Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
KADINLAR TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / KADINLAR TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

KADINLAR TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD), CHP İlçe Kadın Kolları ve Bodrum Kent Konseyi Cumhuriyet Atölyesi Çalışma Grubu’nca bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe çeşitli STK ve dernekler de destek verirken yürüyüş sonundaki basın açıklamasında “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, siyasal iktidarı cinsiyet eşitliğini sağlamak için göreve çağırıyoruz” denildi.

Tepecik Meydanı’ndaki Türkan Saylan büstüne çiçek sunulmasının ardından Bodrum Belediye Meydanı’na kadar yürüyen kadınlar, buradaki Kadın Ağacı’na kadınlar gününe özel dileklerin yazıldığı notlar asılıp daha sonra önünde bir basın açıklaması yaptılar. ÇYDD Genel merkezinin basın açıklamasın okuyan Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, şunları söyledi:

“Çağdaş dünyada toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, devletlerin görevidir. Altına imza attığımız uluslararası belgelere ve yasalarımıza göre, ülkemizde de bu görev, siyasal iktidarındır. Günümüzde toplumsal cinsiyet eşitliği bir demokrasi talebidir. Kadınların hak ve özgürlükleri, demokratik hukuk devletlerinde gelişme gösterirken otoriter yönetimlerde geriye gitmektedir. Kadın sorununun çözümünde anahtar kural “kadın – erkek eşitliği” ve “ayırımcılık yasağının” yasal ve olgusal olarak gerçekleşmesidir.”

Saraçbaşı “Türkiye’de resmi rakamlara göre her 10 kadından en az 3’ü 18 yaşının altında evlendirildi. 17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı. Kadınlar hemen her gün aile içinde, sokaklarda, toplu taşıma araçlarında ya da işyerlerinde tanıdıkları ya da tanımadıkları erkeklerin şiddetiyle karşılaştı. 2017 yılında en az 286 kadın ve kız çocuğu öldürüldü. 101 kadın tecavüze, 248 kadın tacize, 377 kız çocuğu cinsel istismara ve 418 kadın şiddete uğradı. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2017 yılında hazırladığı Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi sonuçlarına göre Türkiye, 145 ülke içinde 131. sırada yer aldı. Atatürk devrimleriyle kazandığımız hakları koruma bilincine sahip kadın ve erkek yurttaşlar olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, siyasal iktidarı cinsiyet eşitliğini sağlamak için göreve çağırıyoruz. Artık sabrımız kalmadı” diyerek açıklamasını tamamladı.

Basın açıklamasının yapıldığı Kadın Ağacı’nın önünde Muğla Büyükşehir Belediyesi Ankara Çiçeği dağıttı.

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

TEBRİKLER KAYRA

Türkiye Karate Federasyonu’nun ulusal seviyedeki en önemli organizasyonu olan Büyükler Türkiye Karate ...

instagram takipçi satın al