Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
MUSKİ, DSİ'NİN PATLAYAN SU BORUSUNU ONARDI,
Anasayfa / FLAŞ HABER / MUSKİ, DSİ’NİN PATLAYAN SU BORUSUNU ONARDI, ÇÖZÜMSÜZLÜK DEVAM EDİYOR

MUSKİ, DSİ’NİN PATLAYAN SU BORUSUNU ONARDI, ÇÖZÜMSÜZLÜK DEVAM EDİYOR

Muski Genel Müdürlüğü bir açıklama yaparak geçtiğimiz hafta Torba kavşağında patlayan ana şebeke borusunun büyük çalışmalar,  özverilerle onarılıp yarımadaya kademeli olarak su verilmeye başlandığını bildirdi.

MUSKİ den yapılan açıklama şöyle:”26 Ağustos 2016 saat 15.00-15.30 sıralarında Bodrum ilçemizin Torba kavşağı üzerinde meydana gelen DSİ ana şebeke hattının patlamasının ardından başlatılan çalışmalarımız bugün itibariyle son buldu.

26 Ağustostan bu yana ekiplerimiz gece gündüz demeden 24 saatlik bir çalışma gerçekleştirdi. Bu süre zarfında vardiyalı olarak 30 personelimiz ve 9 ekskavatör 5 hafriyat kamyonu görev yaptı. DSİ tarafından yapılan CTP borular, DSİ adına yaptığımız imalat ile 500 metrelik duktil borularla değiştirildi. Burada kullanılan borular basınca dayanıklı olması nedeniyle firmadan 100 yıllık garanti kapsamında tedarik edilmiştir.

Çalışmalarımız kayalık bir arazide gerçekleşmesinden dolayı 1 Eylül Perşembe gününden 4 Eylül gününe kadar kazı işlemleri gerçekleşti. Kazı işlemleri sırasında ve sonrasında tam olarak Pazar günü akşam saatlerinde boruların yerlerine yerleştirme işlemleri başlatılarak dün akşam saatlerinde son buldu.

Boru hattının dezenfekte edilmesi ve hijyenik hale getirilmesi için bugün itibariyle yenilediğimiz hattan su geçişi sağlandı. Dezenfekte ve Hijyenik hale getirilmesinin ardından borularda herhangi bir teknik arıza yaşanmadı ve bugün Bodrum ilçemize suyu verdik.

Ekiplerimizin vardiyalı olarak 288 saatlik çalışması sonucunda Sayın Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ün söz verdiği tarihten önce Bodrum ilçemize suyu verdik.  Bodrum halkımızın yeni hattı hayırlı olsun.”

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Bodrum Yarımadasına su temini amacıyla DSİ tarafından Geyik Barajından su temin edilen ana isale hattı, kullanılan hatalı boru ve imalat sebebi ile bu güne kadar sık sık patladı. Bu nedenle vatandaşlar yıllardır susuz kalarak mağduriyet yaşıyor. Vatandaşlar, sıcak yaz günlerinde ve turizm sezonunda yaşanan sıkıntı nın hesabının, sorumlularından  geriye dönük olarak araştırılmasını bekliyor.

MUSKİ  yetkilileri de susuz kalan Bodrum yarımadasında çözüm için yoğun çaba harcamalarına rağmen, su dağıtımı için iş planını yapmakta zaman zaman yetersiz kaldıkları da görüldü.

BORU HER AN YENİDEN PATLAYABİLİRMİŞ..

Halen DSİ nin sorumluluğunda bulunan ana isale hattında meydana gelen arıza (patlak) Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ tarafından onarılmasına rağmen, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hattın bir başka yerinde yeniden arıza meydana gelebileceğini, Torba da yaptığı inceleme sırasında açıklamıştı.

Başkan Gürün, yaptığı açıklamasında DSİ hattının sürekli patladığını sayılar ile ifade etmiş ve güvenilir malzeme ile yapılan bir hat olmadığı için teslim almadıklarını belirtmişti. Bu durumda Bodrum yarımadasında yaşayan vatandaşların,  bu güne kadar yaşadıkları susuzluk sorunlarının, köklü bir çözüm yapılana kadar bundan sonra da devam edeceği ifade ediliyor.

BODRUMDA SU KARABORSA MI ?

Bu arada, Bodrum Yarımadası nda yaşanan susuzluk bazı fırsatçıların işine yaramış.. Vatandaşlara kullanma suyunun 3 tonu bazen 70 ila 100 lira arasında, bazen tonu 70 liralara satıldı. Bu yetmezmiş gibi suyun temin edilebilmesi için bazen 2 gün, bazen 3 gün sonrasına gün verildi.

Geçmiş yıllarda ilçede çok sayıda su tankeri bulunuyordu. Ancak Yarımada çevresinde DSİ şebekesinin inşaat edilmesi nedeni ile bir çok tanker ve traktör sahibi araçlarını satmıştı. Su tankerlerinin böyle bir su kesintisi döneminde sayıca yetersiz kalması  nedeni ile, bu susuzluk sürecinde ayrı bir sorun olarak ortaya çıktı.

Yarımada da yaşanan susuzluk vatandaşların çok büyük zorluklar yaşamasına neden olduğu için, isyan ettirdi. Turizm sektörüne hizmet veren işletmelerde ise hizmet aksamalarına neden oldu. (Af edersiniz)  Tuvaletlere dökecek su bulunamadığı oldu.. Susuz turizm… Zor.. Şu bunu yaptı, o böyle dedi, falan filan da önemli konu, ancak önemli olan çeşmeden su akıyor mu ? akmıyor mu? Vatandaş suyun parasını ödüyor mu?

Vatandaşın yıllardır isyan ettiği su borusu patlaması sorunu ne zaman çözülecek acaba.. Sormak istersek daha çok soru sorabiliriz. Ancak umarım birileri görevlerini tam yapar ve vatandaş rahat eder .

 

MUSKİ nin daha önce yayınlanan haberinin linki aşağıda yer alıyor:

Gürün, “ Bodrum’a Cumartesi Günü Suyu Veriyoruz”

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ARAS KARAOVAYI DÜNYAYA TANITACAĞIM

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Karaova mitinginde Bodrum’un ...

instagram takipçi satın al