Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ORTAKENT ACIOT FESTİVALİNDE SAĞLIKLI GÖRÜNTÜLER – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / ORTAKENT ACIOT FESTİVALİNDE SAĞLIKLI GÖRÜNTÜLER

ORTAKENT ACIOT FESTİVALİNDE SAĞLIKLI GÖRÜNTÜLER

Bodrum Acı Ot Festivali,  Ortakent mahalle meydanında başladı. Bodrum  Belediyesi İmar Müdürlüğü önünden kortej yürüyüşü ile açılışı yapılan festival, Bodrum otlarını, yöresel lezzetlerini, folklorünü ve tarihini bir mekanda buluşturdu. OYDER tarafından organize edilen Acı Ot Festivali’nin açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, İlçe Tarım Müdürü Fahrettin Doğan, BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Bodrum’un sivil toplum kuruluşları, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yağmurlu ve bulutlu bir Ortakent sabahında başlayan festival, güneşin açmasıyla birlikte şenlendi. Develerin boy gösterdiği, halk oyunları ekiplerinin Bodrum yöresine ait oyunları sergilediği, davullu zurnalı festival açılışında tam 140 stant hazırlandı. Bodrumlu üreticilerin yanı sıra Tohum Derneği, Giritliler Kültür ve Turizm Derneği, Manisa Giritliler Derneği, Tadında Bodrum, A Mutfak, Olivka, Berk Balık, Bodrum Sağlık Vakfı, Çıngıloğlu ve daha pek çok kurum ve derneğin stant açtığı festivalde en büyük ilgiyi mutfak atölyeleri çekti.

Bodrum Acı Ot Festivali

OYDER Başkanı Ahmet Aras ve OYDER yönetiminden Serkan Ceylan’ın organizasyonuyla Ortakent köy içinde gerçekleştirilen,  Bodrum Belediyesi, Bodrum Kaymakamlığı ve BODTO başta olmak üzere pek çok kurumun desteklediği Türkiye’nin  En Büyük Lezzet Buluşması Acı Ot Festivali, Bodrum Belediyesi İmar Müdürlüğü önündeki eski usul tarım aletleri sergisinin açılışıyla başladı. Neredeyse 100 yıl önce kullanılan eski traktörler, su pompaları ve mandalina bahçelerinde kullanılan tarım aletleri, Bodrumluların büyük ilgisini çekti. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, eşiyle birlikte sergiyi dolaşırken, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon da çocuk yaşlarında mandalina bahçelerinde kullandıkları aletleri büyük bir merakla inceledi. Sergide, 1938 model İngiliz malı bir bahçe motorunu sergileyen Turgutreisli İbrahim  Kılavuz, gazetecilere “Hobim bahçe motorları. Onları toplayarak yeniden hayat veriyoruz. Buradaki gibi birkaç bahçe motorumuz daha var elimizde. Eskilere değer veren insanlarız biz. Buraya getirdiğim motor 1938 model bir İngiliz markası. O zamanlar ağalara gelen değerli motorlardandı bunlar. Herkes alamazdı” diye konuştu. Sergi açılışının ardından, festival korteji başladı.
Yaklaşık 140 standın kurulduğu Ortakent köy meydanı, festival kortejiyle bir anda şenlendi. Davullu zurnalı kortejde Ortakent Yahşi Gençlik ve Spor Kulübü folklor ekibinin Bodrum yöresi oyunları ilgiyle izlendi. Yürüyüşün ardından festival alanında açılış konuşmalarına geçildi.

BODRUM MİSAFİRPERVERLİĞİYLE EGE LEZZETLERİNİ YAŞAYACAKSINIZ

Açış konuşmasını yapan OYDER üyesi Serkan Ceylan, “Tüm Bodrum, tüm Ortakent esnafıyla, devletiyle, halkıyla, köylüsüyle sizleri en güzel şekilde ağırlamak için çok güzel bir program hazırlandı. hafta sonu boyunca Ege’nin en güzel lezzetlerini, Bodrum misafirperverliğiyle, Bodrum keyfiyle yaşamanızı umuyoruz” şeklinde konuşarak, festivale destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Kaymakam Bekir Yılmaz “Bu sene Ahmet Aras ve OYDER böyle güzel bir etkinlik düzenledi. Biz turizm kentiyiz. Bizim için turizm ne kadar önemliyse, yöreye ait değerleri sunmak da o kadar önemli. Otu önemsiyoruz. Hem sağlıklı beslenme açısından hem de yöresel lezzeti gelen misafirlerimize sunmak açısından. Bizim için ot, tarım, üretim, turizmle birlikte son derece önemli. Onun için bu güzel etkinliğe katkı veren herkese teşekkür ediyorum. İlçemizin turizm hayatına, sosyal hayatına renk katan bir etkinlik. Devamını bekliyoruz” dedi.

