Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
KÜREKLE KLEOPATRA ADASINA GİDİYOR – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / KÜREKLE KLEOPATRA ADASINA GİDİYOR

KÜREKLE KLEOPATRA ADASINA GİDİYOR

Cebinde 1 lirası olmadan 200 mil yapıp kürekle Kleopatra adasına gidiyor.

Bodrumlu maceraperest iş adamı Yaman Olgaç yanında 1 lira parası bile olmadan,  kürekle Gökova’ya açıldı.

Bodrumlu Yat turizmcisi 59 yaşında iki evli ve iki çocuk babası Yaman Olgaç,  güzelliği ve maceraları ile ünlü Mısır Kraliçesinin  Kleopatra adı ile anılan Sedir adasına doğru kürek kayığı ile Bodrum Bitez sahilinden yola çıktı.

37 senedir Bodrum da yaşayan Olgaç 6 metre boyunda 80 santim genişliğinde ki Futa (kik) tipi kürek kayığı ile tarihteki balıkçılar gibi yanına su, peynir zeytin ve peksimet alarak denize açıldı. Yaman Olgaç “üzerimde 1 lira bile yok, çünkü ihtiyacım yok. Amacım çevreye en az kirlilik yaratıp en az kaynak kullanarak bu geziyi yapmak. Daha önce 30 mil uzaklıklara kürekle gidip geldim. 17 yıldır bu kürek teknesi kullanıyorum. Gökova Sedir adasına kürek çekerek gitmeyi hep istemiştim. Bu gün yola çıkıyorum umarım gücüm yeterse bir hafta sonra bu yolculuğu tamamlayarak geri döneceğim. Bu kürek teknesiyle bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Bir hafta kürekle Gökova’yı gezip, yanıma aldığım erzakla suyla yetinip tam bir eski tip Mavi Yolculuk yapmak istiyorum.

Herkesin çok öyle içini açacak şeyler değil, peksimet var, su var, çok az bir hazır çorba var. Başka ne var, öyle ufak tefek öyle şeyler var yani çok basit şeyler var.

Çöp üretmeden, atık üretmeden, kendi gücümle bir Mavi yolculuk yapmak, yanımda 1 lira bile yok çünkü para harcayacak yerim yok gittiğim yerlerde. Böyle bir hedefim. Çok abartılı bir dünyada yaşıyoruz, bütün hedefler abartılı, tüketim abartılı, her şey aşırı, aşırılık üzerine. Ben onun tam tersini yapmak istiyorum şuanda. En aza indirerek her şeyi, en asgari düzeyde ihtiyaçlarımı karşılayarak bir gerçek Mavi yolculuk yapmak istiyorum, benim gözümde gerçek Mavi Yolculuk.)” dedi.

Maceraperest işadamı Olgaç, yola çıktığı 56 kilo ağırlığındaki kürek teknesinin en büyük özelliği bisiklet durunca nasıl devrilirse, bu tekne de kürekler suda olmayınca çok çabuk devrilebiliyor. Hatta tekneye binerken bile devrilebildiği için dikkat etmesi gerekiyor.

Olgaç kürek teknesi ile saatte3, 4 mil yol kat edebildiğini ifade ediyor. Günde hava şartlarına bağlı olarak 25 – 30 mil gitmeyi planlıyor. Olgaç’ın ilk gece hedefi Bitez koyuna 6 mil uzaklıktaki Kara ada nın arkasında bulunan bakir Poyraz koyunda çadır kurup gecelemek. Daha sonraki rotası Mazı, Çökertme, Ören, Akyaka ve Sedir adası na giderek çadır kurmak.

Olgaç’ın, tek başına gerçekleştirmeyi istediği maceralı yolculuğunda yola yalnız başına çıktı,  en büyük istediği de şansının iyi olması.

Yola çıkmadan önce teknenin başında ve kıçında bulunan kilitlenemeyen iki göze, pet sularını yerleştirdi. Yiyecek ve ihtiyaç çantası gibi basit bir iki malzemesini iple tekneye bağladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al