Anasayfa / FLAŞ HABER / Nedir bu “İNTİHAR” vakalarındaki artışın SEBEBİ?

Nedir bu “İNTİHAR” vakalarındaki artışın SEBEBİ?

 

Melisa Küçük Dedeoğlu’nun yazısı:

 

 

 

Fransız sosyolog Emile Durkheim’in  1897’de basılan  “Le Suicide” adlı eseriyle o günden  bugünümüze intihar olgusu çok disiplinli bir araştırma konusu olmuştur.  Özellikle son zamanlarda Muğla ve çoğunlukta Bodrum Yarımadası’nda artan intihar vakaları dikkatimi epey çekmekte.  Hatta Muğla ili içerisinde ki intihar vakası sayılarının diğer illere göre yüksek oluşu da birçok kaynak ve araştırmalara konu olmuştur.  Haftada en az 3-4 intihar vakasının sosyal medya ve yerel gazetelere yansıması açıkçası daha bilinmeyen ve gündem olmayan vakaların da olabileceğini aklıma getirmiyor değil.

 

Sosyolojik ve psikolojik olarak incelemek gerekirse neden bu kadar artış var Bu intihar vakalarında? İntihar karşımıza sonuç olarak geliyor.  Sonuca gelene dek “ intihar düşüncesi” ve “intihar girişimleri” olmak üzere bir süreç yaşıyorlar. Bazen amacı hayatına son vermek olan kişi eylemden sonra yaşamına devam edebiliyor. Bazen de ölümü kullanarak çevrelerini etkilemek,  yardım istemek ve bunu bir yöntem olarak kullanmak isterken ciddi olmayan bir intihar eyleminden sonra yaşamlarını yitirebilirler.  İntihar dünyadan tamamen uzaklaşma isteğini barındırır, yok olmak, hiç olmak.  Temel noktada bir kaçış,  yüksek çaresizlik duygusu ve bir vazgeçiş vardır.  İntihar girişimlerinde ise bazen aksine dünya ve çevreyi ve toplumla bütünleşme isteği söz konusudur.  Bunları bir kenara koyarsak hiçbir davranış nedensiz değildir bir çıkış noktası,  bir sebebi vardır.  Peki, bu dürtüyü ortaya çıkartan sosyal faktörler neler?  Kişiler mevcut bulundukları gruplarda aile duygusunu yaşamaz ve uyum sağlayamaz ya da aşırı bir bağlılık geliştirirlerse intihara götüren şartlar olgunlaşır.  Gruplara uyum sağlayamaz ise zor zamanlarda yalnızlıkla yüz yüze gelebilirler.

 

Ekonomik bulalım dönemi ise en çok intihar eğilimi yaratan unsurlardan. Bireyin içinde yaşadığı sosyal ve ekonomik hızlı değişim bireyi kararsızlığa itmektedir.  Diğer intihar sebeplerinden olan ruhsal rahatsızlıkların da hatırı sayılır bir etkisi vardır. Depresyon, alkol ve madde bağımlılığı, duygudurum bozuklukları, şizofreni hastaları, bipolar affektif bozukluğu olanlar gibi daha birçok rahatsızlık intihar açısından etkilidir.  Fiziksel çevre noktasında sıkışmışlık hissi yaşayan bireyler yine intihara yönelebilir.  Yapılan istatistiki araştırmalarda son zamanlarda karşılaştığımız intihar vakalarını destekler nitelikte. Ege bölgesinde intihar oranları açısından en yüksek bölgedir.  Muğla’da sayının yüksek oluşunun temel nedeni yerleşim düzenindeki çeşitliliklerdir.  Özellikle Turizm gölgesi oluşu,  turizmin yaşam şeklinde köklü değişiklik yaratması oldukça etkili bir neden gibi karşımıza çıkmaktadır. Bu  nedenle unutulmamalıdır ki intihar bir çözüm değil sadece bir kaçıştır Eğer son bir haftada zihninizde birden fazla intihar düşüncesi oluştuysa en kısa sürede bir uzmana danışmanızı öneririm. Hepinize mutlu günler dilerim.

 

Uzman Klinik Psikolog Melisa K. Dedeoğlu / www.bodrumpsikologu.com

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AŞIRI DOZ KALP , GÜL ve AYICIKTAN UZAK DURUN….

Sevgililer günü arifesinde yine bizi her yerde kalp, gül ve ayıcıklar istila ...