunsu’ anlatım tarzı ve tekniğinin başarı ile kotarılmasının payı olduğu söylenebilir.

Nurol Kültür Merkezini dolduran yaklaşık 600 kişi oyun sonunda sanatçıları ayakta alkışladılar.

Dilek Cebeci

 

Bir Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlenmiştir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>