Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Gümüşlük te Tarih su yüzüne çıktı – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Gümüşlük te Tarih su yüzüne çıktı

Gümüşlük te Tarih su yüzüne çıktı

Bodrum ilçesinde, denizin çekilmesiyle ortaya çıkan tarihi sur kalıntıları ilginç görüntü oluşturdu.

Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’nde yılda birkaç kez tekrarlanan doğa olayı deniz altındaki tarihi gün yüzüne çıkartıyor.

Yılın aralık ve ocak aylarında birkaç kez yaşanan olay, deniz suyunun çekilmesiyle, milattan önce 4. yüzyılda yapılan ve Mydos (Tavşan) Adası’na kadar uzanan şehir surları, su seviyesinin üzerine çıkıyor.

Gümüşlük’e ailesiyle bir hafta kalmak için gelen ve sur duvarlarını görünce şaşıran Selahattin Dalkılıç, daha önce bölgeye yaz aylarında geldiklerini, kışın gelme fırsatı bulamadıklarını belirtti.

Duvarları görünce çok şaşırdıklarını ifade eden Dalkılıç, “Bu bence doğa olayı, gel-git olabilir. Çok ilginç bir olay. Tarih su yüzüne çıktı denebilir.” diye konuştu.

Tavşan Adasına giden yol üzerinde hizmet veren işletme çalışanlarından Erdem Akbaba ise tarihi güzelliğin yeniden yaşanmasına çok sevindiklerini kaydetti.

Doğa olayını görmek için bölgeye gelen insanların olduğunu anlatan Akbaba, şöyle konuştu:

“Bizde işletme çalışanları olarak bu doğa olayını hayretle izliyoruz. Bizim tahminimize göre denizde yaşanan gel-git olaylarından kaynaklanıyor. Yaklaşık bir haftadır bu şekilde ama bugün daha da fazla çekildi. Bugün 2.5 metre daha çekildi. Bu doğa olayını görmeye gelen insanlar oluyor.”

Öte yandan bölgede yaşamını sürdüren vatandaşlar ile tatilcilerin tarihi sur duvarlarının yanına giderek fotoğraf çektirdiği gözlendi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

HAYALİ OKYANUS BİLİMCİ OLMAKTI, MÜZİĞİ SEÇTİ

Sık Sık Bodrum’a gelen, hatta yılın 6 ayını Yarımada’da geçiren Ceren Çağlar ...

instagram takipçi satın al