Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Karaova’da Toprak Bayramı – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Karaova’da Toprak Bayramı

Karaova’da Toprak Bayramı

Toprak Bayramı 1. Karaova Köyler Panayırı basın toplantısı yapıldı. Bodrum Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un yanı sıra Başkan Yardımcıları İsmail Altındağ ve Taner Uslu; Meclis Üyesi ve Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Öztürk, Meclis Üyesi ve Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Kablı katıldı.

“Karaova bölgesi Bodrum’un geleceğidir”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Kocadon, “14 Haziran’da, Karaova Köyler Panayırını başlatıyoruz. Biliyorsunuz, 1945 yılında bir kanunla Haziran’ın ilk pazar günü Toprak Bayramı ilan edilmiş. İlk defa Bodrum’da, Karaova Bölgesinde, Bodrum Belediyesi ve sivil toplum örgütleriyle beraber bu kutlamayı yapacağız. Burada amaç özellikle Bodrum’un turizmi besleyen tarım sektörünü canlandırmak, ekonomiye büyük katkı sağlayarak turizmle tarımı buluşturmak. Bunun da en güzel yerinin şu anda Karaova bölgemiz olduğunu hepimiz biliyoruz. Karaova bölgesine artık farklı bir boyut kazandırma düşüncesindeyiz. Belki de Bodrum’un Toskana’sı olacak bir yerdir Karaova bölgesi. Özellikle üretici arkadaşlarımıza bir teşvik amacıyla ve öğrendiklerini teşhir edebilmeleri için bu panayırımızı, bu pazar başlatıyoruz. Tabiki bu panayır yapılırken büyük emeği geçen özellikle Kent Konseyimize ve diğer sivil toplum örgütlerimize, Şoförler Odasına, Ziraat Odasına ve Bodrum Belediyesinin Meclis Üyeleri ve Başkan Yardımcılarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki Karaova Bölgesi Bodrum’un geleceğidir ve ilk kez yapılacak olan Karaova panayırı, o bölgeye yeni bir boyut kazandıracaktır. Bodrum’un yerel özelliklerinin hala devam ettiği bu bölge, Bodrum’un geleceği için çok önemli bir noktadır. Orada yaşayan insanlar örf ve adetlerini sürdüren bir yaşam tarzını benimsiyor. Bu nedenle de Bodrum’un örf ve adetlerini, geleneklerini göstermek için böyle bir panayır hazırlamayı uygun gördük. ” dedi.

“Amacımız Bodrum’un yerel ve kültürel değerlerini ön planda tutmak”

Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu ise, “ Bizim Karaovayla ilgili çalışmalarımız üç yıldır sürüyor. Bu çalışmalarda Kent Konseyinin her zaman yanında olan Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Karaova bölgesi Bodrum için unutulmaması gereken bir bölgedir. Bunun için planlanan çalışmaların sonunda, bu bölgeyle ilgili sorunların halledilebilmesi için bir dernek kurulması gerektiğini düşündük ve Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneğini kurduk. Burada yaptığımız planlamalardaki amaç Bodrum’un deniz, kum, güneş sarmalından kurtulmasını sağlamak. Çünkü Bodrum, yerel ve kültürel özellikleriyle de ön planda olması gereken bir kenttir. Bodrum’un bu özelliklerini simgeleyecek en önemli bölge de burasıdır.” dedi.

Meclis Üyesi ve Karaova Tanıtma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Öztürk dernek kurmanın önemine değinerek, “Karaova bölgesi Bodrum için çok önemli. Bölgenin daha çok ön planda tutulması gerektiğini savunuyoruz. Bunun da dernek kurmadan olamayacağını düşündük. Dernek kurulmasaydı insanlar da dertlerini kime nasıl anlatacak bilemezdi.” dedi.

14 Haziran 2015’te kurulacak olan 1. Karaova Köyler Panayırı’nın içeriğiyle ilgili bilgilerin verildiği toplantıda; on yedi köyün stantlarının olacağı, Bodrum’a özgü unutulmaya yüz tutmuş birçok meslek dalının panayırda yer alacağı, markalaşmış ürünlerin ve bilgilendirme stantlarının bulunacağı bilgileri verildi.

Üç ay sonra Bağbozumu Şenliklerinin yapılacağının ve Karaova Panayırının bu şenliklerin başlangıcı ve envanteri niteliğinde olacağının da altını çizen yetkililer, Bodrum’a ait değerlerin turizme yansımasını istediklerini de belirtti.

“Bu panayır çok önemli bir başlangıç”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Karaova bölgesinin Bodrum için önemli bir değer olduğuna vurgu yaparak, “ Bu panayır bizim için çok önemli bir başlangıç. Bodrum, ekonomik güce tarımla da ulaşabilir. Karaova bölgesi, tarıma elverişli bir bölge olarak turizme lojistik destekte bulunacak bir bölgedir.” dedi.

Basın mensuplarının soruları da cevaplanarak toplantı sona erdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA TARHANA ÇORBASI VE GEMİCİ PEKSİMETİ DAĞITTILAR

Slow Food ve Yaveş Gari Bodrum Birliği, Bodrum Pazar yerinde sıcak Muğla ...

instagram takipçi satın al