Anasayfa / HABERLER / SANAT KÜLTÜR / Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Latife Tekin’e PEN Ödülü

Gümüşlük Akademisi Vakfı ve Latife Tekin’e PEN Ödülü

image_pdfimage_print

2015 PEN Duygu Asena Ödülü romancı Latife Tekin ve onun öncülüğünü yaptığı Gümüşlük Akademisi’ne verildi. PEN Şiir Ödülü’nün sahibi ise düşünür, şair ve yazar Afşar Timuçin oldu.

Latife Tekin ve Gümüşlük Akademisi

Latife Tekin kimdir?

1957 yılında Kayseri’nin Bünyan kazasına bağlı Karacafenk köyünde doğdu. Dokuz yaşında ailesiyle İstanbul’a geldi. İlk kitabı Sevgili Arsız Ölüm 1983 yılında yayımlandı. Ardından Berci Kristin Çöp Masalları (1984), Gece Dersleri (1986), Buzdan Kılıçlar (1989) ve Aşk İşaretleri (1995) adlı romanları yayımlandı. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kendi kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri olan Latife Tekin’in romanları İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollanda diline çevrildi. Tekin’in Gümüşlük Akademisi adlı küçük kitabı da Nisan Yayınları’ndan (1997) çıktı. (Kaynak:

2015 PEN Duygu Asena Ödülü’nü,  özgün eserleri ile Türkiye ve dünya edebiyatında özel bir yeri olan değerli romancı Latife Tekin ve öncülüğünü yaptığı Gümüşlük Akademisi’ne sunduğumuzu açıklamaktan kıvanç duyuyoruz.

PEN Türkiye Yönetim Kurulu ödül gerekçesinde Latife Tekin’in  1995’ten bugüne Bodrum’da  ve 2013’ten  beri de İstanbul Arnavutköy’de sürdürdüğü Gümüşlük Akademisi – Sanat, Kültür, Ekoloji ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nin üstlendiği misyona dikkat çekti. “Akademi her yaştan sayısız genci  yazı, şiir, roman, öykü, görsel imgeler, antropoloji, mitoloji, müzik, şarkı, oyun yazarlığı, yayıncılık, edebiyat ajanlığı, yaşam, ilk kitap, fantastik edebiyat, çocuk ve gençlik edebiyatı,  felsefe seminerleri  ile  buluşturuyor. Birlikte olmanın, dinlemenin, konuşmanın, tartışmanın, itirazın, katkıda bulunmanın, emek vermenin, üretmenin, paylaşmanın, eleştirmenin, değerlendirmenin ve günışığına çıkarmanın sevincini çoğaltıyor.”

Gerekçede Akademinin “Olumlu bir örnek olarak günümüz Türkiye’sinde gittikçe daha büyük bir önem taşımaktadır,” denildi.

İlki 2006’da İpek Çalışlar‘ın “Latife Hanım” adlı çalışmasına verilen PEN Duygu Asena Ödülü’nü, 2014’te Mücella Yapıcı, 2013’te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2012’de Büşra Ersanlı ve Ayşe Berktay ve  2011’de Nevin Berktaş, 2010’da ise Pınar Selek almıştı

Şiir ödülü Afşar Timuçin’e

Afşar Timuçin kimdir?

Prof. Dr. Afşar Timuçin, (d. 1939), ş Manisa Akhisar’da doğdu. 1967’de Montreal Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde lisans eğitimini, 1970’de İstanbul Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. 1968–1970 yılları arasında Fransızca okutmanlığı yaptı. 1981 yılında doçent, 1992 yılında profesör oldu. Kocaeli Üniversitesi’nden 2006 yılında emekliye ayrıldı.

Ataç, Dönem, Milliyet Sanat, Papirüs, Soyut, Yazko, Yelken, Yeni Edebiyat, Yeni Ufuklar, Varlık dergilerinde şiirleri yayımlanmıştır.

1972’de yayına başlayan Felsefe Dergisi‘nin sorumlu yönetmeni.

PEN, ödülü Afşar Timucin’e verirken sairin “bizlere felsefenin ve şiirin birlikte mümkün olabileceğini gösterdi. ‘Türkçe felsefe mümkündür’ dediği gibi tıpkı, felsefenin yalın bir şiir olabileceğini ve yalın bir şiirde de felsefe bulunabileceğini gösterdiğini” belirtti.

Timuçin için “Estetikten düşünce tarihine, felsefeden şiire, romandan eleştiriye sayısız kitap yazdı, sayısız çeviri yaptı, ‘Felsefe Dergisi’ni yayımladı, burada pek çok yazar ve şairin ilk ürünlerini yayımlayarak yetişmelerine önayak oldu. Türk şiirinin hem yolundan, hem sözünden ve hem de şiirinden dönmeyen bağımsız şairlerinden biri olarak usulca söylediği şiirlerle ‘Böyle Söylenmeli Bizim Türkümüz’ demeyi sürdürüyor,” denildi.

Ayrıca Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni bu yıl Afşar Timuçin’in kaleme alacak.

PEN Şiir Ödülü’nü 2010’da Özdemir İnce, 2011’de Sait Maden, 2012’de Sennur Sezer, 2013’te Eray Canberk, 2014’te Refik Durbaş almıştı.

Ödül törenin yeri ve tarihi daha sonra açıklanacak. (HK)

PEN hakkında

1921’de Londra’dan yola çıkan PEN dünya yazar ve çevirmenleri için bir tanışma, tartışma ve dayanışma ortamı. Edebiyat ve ifade özgürlüğünün gelişmesi için çalışan PEN, 102 ülkede 145 özerk merkezden oluşan bir kulüpler federasyonu. 20 bin üyesi var ve P.E.N. adı üç kelimenin baş harflerinden oluşuyor: Poets (Şairler) Essayists (Denemeciler) Novelists (Romancılar).

PEN Türkiye

1950’de Halide Edip Adıvar’ın öncülüğünde Türk PEN Kulübü adıyla kurulan merkezimiz 12 Eylül 1980 askerî darbesi üzerine kapanmış, 1989’da Yaşar Kemal’in öncülüğünde hayata döndürülmüştür. PEN Yazarlar Derneği’nin Olağan Genel Kurulu üç yılda bir ocak ayının üçüncü cumartesi günü İstanbul’da toplanır.

Başkanlar: Halide Edip Adıvar, Refik Halit Karay, Sabri Esat Siyavuşgil, Yaşar Nabi Nayır, Tahsin Yücel, Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul, Alpay Kabacalı, Nebile Direkçigil, Üstün Akmen, Vecdi Sayar, Tarık Günersel, İnci Aral, Tarık Günersel. (Kaynak:pen.org.tr)

KAYNAK : BİANET.ORG

Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Deniz Tutkusu Seyirde Ekibinin 44 günlük Barış Yolculuğu tamamlandı

Deniz Tutkusu Seyirde ekibi, 19 Mayıs 2018’de Milta Marina Bodrum’dan “Yurtta Barış ...

instagram takipçi satın al