Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
NİLÜFER DEMİR'E BM'DEN BÜYÜK ÖDÜL - Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / NİLÜFER DEMİR’E BM’DEN BÜYÜK ÖDÜL

NİLÜFER DEMİR’E BM’DEN BÜYÜK ÖDÜL

Suriyeli sığınmacılar krizinin simgesi haline gelen 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin fotoğraflı haberiyle tüm dünyada yankı uyandıran DHA muhabiri Nilüfer Demir, Birleşmiş Milletler (BM) Gazeteciler Derneği’nin (United Nations Correspondents Association-UNCA) “altın ödül”ünü New York’ta düzenlenen bir törenle aldı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve kendisinin görev süresinin dolmasının ardından görevi devralacak Antonio Guterres, Amerikalı ünlü oyuncu ve BM Barış Elçisi Leonardo Di Caprio, diplomatlar ile gazetecilerin de katıldığı UNCA ödül töreni, dün akşam New York’un ünlü mekânlarından Cipriani’de yapıldı.

Alman Deutche Welle televizyon kanalından Martin Jay de aynı ödüle layık görülürken, Zimbabwe’den Küresel Güney Gelişim Dergisi muhabiri Ray Mwareya “gümüş” ve Kenya’dan Dış Politika Dergisi muhabiri Ty McCormick de “bronz” ödül aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ödül alan gazetecileri tek tek kutlayarak, insanlık adına yaptıkları katkılar için kendilerine teşekkür etti.

Barış içinde yaşayan bir dünyada gazetecilik yapmayı umduğunu söyleyen Nilüfer Demir “Bu ödülü, artık yeryüzündeki herkesin sorunu haline gelen sığınmacıların dramını, dünyanın her yerindeki özverili çabalarıyla duyurmaya çabalayan tüm meslektaşlarım adına alıyorum” dedi.

DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği ve dünyayı sarsan Alan Kurdi fotoğrafı, TIME dergisi tarafından yılın 100 fotoğrafı arasında gösterilmiş, küresel gazeteciliğin en ünlü ödül organizasyonu Pulitzer’e de aday olmuştu. Nilüfer Demir’in fotoğrafı ayrıca Almanya’da yılın fotoğrafı ödülüne layık görülmüş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü de yine Nilüfere Demir’e verilmişti.

DHA muhabiri Nilüfer Demir’in fotoğrafını “Bütün zamanların en etkili 100 Fotoğrafı” arasına alan TIME dergisi, açıklamasında fotoğrafın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden fotoğrafın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını aktardı. TIME açıklamasında, “Bu fotoğraf, hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu” dedi. TIME açıklamasında, “Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor” diye söz ettiği Alan Kurdi haber ve fotoğrafının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı belirtildi.

Kent Haber

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ARAS KARAOVAYI DÜNYAYA TANITACAĞIM

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Karaova mitinginde Bodrum’un ...

instagram takipçi satın al