Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ILIK ILIK ZEHİR YEMEYELİM…YAŞASIN YERLİ TOHUM
Anasayfa / FLAŞ HABER / ILIK ILIK ZEHİR YEMEYELİM…YAŞASIN YERLİ TOHUM

ILIK ILIK ZEHİR YEMEYELİM…YAŞASIN YERLİ TOHUM

Bodrum Tohum Derneği 12 Ekim 2016 Çarşamba günü, tarımsal ürünlerde kullanılan tüm kimyasallara karşı farkındalık yaratmak amacı ile, Bodrum Belediye Meydanı’nda bir şenlik düzenliyor.

Bodrum Tohum Derneği, her çarşamba Bodrum pazar yerinde kurulan “Doğal Üretici Pazarı”nda düzenlediği basın açıklaması ile, 12 Ekim’de ılık ılık zehir yemeyelim temalı şenlik düzenleneceğini duyurdu.

Bodrum Tohum Derneği basın yayın sorumlusu üyesi Gönül Demirel’in yaptığı açıklama şöyle: ” Bu şenlik hem yerel tohum hakkında farkındalığın artması hem de yerel tohum mücadelesi için çok önemli. Bizim dernek olarak projemiz, bütün bu emeklerin sürdürülebilir bir modelle yaygınlaştırıp güçlendirmeye yönelik uzun soluklu bir çabadır. Amacımız, çiftçilerimizi yerli tohuma yönlendirmek, üretimlerinde kimyasal zehir yerine, ev yapımı doğal ilaçlar kullanmalarına teşvik etmek, tatlarımızı, lezzetlerimizi yeni nesillerimize aktarmak, halkımızın pazarlarda doğal ürünleri rahatlıkla bulabilmelerini sağlamaktır. Çarşamba günleri kurulan, derneğimizin doğal üretim pazarı bu amaca hizmet etmektedir.”

ULUSLARARASI BİR ETKİNLİK

Demirel, etkinliğin Uluslararası diğer etkinlikler ile eş zamanlı olacağını ifade ederek sözlerini şöyle açıkladı: ” 2-16 Ekim tarihleri arasında dünyanın her yerinde, eş zamanlı gerçekleşecek etkinliklerde yerli tohum farkındalığının yanı sıra yeryüzünü ahtapot gibi sarmış, Monsanto, Novartis, Du Pont, Bayer gibi şirket devleri protesto edilecek, halka anlatılacak. Hepimizin, kanserli her insanda, beslenme zincirinin her halkasına yapışan biokimya sanayisinin vebali olduğunu bilmeye hakkı var. Topla tüfekle işgal yok artık ! Bir ülkenin tohumuna sahip olmanın o ülkeye sahip olmak olduğunu, küresel güçler biliyor ama biz bilmiyoruz ne yazık ki.

16 Ekimde Hollanda/Lahey’de toplanacak halk meclisinin sonunda festival fotoğraflarımız ve haberlerimiz diğer  ülkelerin meclislerinden gelenlerle birleştirilerek, gıdamızın geleceği için gezegenin vizyonu’na eklenecek. Bu vizyon tarımsal kimyasallara, gdo’lara , ilaçlamaya ,tohum patentlerine dayalı bir tarım modeli dayatmaya çalışan Monsanto’nun ve diğer zehir üreticilerinin projelerinin tersine öz-örgütlenme yoluyla tabandan oluşacak.”

ILIK ILIK ZEHİRLENİYORUZ

Bodrum Tohum Derneği’nin , yönetim kurulu başkanı Ziraat Mühendisi Zafer Semerci ise, gerek tarımsal üretimde, gerekse hayvanlara verilen ilaçlarla, tüm insanlığın ılık ılık zehirlendiğini ve oluşan kanser vakalarına karşı da yine bu dev firmaların tedavi amacı ile bu kez de ilaç ürettiklerini ifade ederek “tek çözüm yerli tohumdadır. 2013 yılında çıktığımız bu mücadele yolunda dünya ile entegre olarak çalışıyoruz. Bodrum’da da yerli tohum kullanımı için, dernek olarak üreticilerimizle birlikte çalışıyoruz. Ve ticari bir kaygı düşünmeksizin, yüzde seksen-doksan yerli tohum veya fide dağıtıyoruz. Ekmeğimiz özgürlüğümüzdür sloganıyla “Yaşasın yerli tohum” diyoruz. Ve 12 Ekimde tüm Bodrumlular’ı şenliğimize bekliyoruz.”

 

 

Rezzan Sebin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ARAS KARAOVAYI DÜNYAYA TANITACAĞIM

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Karaova mitinginde Bodrum’un ...

instagram takipçi satın al