Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Kocadon: Köylümüz İle Bizi Karşı Karşıya Getirmeyin – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / HABERLER / Kocadon: Köylümüz İle Bizi Karşı Karşıya Getirmeyin

Kocadon: Köylümüz İle Bizi Karşı Karşıya Getirmeyin

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu köylere gönderilen yazı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra büyükşehir yasasına göre mahalle olacak köy muhtarlıklarına, 17 Aralık 2013 tarihinde Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından bir yazı gönderilmişti.  Bodrum Belediyesi Toplantı Salonunda, gönderilen yazı ve büyükşehir yasasıyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ve Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, yasanın bir an önce değişmesi gerektiğini söylediler.

Başkan Kocadon köylüye sahip çıkacaklarını belirterek, “Biz her zaman üzüm yeme sevdasında olan ve problemin değil, çözümün bir parçası olan yönetim anlayışı ile Bodrum’u yönetmeye çalışan bir ekibiz. Fakat yasalarda maalesef bazen belediye başkanlığımızla köyleri karşı karşıya getirebiliyor. Bugün Bodrum bürokratlarının ve memurlarının hem belediye başkanlıklarını hem de muhtarlıklara gönderdiği yazı yasanın olması gereken bir yazı. Şimdi burada biz hiç bir zaman suçlu aramıyoruz ama buradaki önemli olan konu arkadaşlar büyükşehir yasası ile beraber köylerimizin mahalle olması. Mahalle olunca da yasa gereği Bodrum bürokrat ve memurları bu yazıları göndermek zorunda kalıyor ” dedi.

“Bu Konunun Çaresi Nedir?”

Köylünün en büyük teminatının Mehmet Kocadon olduğunu belirten Kocadon şunları söyledi: “Her ne kadar turizm bölgesi olsak ta, bizim tarım ve hayvancılıkla geçinen büyük bir kesimimizin olduğunu belirtiyoruz ve turizmin olmaz ise olmazlarından bir tanesi de gıda ve hayvancılık sektörü de bu bölgelerimizde olmakta. Şimdi artık buralar köy değil mahallemiz. Bunları korumamız lazım. Özellikle biz buradan kanun gereği yasada olan bu maddenin tekrar mecliste görüşülerek acilen yapılması gerektiğini, özellikle vatandaşla köylü demiyorum artık buralarda mahallemiz olduğu için. Vatandaşımla bizi, yani seçilmişleri karşı karşıya getirmemesini rica ediyorum”

“Bu İnsanları Mutsuzluğa İtiyorsunuz”

Başkan Kocadon büyükşehir yasasıyla birlikte gelecek bu maddenin telafisi olmayan sonuçlar doğurabileceğini belirterek, “Bugün siz bir toplumun gelirini elinden almaya çalışırsanız, mutsuzluğa itersiniz. Atalarından böyle gelmiş, böyle geçimini sağlamış bizim köylümüz. Şimdi siz bunu bir anda yok sayıyorsunuz ve bu insanları mutsuzluğa itiyorsunuz. Toprakla ilgilenmek, hayvanla ilgilenmek bu insanlarımızın yaşam tarzı. Siz bu yaşam tarzını yok sayarak bugün, her şeyi bir anda silip atıyorsunuz” dedi.

Buradan Sesleniyoruz

Ankara’daki yetkililere seslenen başkan Kocadon ” Sayın seçilmişlerim, Ankara’daki milletvekillerim lütfen halkımızla biz yerel yöneticileri karşı karşıya getirmeyin acele kararlar alarak. Bunların iyice incelenip hep birlikte ortak bir karar alınmasını tekrar dile getiriyorum. Biz her ne kadar turizm bölgesi olsak da, bu turizm bölgesini besleyen damarları kesemezsiniz. Bugün Bodrum’da turizm sektörünü besleyen tarım sektörünü, hayvancılık sektörünü yok sayamazsınız. Köylümü daha doğrusu mahallelimi, halkımı yok sayamazsınız. Bunun için bunların tekrar en hızlı şekilde incelenmesi gerektiğini söylüyorum ” ifadelerini kullandı.

 

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu ise büyükşehir yasası ile artık köy kalmadığını belirterek, “Artık köyler yerine mahalleler olacak. Ortadaki sorun şu. Biz bir gecede idari şekli değiştirerek köylerin şehirli olabileceğini düşünüyoruz. Oysa köylerin yaşam biçimleri farklı. Ekonomi farklı, sosyolojik yapı farklıdır köylerde. Dolayısı ile yasaların onları da kapsar yani büyükşehir yasası ile şehirler için kurulmuş yasaların onları da kapsar hale gelmesi bir kaos yaratıyor. Biz bu yasayı tüm ayrıntısına kadar inceleyip değerlendireceğiz” dedi.

Haber: Mehmet Can Meral

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al