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon da “OYDER’e böyle bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür ederim. Bodrum Ege otlarıyla meşhurdur. Tüm Ege’nin otlarını burada toplamış bulunmaktayız. Ayrıca, 1980’e kadar Bodrum ekonomisinin lokomotifi olan tarımın ve onun birinci mimarı mandalinayı sularken kullandığımız bahçe motorları sergisi var. Çok güzel bir etkinlik. 12 ay turizm yapalım derken buna yavaş yavaş adım atıyoruz. Bu festivalimiz bunun en güzel örneği” diye konuştu.

Ahmet Aras da “Ortakent Yahşi’de ot festivalini yapıyoruz ama bu Bodrum’un bir festivali. Bodrum Acı Ot Festivali olarak adlandırdık bunu. Bütün Bodrum’dan ve çevre ilçelerden katılımcılarımız var. Herkes kendi ürettikleri, topladıkları ürünleri getirdiler. Bu festivalin fikir babası BODTO Başkanı Mahmut Kocadon’dur. Yine kendisinin fikriyle bahçe motorları sergisi açtık. Bunları müze haline getirmeyi planlıyoruz. Festival sayesinde Ortakent’te kaybolmaya yüz tutmuş bir yağhanemiz vardı. Onu da restore ettik, ziyarete açtık. Eğlenceli bir festival olacak iki gün boyunca. Yöresel müzikler olacak, tadım etkinlikleri, ünlü şeflerin atölyeleri olacak. Ünlü şefler ve bloggerlar geldi buraya. Derneklere, sponsorlarımıza, katılan vatandaşlarımıza, üreticilerimize çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

BODRUM HEP BÖYLE DEĞİLDİ

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da konuşmasında şunları söyledi:

“Bodrum yarımadasının ve Anadolu’nun bir çok yerinden gelen değerli, aydınlık yüzlü insanlara hoşgeldiniz diyorum. Bodrum’u hepimiz televizyonlardan izliyoruz ve zannediyoruz ki Bodrum hep böyleydi. Hastanesi, okulları, yolları olan plajları, otelleri olan güzel bir yaşam sürdüğüne inanılır Bodrum’un. Ama Bodrum’un bir de gerçekleri var. Her ne kadar büyükmüş gibi gözükse de Bodrum, kendi içinde örf ve adetleriyle yaşayan bir yerdir. Ve ben bu örf ve adetlerin yaşandığı yılların, Bodrum’un zor günlerini yaşayan son nesilim. Onun için burada yapılan bu ot festivali aynı zamanda Bodrum’un bir geçmişi. Ve gerçekten Bodrum’un zor günlerini yaşayan bizler, bugünün kıymetini çok daha iyi biliyoruz. Bugünlere bizi getiren değerli büyüklerimize ve Bodrum’un Bodrum olmasında büyük emeği geçen herkese teşekkür etmeyi bir borç bilirim kendime. İyi ki var o güzel insanlar. Ot festivali ülkemizin birçok yerinde yapılmakta. Esasında bu festival Anadolu’nun ne kadar zengin olduğunun bir göstergesi. Anadolu, bir insanın yaşamına yetecek kadar güzelliklerle dolu. Onun için bu otların kıymetini iyi bilmek lazım. Belli yaşımıza kadar bu otlar bizim sofralarımızın ana yemekleriydi, şimdi meze olarak sunuluyor. Geçmişimizi buralara getiren, bu organizasyonun arkasında olan herkese teşekkür ediyorum.”

BODRUM ÇOK ZENGİN BİR YARIMADA

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, “Yerel  değerlerimizi korumak ve yaşatmak Bodrum Belediyesi’nin olmazsa olmazlarından biridir. Burada çok iyi bir katılım var, iyi bir emek var. Arkadaşlarımız çok güzel çalıştılar. Çevre mahalle ve köylerimizden katılım yüksek oldu. Ot festivali alternatif turizm açısından Bodrum’a bir değer katacaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, “Ortakent’te Acı Ot Festivali’ndeyiz. Geçen hafta Çamlık’taydık, önümüzdeki hafta da Halikarnas’ta bir ot festivalimiz var. Her ne kadar Bodrum’a turizm diye baksak da geçmişte tarımla geçinen bir yöreyken sonra turizme ağırlık verilmişti. Tarım ikinci plana itilmişti. Bunun yöresel lezzetler, kültür açısından değerli bir festival olduğunu düşünüyorum. Bodrum yarımadası endemik bitkileriyle çok zengin. Bunu halkımıza duyurmamız lazım” yorumunu yaptı.

