Anasayfa / FLAŞ HABER / MİNİKLER AHŞAP BOYAMA SANATI İLE BULUŞTU

MİNİKLER AHŞAP BOYAMA SANATI İLE BULUŞTU

image_pdfimage_print

Bodrum Atatürk caddesi üzerinde bulunan ve sanat atölyesi olarak kullanılan tarihi su sarnıcı , sanatseverlerin uğrak yeri oldu.

Geçmiş dönemlerde yağmur sularının biriktirilerek kullanılması amacıyla inşa edilen su sarnıcı, Bodrum Belediyesinin katkıları sonunda amatör ve profesyonel sanatçıları ağırlıyor. Tarihi su sarnıcını en son ziyaret edenler ise, Bodrum Parmakizi Kreş öğrencileri, okul kurucusu Seçil Balkaya Akalan, Kreş Müdürü Güler Özkeskin ile kreş öğretmenleri oldu.

Su sarnıcında çeşitli sanat etkinlikleri ve sergiler düzenlenirken, görevli eğitmen tarafından da ilgi duyan kişilere dersler veriliyor. Bazı okullarda zaman zaman sarnıcı ziyaret ederek, kreş öğrencilerine su sarnıcı hakkında bilgiler verip el işi eğitimi öğretiyorlar.

El Sanatları Öğretmeni Pınar Kadıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamasında, 12 yıldır halk eğitim merkezinde hizmet verdikten sonra 3 yıldır su sarnıcında atölye, ahşap boyama, dekoratif süsleme sanatı hakkında eğitimler verdiklerini söyledi. Yakma tekniğinden gravür tekniğine kadar birçok eserler ürettiklerini anlatan Kadıoğlu, “Ev hanımlarıyla da çalışıyoruz. Eski eşyaları restore ediyoruz. Burayı zaman zaman öğrencilerde ziyaret ediyor” dedi. Tarihi su sarnıcından da bahseden Kadıoğlu, şöyle konuştu: “Burası en az 150 yıllık bir su sarnıcı. Eskiden burada su olmadığı için yağmur suları birikerek su ihtiyaçlarını gideriyorlarmış. Merdiven hizasına kadar su dolduktan sonra tenekelerle evlerine taşıyorlarmış. Şimdi de burası restore edildi ve ben çalışmalarımı sanatçılarla ve sanat severlerle yürütüyorum.”

 

Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Tutkumm Ekibinin Barış Yolculuğundaki Unutulmaz Kareleri D-Marin Turgutreis Yacht Club’da Sergilenecek

Hareketli bir Yacht Club’a ve canlı bir yapıya sahip olan D-Marin Turgutreis, ...

instagram takipçi satın al