Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
MAVİ KART DENİZCİLERİN "KABUSU" OLDU - Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / MAVİ KART DENİZCİLERİN “KABUSU” OLDU

MAVİ KART DENİZCİLERİN “KABUSU” OLDU

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi bir basın toplantısı düzenleyerek Mavi Kart uygulamasının altyapısı hazır oluncaya kadar durdurulmasını istedi

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Bodrum’da kağıt üzerinde kurulan sistemin oturmasını beklerken, denizlerimizin kirlenmeye devam ettiğini ifade ederken, denizcilerin mağdur olduğunu anlattı.

Nalbantoğlu, daha önce denizi kirletenlerin yakalandığında sahil güvenlik tarafından cezalandırıldığını, şimdi ise denizi kirletmese dahi atık boşaltımını elektronik karta kaydını yaptıramadığı için cezaya maruz kaldığını belirtti.

Nalbantoğlu ; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına kabul ettirebilirsek, teknelere takılacak AB’nin de kabul ettiği bazı arıtmalar var. Bu arıtmalardan çıkan su denize verilebiliyor. O zaman bu arıtma ve atık toplama işinin büyük bir kısmı çözülecektir. Zira, bu atıkları toplamak yetmiyor, onların verileceği arıtma yerleri olmalı. Gökova ve Hisarönün de böyle bir arıtma yok. Bodrumdaki de yoğun sezonla yeterli olmayabilir. Bodrum’da kağıt üzerinde kurulan sistemin, yani Mavi Kart uygulamasının oturmasını beklerken, denizlerimiz kirlenmeye devam ediyor. Daha önce denizi kirleten yakalandığında sahil güvenlik tarafından cezalandırılıyordu, şimdi denizi kirletmese dahi atık boşaltımını sadece elektronik karta kaydını yaptıramadığı için cezaya maruz kalıyor” dedi.

DENİZLERDE KİRLİLİĞİN KAYNAĞI KARASAL

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz denizlerimizdeki kirliliğin büyük ağırlıkla karasal kaynaklı olduğunu iddia etti. Yılmaz, “Deniz kirleten etkenlerin yüzde doksanyedisi nin kara kaynaklı, yüzde üç kadarının da deniz kaynaklı olduğu tüm otoriteler tarafından kabul ettiği halde bize düşen yüzde üçlük bölümü en ideal şekilde çözelim diye odamız olarak elimizden gelen tüm katkıları verdik. Hatta dünyanın tamamında uygulanan Marpol kurallarından daha da iyi yapmak üzere bir dizi çalışmalar yaptık. Ben ve arkadaşlarım, Çevre Bakanlığı ile ve gerekse diğer otoriteler ile ondan fazla toplantı ve bölgelerde inceleme yapıldı. Şu anda diyebiliriz ki; denizi kirleten kendi yarattığımız bürokrasi. Yani,  Bakanlık bürokratları tarafından her şeyi mükemmel yapacağız diyerek öyle bir şekle büründü ki, şu anda teknelere atık almak üzere kurulmuş sistemler bile bürokrasiyi aşıp çalışır vaziyete gelemedi. Bizim üyelerimiz denizciler olduğu için konuya kendi açımızdan bakmak durumundayız. Son durumda Denizcilik Müsteşarlığı gerekli düzenlemeleri yaptı. Teknelerin üstünden atık verebilecek tüm sistemler  kurulmuş vaziyette mevcut. Tekneler atığını tsislerer vermek üzere hazır. Ama maalesef bu atıklar bürokratik engellemeler yüzünden alınamıyor. Bu alınamayan atıklar yüzünden teknecimiz kartlarını işletemediği için haksız cezalara maruz kalıyor. Üst üste ceza almaktan dolayı hapis cezası bile alacak olanlar var. Deniz Ticaret Odası olarak diyoruz ki; biz elimizden geleni yaptık. Maddi katkıyı koyduk. Sektörümüzden gelen tüm eleştirilere göğüs gerdik. Sırf bu turistik bölgede ideal bir sisteme varmak için. Ama bürokrasi ve yetkililer gereğini yapamadıklarından dolayı 2015 turizm sezonu başlangıcı ile limanlarımızdaki tekneler atıklarını teslim edemez durumda çalışmaya zorlanıyor. Mavi kart uygulamasının altyapısı tamamlana kadar, mavi kart uygulamasının bu bölgede son bulmasını istiyoruz.”

