Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ÖMER SÜHA ALDAN’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / ÖMER SÜHA ALDAN’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

ÖMER SÜHA ALDAN’DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan Bodrum’da önemli açıklamalar yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla İlçe Kadın Kollarının basın açıklamasına katılan Ömer Süha Aldan son günlerde ülke gündemi meşgul eden cinsel istismar önergesi, ülke ekonomisi, komşularımız ve batılı ülkelerle ilişkiler gibi konularda açıklamalarda bulundu.

Basın açıklaması öncesinde kısa bir konuşma yapan İlçe Başkanı Recai Seymen, bundan sonraki süreçte ilçe örgütü olarak her cuma günü bir toplantı yapacaklarının bilgisini vererek basın açıklamasını yapması için sözü İlçe Kadın Kolları başkanı Emel Çakaloğlu’na bıraktı.

“Dünya üzerinde yaşayan tüm kadınların ve çocukların çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları ve giderek artan her türlü şidder ve cinsel istismarı hatırlatma günüdür” sözleriyle açıklamasına başlayan Çakaloğlu şöyle devam etti:

“Yani bugün kadına yönelik şiddet olgusunun hem kadına hem de tüm topluma dayatılan ideolojik bakıştan, çağdışı ve gerici anlayıştan, ekonomik koşullardan, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerden ayrı tutulamayacağı gerçeğini dünyanın gündemine tekrar tekrar taşıma günüdür. Yaşadığımız coğrafyada; Kadınlar günlük yaşamda sürekli olarak cinsel, psikolojik, fiziksel şiddete, tacize ve tecavüze maruz kalmakta ve öldürülmektedir. Tacizciler, tecavüzcüler ve kadın katilleri tahrik indiriminden yararlanmakta ve  hatta serbest bırakılmaktadır. Medyatik bir özelliği yok ise, ne basında ne de bültenlerde yer almaktadır. Ülkenin gündemi o kadar ağır ki, kimsenin vakti yok cinayetleri önlemeye. Aslında kimsenin niyeti de yok. Şimdi de bir bahane buldular, OHAL diye. Kadın haklarını savunan, kadınların örgütlü mücadelesinin olmazsa olmazı olan kadın derneklerini de, mühürlemek bu bahane ile şahane oldu onlar için. Hükümetin insan haklarını savunan kimselere tahammülü yok. Kapattılar çünkü. Kadın, üstelik örgütlü kadın, haklarının varlığının bilincinde kadın, en büyük tehlike onlar için. Bilmiyorlar ki! Kadın hareketi mühürlenemez.

“Bunca olumsuzluk karşısında, her ne olursa olsun, Cumhuriyet Halk partisi ve kadınları olarak, asla mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” açıklamasını sürdüren İlçe Kadın Kolları başkanı Emel Çakaloğlu sözlerini şöyle noktaladı:

“Kadını erkekle eşit görmeyen, toplumsal yaşamda yok sayan siyasal anlayışa ve onun karanlığına asla teslim olmayacağız. Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkarak, topluma ve bizlere dayatılmak istenilen gerici cinsiyetçi yaşam tarzını reddediyoruz. Yasaklarla, mühürlerle, bizi uzaklaştırmak istedikleri alanlarımıza sokaklarımıza sahip çıkıyoruz. Bu ülkenin Cumhuriyete inançlı, özgür ve güçlü bireyleri olarak, örgütlenerek ve dayanışarak, kadın cinayetlerine, tacize tecavüze, her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz CHP’li kadınlar olarak 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, kadın mücadelesinin ve örgütlü birlikteliğinin önemini bir kez daha yinelerken, Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi örgütlülüğümüzden aldığımız güç ve cesaretle devam ettireceğimizi ifade ediyor Kadına Yönelik Şiddete karşı verdiğimiz bu mücadelede, sevgiyi, saygıyı, güveni ve umudu örgütleyerek “Umut Var Biz Varız!” diyoruz.”

Daha sonra söz alan Ömer Süha Aldan kadına yönelik şiddetin iki yönü olduğuna vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir tanesi kadına yönelik şiddetin geçmişten beri uygulanan bir yöntem olması. Ne yazık ki geleneksel bir hal almıştı. Geçmişte iletişim araçlarının bu kadar yaygın olmaması nedeniyle pek çoğundan haberdar olamıyorduk. İkincisi Türk kadınının edilgen bir yapısı var. Ne yapayım başımda bir koca var, o olmazsa aç kalırım anlayışı da egemendi. Ama hem iletişimin gelişmesi hem de kültürel düzeyimizdeki artış, hem kadının kendine olan güveni ve iş gücüne katılmasından dolayı duyduğu özgüven bu tip olayla kamuoyuna daha sık yansımaya başladı. Kadın örgütlerinin de bu knudaki katkılarını unutmamak lazım.”