CANLI CANLI YEMEK SUNUMLARI, ENFES LEZZETLER

Festival açılışında Çeyrek Efe Yöresel Mutfak işletmecisi Şükriye Demir Kıran da küçük bir konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından yöresel ve modern mutfak sentezlerine ve yemek performansları ile sunumlara geçildi. Yalıkavak Panorama Pasanda Restoran’dan Murat Şef, Bodrum Reçel Evi’nden Ayşe Özbey, Berk Balık aşçıları, Şükriye Demir Kıran ve Tadında Anadolu’dan Muhsin Ertürk’ün yemek sunumları büyük ilgi çekti. Festival konukları, kenker dolması ve lokum pilavı gibi yöresel lezzetlerin reçetelerini canlı canlı izleme fırsatı buldular. Bu arada en büyük ilgiyi mantar standı çekti. Yazar Gülhan Kaya da konuklar için kitaplarını imzaladı.

MUTFAK PERFORMANSLARI İLGİ ÇEKTİ

A Mutfak ve Olivka gibi firmaların mutfak performansları da görülmeye değerdi. Bu arada üreticiler de kendi stantlarında otlu börekler, mandalinalı sütlaçlar, dolmalar, doğal üretim zeytin ve zeytinyağları başta olmak üzere çeşitli ürünlerini sergilediler, satışa sundular. Festival alanında sadece yiyecek ve ot stantları yoktu elbette. Doğal ürünler, hediyelik eşyalar, kitaplar ve tahta kaşık gibi yok olmaya yüz tutmuş el sanatlarının sergilendiği stantlar da büyük ilgi gördü. Bodrum Sağlık Vakı da kurum yararına açtığı stantta, konuklara çay kahve, börek ve tatlı ikram etti.

Acı Ot Festivali, bugün gün boyu etkinliklerle devam edecek. Bu etkinlikler arasında kültür ve ot toplama gezileri, Goca Gave söyleşileri, yemek atölyeleri ünlü şeflerin performansları, yürüyüşler de var. Müskebi Kültür Gezisi, sanat tarihi uzmanı Zeynep  Atılgan rehberliğinde gerçekleştirildi. Saat 13.30 itibariyle de Şef Özlem Mekik eşliğinde Minik Şefler performans ve sunumları başladı. Festival alanı akşam saatlerine kadar pek çok etkinliğe sahne olmaya devam edecek. Bu arada öğle saatlerinden itibaren Ortakent’e trafik yoğunlaştı. Köy içi yolu trafiğe kapatılırken, mahalleye gelen vatandaşlar araçlarını park edecek yer bulmakta biraz zorlandı.

İŞTE FESTİVALİN MİMARLARI

OYDER’in (Ortakent-Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği) organizasyonunda düzenlenen Bodrum Acı Ot Festivali; Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü, Bodrum Ticaret Odası (BODTO), Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mediterranean Tourism Foundation (Akdeniz Turizm Vakfı), Bodrum Sağlık Vakfı, Ortakent Mahalle Muhtarlığı, Bodrum Gastronomi Topluluğu (BOGATO), Bodrum Profesyonel Aşçılar Derneği (BASED), Bodrum Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği, Bodrum Giritliler Derneği, Tohum Derneği, Karaova Der, Ortakent Dr. Hüseyin Mümtaz Ataman İlkokulu, Gürece Yerel Derneği, Ortakent Yahşi Gençlik ve Spor Kulübü ile Bodrum ve Ortakent mahallesi esnaf ve sanatkarlarının katkısıyla düzenleniyor.

VE DESTEK VERENLER

Festivale Çıngıloğlu Süt ve Süt Ürünleri, Olivka Tarım Ürünleri, Gastro Mutfak, Bodrium Otel, Tyro Restaurant, A Mutfak Mobilya, Tadında Anadolu Restoranları, Elibelinde Tarım, SMK Danışmanlık, Kefi, Radyo Halikarnas, The Marmara Otel, Ramada Otel, Hilton Otel, Lugga Boutique Hotel, Zest Exclusive Otel, Karga Pansiyon, Yalı Park Otel, Foodrom Culinary Park, Çeyrek Efe Yöresel Mutfak, Nilüfer Restaurant, Dramalı Restaurant, Tomesan Topanoğlu A.Ş., Has Teknik, Önderler Yapı Market, Can Hafriyat, Bumerang Rent a Car, Nar Reklam, Cad Reklam, Müskebi Ofset, Serkan Şimşek Müteahhitlik, Bodrum Büro Makinaları gibi Bodrum firmaları da destek veriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al