KİRLİLİĞİN EN BÜYÜK SEBEBİ BÜROKRASİ

Arif Yılmaz son olarak “varsayımlar üzerinden ceza ödemek istemiyoruz, denizdeki kirliliğin en büyük sebebi bürokrasi dir” dedi.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Meclis Üyesi Tunç Kurtluoğlu da basın açıklamasında şunları söyledi. “Çevre Bakanlığının dört seneden bu yana bütün uyarılara rağmen Gökova, Hisarönü körfezlerinde arıtma sistemleri kurulması ve atık suların mobil olarak toplanması konusunda beş kuruşluk yatırım yapılmadığını biliyoruz. Biz dört senedir alt yapı oluşsun diye çaba harcadık. Mavi Kart uygulamasına karşı değiliz, şu anda alt yapı tamamlanmadığı için bekletilmesi, üyelerimizin de haksız cezalara maruz kalmamasını istiyoruz.” dedi.

Basın toplantısında sonunda, özetle; bakanlık görevlileri, belediyeler sorumluluklarını yerine getirerek atıkları teklerden almalılar. Ve bir süreliğine, sistem oturuncaya kadar mavi kart uygulaması ve cezalarına ara verilmeli; diyerek, konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini söylediler.

BÜROKRASİ AMACINI AŞTI.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Okuyucu, “

Arkadaşlar meselenin özü şu; dünyada ilk ve tek uygulamadır mavi kart. Sebebi de bizim ülkenin şartları. Nadir bulunur koylarımız var. Büyük çoğunluğu da Muğla’da. Bu koyları ziyaret eden binlerce yerli ve yabancı deniz taşıtı, tekne var. Bunların getireceği deniz kirliliğini önlemek için alınan bir tedbir. Mavi Kart’ta bunun belge olarak göstergesi. Ancak öyle bir noktaya geldik ki; işin aslı yani atık alımı ikinci planda kaldı, bürokrasisi yani mavi kartın alınması, bulundurulması, işletilmesi ön plana geçti. Bürokrasi amacını aştı. bürokrasiden kaynaklı vahim sonuçlar doğdu ve mavi kartını teknede bulundurmayan, kayıt yaptırmayanlara 10 bin altıyüz lira gibi astronomik aşan ceza ile karşı karşıya. Mavi Kart uygulamasını eskiden olduğu gibi destekliyoruz. Denizlerimize atık deşarj edilmemesini istiyoruz. Ama alt yapısı kuruluncaya kadar, altyapısı kurulmamış bölgelerimizde olayın bir ertelenmesini, iki, bu astronomik cezanın kaldırılmasını, üç Bakanlık Belediyeler ve mesleki kuruluşlarımızla başta odalarımız olmak üzere kurulacak bir komisyonun mavi kart uygulamasını yeniden değerlendirmesini ve daha akılcıl, uygulanabilir hale getirilmesini talep ediyoruz. ” dedi.

Faruk Okuyucu, yabancı yatçıların Türkiye ye girdikleri andan itibaren 48 saat içinde mavi kart çıkartmadıkları zaman çok büyük cezalar verildiği için Yunan adalarına geri gittikleri için ülke ekonomisinin büyük maddi zarara uğradığını da örnek göstererek anlattı. Okuyucu, 5, 6 milyar dolar döviz girdisi sağlayan deniz turizmi için negatif bir uygulama olduğunu da sözlerine ekledi.

Basın toplantıda, büyük şehirlerdeki limanlarda gemilerin atık sularının ekonomik değeri bulunduğu için özel sektörün ilgi gösterdiği, özel sektörün ekonomik değeri ve miktarı yeterli olmadığı için turistik yörelerdeki atıkların alınmasının masrafı karşılamadığı için ilgi göstermediği de ifade edildi.

 

Bir yorum


Notice: Only variables should be assigned by reference in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/comments.php on line 21
  1. 12 kişilik eski bir teknemiz var didim akbükte balik turu yapiyoruz.dün mavikart ißletmediğimiz için 13.000 tl ceza yedik.yapilabilecek birşey varmı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM’UN 12 AY TURİZM HEDEFİNE TERMAL SU DESTEĞİ

    Başta Bodrum olmak üzere Muğla’nın yeraltı değerlerinden ‘Terman Su’ kaynaklarının ...

instagram takipçi satın al