Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
GÖLKÖY SULAK ALANI MERCEK ALTINDA – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / GÖLKÖY SULAK ALANI MERCEK ALTINDA

GÖLKÖY SULAK ALANI MERCEK ALTINDA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Gölköy Mahallesi’nde bulunan sulak alanla ilgili, inceleme yaptı. Gölköy Mahallesi’nde 35 hektarlık alanı kaplayan ve içerisinde birçok kuş türü ile balık çeşitleri, hurma ağaçlarının da yer aldığı 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ve 1. Derece Doğal Sit Alanı olan sulak alanda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden öğretim üyeleri, mimar ve peyzajcılar ile ilçedeki bazı sivil toplum kuruluşları inceleme yaptı.

Bodrum Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar, Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak ile diğer yetkililere bölgeyi gezdirerek detaylı bilgiler verdi. Yaklaşık 1,5 saat süren incelemenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Bayrak, Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla’daki korunan alanlarla ilgili doğa koruma, milli parklar, tabiat anıtları, yaban hayatı koruma geliştirme sahaları ve sulak alanlarda çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bölgeyi Gölköy Sulak Alanı olarak bildiklerini ifade eden Bayrak, ancak bölgenin diğer adıyla “Akdeniz Gölü” olarak da bilindiğini anımsatarak, sulak alanların önemine vurgu yaptı.

Tarihe insanların su kıyılarını, hep yaşam merkezi olarak seçtiklerine işaret eden Bayrak, “Su hayat kaynağıdır. Özellikle sulak alanlar çok önemlidir. Sulak alanların bize ürettiği oksijen, yosunlar, canlılar ve suyun etrafındaki sazlıklar ve yaşam alanları, özellikle suyu temizleyen suyu filtre eden sulak alanlar çok önemli noktalar. Bizim için çok kıymetli alanlar. Bunun bir örneğini de burada görüyoruz. Bu alanların korunması bizim ve tüm vatandaşların görevi” dedi.

Bölgede yaşayan kuş türleri, balıklar ve diğer canlıların çok önemli olduğuna değinen Bayrak, şöyle konuştu:

“Oradaki endemik olduğunu tabir ettiğimiz hurmanın çok kıymetli olduğu anlaşılıyor. Oranın doğal yapısıyla hakikaten görsel değeri olan da bir alan. Bölgeyi bizim bakanlığımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi ve diğer kurumların da alana katkı vererek bu alanı bulunduğu bu noktadan çok daha iyi noktalara götürmesi hepimizin görevi.”

Bölgede envanter çalışması yapılması gerektiğinin altını çizen Bayrak, yapılacak envanterin ardından, bölgenin statüsünün ne olacağına karar verileceğini ifade etti.

Bayrak, mevcut alanın iyileştirilip peyzaj çalışması yapılması gerektiğine değinerek, “Alanı görünce kıymetini daha iyi anladık. Bu alanın güzelliğine güzellik katma hepimize gurur ve onur verecek. Gelecek kuşaklara bu alanı koruyarak aktarmak görevini de yapmış olacağız” ifadesini kullandı.

Bodrum Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar ise bölgede 2009 yılından bu yana çalışma yürüttüklerini kaydetti. Muğla Valiliğinde yapılan toplantıda bölgede çalışmanın devam etmesi gerektiğini söylediklerini belirterek, “Bugün burada envanter çalışması yapıyoruz. Bu toplantıdan sonra bir çalışma grubu oluşturulup 2009’da başladığımız ve yarım kalan projenin devamı söz konusu olacak. Burada bir koruma projesi geliştireceğiz. Bugün çok mutlu ve umutlu olduk” şeklinde konuştu.

Sulak alandaki incelemeye 10 aylık kızı Deniz ile katılan TEMA Muğla Temsilcisi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Sergender Sezer, sulak alanları çocukları için koruduklarını ve onlarında küçük yaşta öğrenmesini ve sevmesini istediklerini belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al