Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Mavi Yolculuk 70 Yaşında! – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / DUYURULAR / Mavi Yolculuk 70 Yaşında!

Mavi Yolculuk 70 Yaşında!

Mavi Yolculuk 70 Yaşında, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisi 22 Temmuz’da Kale Caddesi’nde başlıyor!

Halikarnas Balıkçısı Forumu, bu yıl Mavi Yolculuğun 70 yılı olması nedeni ile bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinliklerin açılışı 22.Temmuz’da Trafo’da gerçekleştirilecek basın toplantısı ve söyleşi ile başlayacak. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Huguette ve torunu Rahmi Eyüboğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek söyleşi ile ilk Mavi Yolcular ve Yolculuklar anılacak.

Söyleşi ve Mavi Yolculuğu anlatan kısa film gösterisinden sonra

Eyüboğlu’nun ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisinin  22 Temmuz’da Kale Caddesinde açılışını yapacağız.

 

70 yıl önce bir  tekne ve 8-10 kişiyle başlayan Mavi Yolculuk artık binlerce yat ve onbinlerce Mavi Yolcu ile yapılıyor.

Amacımız artık dünya çapında bir marka olmuş Mavi Yolculuğu yaratan ve bize kültürel bir miras olarak bırakanları, bıraktıkları değerlerle birlikte anımsatmak, yaşatmak

Aslında bir yaşam biçimi olan Mavi Yolculuğun taşıdığı kültürel-tarihi değerleri, yapıldığı doğa – denizi  ve en önemlisi büklerimizi mirasyedi gibi harcıyoruz. Kaybettiğimiz değerler konusunda bir farkındalık yaratmak için  70. Yıl etkinliklerini düzenliyoruz.

Serginin amacı da  hala bilmeyenlere Mavi Yolculuğu ve ilk Mavi Yolcuları tanıtmak,  bilenlere de taşıdığı değerleri anımsatmak.

Mavi Yolculuk Desenleri Sergisi ilk Mavi Yolculardan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Mavi Yolculuk’larda çizdiği resim ve çizimlerden oluşuyor. Bedri Rahmi daha ilk gezide başlar Mavi Yolculuk defterlerini tutmaya ve her gezisinde sürdürür. Sergide bu defterlerden torun Rahmi Eyüboğlu’nun seçtiği ve bizimle paylaştığı eserler yer almakta. Huguette ve Rahmi Eyüboğlu’na çok teşekkür ediyoruz.

Mavi Yolculuk 70 yaşında logosu ve sergi afişi, Bodrum sevgisi ile tanınan tasarımcı Serdar Benli ve bir başka Bodrum’lu genç tasarımcı Özlem Tamkan tarafından gerçekleştirildi. Onlara da Halikarnas Balıkçısı Forumu olarak teşekkür çok ediyoruz.

Muğla Büyükkent ve Bodrum Belediyelerinin, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve  Denizciler Derneğinin  katkıları ile düzenlediğimiz

Bedri Rahmi Eyüboğlu ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisi

22 Temmuz -5 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kale caddesinde gezilebilir.

Bu serginin yanısıra, yıl sonuna kadar  Mavi Yolculuk bilincinin yayılması için okullarda söyleşiler düzenlemeye devam edeceğiz. Mavi Yolculuk teknelerine verilmek üzere oluşturduğumuz Kültür Sanat Kutusunun ürünü olan gezi defterlerini ve flamaları da sezon sonunda paylaşacağız. Mavi Yolculuk Koylarını sanat eserleri ile işaretleme projemizi de ürün verdikçe göreceksiniz.

Halikarnas Balıkçısı Forumu,

Balıkçı, Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Azra Erhat gibi bölgemize büyük katkısı olan kültür insanlarını anımsatmak ve onların katkısıyla geliştirdiğimiz değerlerimizi yaşatmak amacıyla oluşmuş bir birlikteliktir. Ege, Bodrum ve Deniz Kültürü’nü seven ve korumaya çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden ve bireysel Gönüllüler’den oluşmaktadır.

Açılış:

Yer: Trafo

Tarih: 22 Temmuz 2016 Cuma

Saat: 18:30

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al