Cumhuriyetin hasar aldığını ve cumhuriyeti yeniden tamir ederek o şaşaalı günlerine döndüreceklerini söyleyen Aldan “bu toprakların ortak bir değeri var o da Mustafa Kemal Atatürk. Onun bize bıraktığı bu topraklarda onun adını hep yaşatacağız. Bunun yanında evrensel dünyaya da güzel gözlerle bakacağız. Yaşamımızda sevgi olmalı bundan sonra” ifadelerini kullandı.

Doların 3.50 liraya yaklaştığını ve 2019 veya 2020’de ulaşması gereken bir rakama ulaştığını söyleyen Aldan şu değerlendirmeyi yaptı:

“Açmaz şöyle bir noktada dövizin düşmesinin tek yolu merkez bankasının faiz arttırması. Merkez bankası bu arttırımı yaparsa araç veya konut satışları otomatikman duracaktır. Faiz yükseldiği zaman kimse krediyi çekmek istemeyecektir. Bu bir durgunluk anlamına gelecektir. Faiz artırarak dolar düşerse yabancı yatırımcıların hepsi de çıkıp gidecektir.”

Dış politikada Türkiye’nin büyük bir istikrarsızlık örneği içerisinde olduğunu öne süren Ömer Süha Aldan sözlerini şöyle sürdürdü:

“15 temmuza kadar bekledik, 15 temmuzdan sonra ne hikmetse Suriye’ye girdik. Kürt koridorunu oluşturmama adına girdik ama şu anda terörist devlet dediğimiz Esad güçleri karşımızda, IŞİD teröristleri karşımızda, PYD teröristerleri karşımızda. Zaman zaman bir birleriyle çatışan 3 tane yapıyla karşı karşıya kaldık. Bir gün önce Membiç’e biz gireceğiz diye bir açıklama yapıldı. Sayın Genelkurmay başkanı Kilis’e sınıra gitti ama birden bire ne yazık ki önceki akşam kimliği belirsiz bir saldırıda 5 şehit verdik. Resmi açıklama Suriye devletinin aracı, uçağı falan dendi. Acaba gerçekten öyle mi? Acaba Amerikan uçağı mı?” Rusyayı karşına alıyorsun, Amerikayı karşına alıyorsun. Böyle bir tablo var. Dış politikada böyle bir sıkıntı var. Rusya ile ilişkileri düzelttik dedik. Fakat Ruslar bize boyna buğday satıyor ama bir tane domatesimizi almıyorlar. Domates üreticimiz güç durumda. Arap dünyasına da ihraç edemiyoruz. Türkiye içinde de nereye gideceği belli olmayan bir terör yapısı var. Biz de oturmuş başkanlık sistemini tartışıyoruz. Cumhuriyet tarihinin en büyük olağanüstü bir krizini yaşıyoruz. En sıkıntılı sürece girdik. Hepimiz buna hazır olalım. Ne yazık ki Türkiye’yi büyük bir kaos bekliyor. Bunu söylerken üzülüyorum ama tablo bunu gösteriyor.”

Geçtiğimiz günlerde komisyona geri çekilen cinsel istismar önergesinin geri çekilmesinde kendisinin ve CHP’nin büyük payı olduğunu anlatarak şunları keydetti:

“CHP 50 – 60 yaşındaki insanlara 9 – 10 yaşındaki çocukların peşkeş çekilmesinin önüne geçmiştir. Bu çok önemli bir konu. Büyük bir toplumsal destek bulduk. Grup başkan vekilimiz bana o taslağı getirdiğinde hemen aklıma yıllar önce Fethiye’de savcılık yaptığım dönemde 65 yaşındaki bir adamın 12 yaşındaki bir kızla olan düğünü vardı, o geldi aklıma. O olayın soruşturmasını yapmıştım hemen o aklıma geldi. Dedim ki; ben buna kesinlikle karşı çıkmalıyım. MHP’li arkadaşlarla görüşerek durumu izah ettim. Sizin de bizim yanımızda olmanız lazım dedim. Maddeler de oylanıp geçiyor, bu sondan 3’üncü madde. Bir çaremiz yok, konuşma yapmam lazım, konuşma yapmam için de değişiklik önergesi vermem lazım. Bulduğum ilk kağıda el yazısıyla değişiklik önergesini yazdım ve tam madde gelene yakın konuşma hakkını elde ettim ve kürsüye çıktım. Konuşmamda bu maddenin doğuracaı zararlara değindim ve AKP’li milletvekilleri de şok oldu. Onların da bir şeyden haberi yok.”

Aldan, bazı Ak Partili milletvekillerinin vicdanı el vermediği için salonu terkettiğini ve bu yüzden çoğunluğun sağlanamadığını söyledi.

Son olarak başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Ömer Süha Aldan şunları kaydetti:

“Ben bu işin sonuçlanacağını hiç düşünmüyorum. Siyaseten iki taraf da oynuyor. Yeni bir erken seçimi ne AKP ne de MHP istiyor. Bunu yapmamak adına böyle bir başkanlığı tartıştırıyorlar. Bu iki parti toplumda dinci ırkçı bir blok yaratmaya çalışıyorlar ama o da olmuyor. Ben bu iki partinin başkancılık oynadıklarını düşünüyorum.”

Kent Ha

ber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al