Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
İki dilim baklavaya yarım litre su – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / HABERLER / YURTTAN HABERLER / İki dilim baklavaya yarım litre su

İki dilim baklavaya yarım litre su

Bayramların vazgeçilmez ikramı şerbetli tatlılar, Ramazan ayı boyunca susuz kalan bünyelere ilk günden aşırı yükleme yapılmasına neden olmamak için, iki dilim baklavaya yarım litre su.

 

Peki, bayram boyunca önümüze gelen baklava, ekmek kadayıfı, tulumba tatlısı karşısında ne yapacağız? Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, bunun için çok basit bir formül veriyor: Şerbetli tatlıdan alınan kalori kadar ekstra su içilmeli. Örneğin, iki dilim baklava yiyerek 500 kalori alan birinin, 500 ml fazladan su tüketmesi gerekiyor.

Sıcak yaz günlerine denk gelen ve oruç tutma süresinin 17 saati aştığı Ramazan ayının ardından bayram hazırlıkları başladı. Çikolatalar, şekerler, şerbetli tatlılar evlerin baş köşelerinde yerini aldı ancak bu durum oruç süresince farklı bir beslenme düzenine alışan ve susuz kalan bünyeler için tehlike arz ediyor. Bayramda ikram edilen baklavalara, ekmek kadayıflarına, tulumbalara, şekerparelere karşı koyamayanlar için Waternet Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy basit bir formül veriyor, “Ortalama bir yetişkinin günde 1800-2000 kalori aldığını düşünürsek, bu durumda içilmesi gereken su miktarı 1,8-2 litre arasında değişiyor. Bayramların vazgeçilmezi şerbetli tatlılar için ise kalori hesabı şöyle; iki dilim baklava yiyerek 500 kalori alan birinin, 500 ml fazladan su tüketmesi gerekiyor.”

Hangi tatlıdan sonra ne kadar su içilmeli?

Tatlı Kalorisi İçilmesi gereken su miktarı
2 dilim baklava 500 kcal ½ litre su
1 porsiyon ekmek kadayıfı 450 kcal 450 ml su (1,5 su bardağı)
1 adet orta büyüklükte tulumba tatlısı 130 kcal 130 ml su (1 çay bardağı)
1 porsiyon revani 350 kcal 350 ml su (yaklaşık 1,5 su bardağı)
1 tane şekerpare 250 kcal 250 ml su (1 su bardağı)
2 Kemalpaşa tatlısı 220 kcal 220 ml su (1 su bardağı)

Vücudumuz susuzluğa dayanamıyor

Özellikle yaz aylarında sıcak yüzünden oluşan ekstra su kaybı ve bayram sebebiyle artan her bir kalori için su tüketimine özel olarak dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Canan Aksoy, “Ramazan süresince biz diyetisyenler, açlıktan çok susuzluk konusunda uyarı yaptık. Eğer kronik bir hastalık yoksa açlığa dayanıklı olan vücudumuz, konu “su” olunca maalesef o kadar da dayanıklı değil. Bu nedenle bayram boyunca, oruç tutarken yeterince almadığımız suyu tüketmek, vücudumuz için yapacağımız en olumlu davranışlardan biri olacaktır” diyor.

Bayram boyunca bunlara dikkat edin

  • Bayram sabahına peynir, zeytin, domates, salatalık, tam veya tane kepekli ekmek ve meyvelerden oluşan bir kahvaltı ile başlayın.
  • Misafirlerinize şeker ve çikolatanın yanında, fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir gibi lezzetli ve sağlıklı ikramlar hazırlayın.
  • İkram edilen her şeker ve çikolatanın ardından bir bardak su tüketin.
  • Çay-kahveyi şekersiz içmeye çalışın. Bu şekilde tüketemiyorsanız suyu tercih edin.
  • Ziyaretlerinizde asansör yerine merdiven kullanın, gideceğiniz yere yürüyerek ulaşmaya özen gösterin.
  • Tatlılara ‘hayır’ diyebilmek için öğün atlamamaya çalışın.
  • Tatlılar yüzünden artan kalori alımını dengelemek için ana öğünlerde ağır yemeklerden ve kızartılmış ürünlerden kaçının. Daha çok sebze, salata ve yoğurt tüketin.
  • Çocuklar bayram boyunca ebeveynlerinin gözetimi dışında tatlı, çikolata, limonata vb. şekerli yiyecek ve içecekleri tüketebiliyor. Bunun zararlarını en aza indirgemek için bol su içmelerine özen gösterin, Limon dilimleri, nane yaprakları veya sevdikleri meyve parçacıkları ile çocukları su içmeye teşvik edebilirsiniz.

Suyunuz taze ve iyi kalitede olmalı

Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, su içmenin yanı sıra, suyun taze olmasına ve saklama koşullarına da dikkat çekiyor, “Mikrobiyolojik yönden içmeye uygun, ağır metallerden arındırılmış taze içme suyunu elde edebilmenin en sağlıklı ve mantıklı yolu, arıtılmış içme suyudur. Saklama koşulları açısından da en doğru yöntem, evde arıtılmış içme sularının cam şişelerde muhafaza edilmesidir.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

HAYALİ OKYANUS BİLİMCİ OLMAKTI, MÜZİĞİ SEÇTİ

Sık Sık Bodrum’a gelen, hatta yılın 6 ayını Yarımada’da geçiren Ceren Çağlar ...

instagram takipçi satın al