Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
MARİNA EĞİTİMLERİNİN 2. AYAĞI BODRUM’DA YAPILDI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / MARİNA EĞİTİMLERİNİN 2. AYAĞI BODRUM’DA YAPILDI

MARİNA EĞİTİMLERİNİN 2. AYAĞI BODRUM’DA YAPILDI

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen “Marina Eğitimleri” Projesi’nin 2. ayağı Bodrum’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında Turgutreis D-Marin’i gezen çocuklar hem marina hayatına dair bilgiler edindi hem de öğretmenleriyle birlikte keyifli bir gün geçirdiler.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin Kids ve Deniz Temiz Derneği TURMEPA’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği projede Bodrum Yarımadası’ndan Yukarı Mazı ve Akyarlar Hacı Mahmut İlkokulu öğrencileri öğretmenleriyle birlikte D-Marin Turgutreis’i gezdi. Marinanın çevreci projeleri hakkında bilgiler alan öğrenciler D-Marin çalışanları ve öğretmenleriyle birlikte deniz ve marina hayatına dair bilgiler edindi.

Öğrenciler ayrıca öğle yemeğinin ardından gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 22 yıldır hizmet veren TURMEPA tarafından hazırlanan çevre ile ilgili bir film izletildi.

Marina Eğitimleri projesi kapsamında çocuklar ayrıca bir projenin nasıl yapılacağı ve hayata nasıl geçirileceği konusunda eğitilerek proje yapmayı öğrendiler. Kendi projelerini yaratan çocukların projeleri genel bir değerlendirme sonrasında ödül kazanabilecek.

Bu yarışma ile çocuklar bir bilim insanı gibi düşünerek, yeni fikirler ve projeler üretecek. Programla birlikte yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecekler. Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunacak olan çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

TURMEPA’da görev yapan Su Ürünleri Mühendisi Songül Turan konu hakkında Kent Haber’e açıklama yaparak şöyle dedi:

“TURMEPA ve D- Marin aileleri çocuklarımız için ortak bir proje üretti. Bu proje çevreci bir proje. Bu projede 6 okuldan 2 grup öğrenciyi aldık ve burada güzel bir gezi yaptık.  Yine proje kapsamında öğrenciler aralık ayında kendi çevreci projelerini üretecekler ve Ocak ayında projelerini bizlere sunacaklar. Bu projenin amacı çocuklarımız ile birlikte çevre için ne yapabiliriz, karbon salınımını nasıl azaltabiliriz, denizlerimizi nasıl koruyabiliriz üzerine çalışmalar yapıyoruz. Onlara düşünme fırsatı vermiş olduk. Hep birlikte heyecanla sonuçları bekliyoruz.”

Projenin Dalaman, Bodrum Turgutreis, Didim olmak üzere 3 ayaktan oluştuğunu anlatan Turan konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bodrum bölgesinde Yukarı Mazı İlköğretim Okulu ve Akyarlar Mahallesi’ndeki Hacı Mahmut Tınaztepe İlkokulu öğrencilerini Turgutreis D- Marin’de ağırladık.  Bugün burada öğrencilerimizle birlikte keyifli bir tur yaptık.”

D- Marin Turgutreis Müdür Yardımcısı Mustafa Gün ise “Marina Eğitimleri” projesine ev sahipliği yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:

“Biz D -Marin olarak bu projenin evsahipliğini yapıyoruz. D- Marin Kids olarak TURMEPA ile işbirliği içerisindeyiz. Bu projede bir farkındalık yaratmak, denizlerimiz ve çevrenin geleceğimiz olduğunu çocuklara anlatmak için projeye başladık. Bodrum’dan 2 okul seçtik. Okullara gidip bu konuları onlara anlattık. Onlara projeler sunarak bu farkındalığı biraz daha anlatmaya çalıştık. Bugün marinamıza geldiler ve çevre için neler yaptığımızı gördüler. D -Marin Kids’te bu sosyal sorumluluk projelerini devam ettirmeyi planlıyoruz.”

ÇOCUKLAR DENİZLERİN ÖNEMİNİ ANLAYACAK, YENİ FİKİRLER ÜRETECEK

Marina Eğitimleri projesinin amacı, eğitimlerin sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmesini sağlamak.

D-Marin bünyesinde yer alan Turgutreis, Didim ve Göcek marinalarının bulunduğu illerde pilot bölge olarak seçilen okullarda yürütülecek proje, ilk yılında 300 çocuğa ulaşmayı hedefliyor.

1 Kasım tarihinde Dalaman Şerefler ve Çöğmen İlkokullarında başlayan proje, toplamda 6 köy okulunu dolaşarak Didim Akköy İlkokulu’nda son bulacak.

Kent Haber

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA 1’İ UZMAN ÇAVUŞ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 112 kaçak göçmenin yakalanması ...

instagram takipçi satın al