Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Mausoleum’un maketi hazırlandı – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Mausoleum’un maketi hazırlandı

Mausoleum’un maketi hazırlandı

7 Harika’dan birisi

Bodrum’un tarihi dokusunu ve doğal güzelliklerini yansıtmak için hazırlanan Bodrum Kültür Park projesinde yer alacak olan Mausoleum’un minyatür bir çalışması, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a sunuldu.

Bodrum Kültür Park’ı hayata geçirmek için çalışmalar yapan İstanbul Maket Şehir firmasını temsilen Veysel Kerim Temizel, Nalan Acar ve Yılmaz Can Özer Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Temizel, “15 günlük bir çalışma sonunda 1/100 ölçekli olarak hazırlanan Mausoleum maketini Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’a sunduk. Bunun 1/25 ölçeklisi ise Bodrum Kültür Park’ta yapılacak. Ayrıca Belediye Meydanı’nda da turistik amaçlı olarak sergilenmek üzere bir Mausoleum maketinin yapılması amaçlanıyor. 2,5-3 ayda tamamlanması planlanan bu maket (- 40) ile (+70) derece arasında hiçbir deformasyonu olmayan poliüretan malzemeden üretilecek.” dedi.

Kültür Park çalışmasının  devam ettiğini  ifade eden Başkan  Mehmet  Kocadon ise “Bodrum’da 12 ay boyunca turizm hedefiyle sürdürülebilir turizm için alternatif bütün  çalışmaları değerlendiriyoruz. Bodrum’un doğal güzelliklerini, tarihi dokusunu ve kültürel değerlerini ön plana çıkaracak çalışmalara da elimizden geldiğince destek veriyoruz. Bu proje sonunda Bodrum’daki tarihi unsurların bir araya getirildiği minyatür eserlerden oluşan bir alan yaratılmış olacak. Bu alan, aynı zamanda insanların merakını giderme yeri, dinlenme yeri, halkımızın güzel bir hafta sonu geçirme yeri de olacak. Bodrum’a gelen turistler de belki tek tek gezme imkanı bulamadığı tarihi yerleri Bodrum Kültür Park sayesinde bir arada görme şansını bulabilecek.

MOUSELEUM

Halikarnas Mozolesi (ya da Mausoleion), Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından milattan önce 350 de Halikarnassos’da yaptırılmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt mezardır.

36 ion tarzı sütunları, 24 basamaklı çatısı, üzerindeki 4 atlı savaş arabası heykeli diğer süslemeleri ile Dünyan nın yedi harikasından birisi olarak kabul edilmiştir.

Bugün önemli parçaları Londra British Müzesinde sergilenmekta olan, Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri diye tanımlanan mozolenin yükseldiği yer bugün bir çukur olarak görülür. Bu çukurun ne olduğunu anlamak için öncelikle kapalı sergi salonunun gezilmesi gerekir. Taban ölçüleri 32 x 38 metre boyutlarındaki Mausoleion, bir zamanlar uzun kenarı 242,5 kısa kenarı 105 metre olan geniş bir alanın kuzeydoğu köşesinde yükselmekteydi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA 1’İ UZMAN ÇAVUŞ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 112 kaçak göçmenin yakalanması ...

instagram takipçi satın al