Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ELBİRLİĞİYLE HALLETTİK… – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ / ALİ DİZDAR / ELBİRLİĞİYLE HALLETTİK…

ELBİRLİĞİYLE HALLETTİK…

Aşırı yağmurla yine bilindik görüntüleri yaşadık ya da seyrettik Allah beterinden saklasın deyip dua ettik kabahati doğaya bulduk bu kadar da yağmur yağılırmış mı hiç?

Neymiş? Son elli yılın en yoğun yağmuruymuş da ondan olmuş…

Ben bildim bileli dere kenarındaki evlere su basar bu hanelerin sayısı az olduğundan ekseriyet zarar görmez komşu yardımlarıyla zararlar düşük seviyelerde kalırdı. Azgın şehirleşme ve yapılaşma planlanmadığından ve dizginlenmediğinden şimdilerde ekseriyet zarar görmekte.

Aşırı yağmurlarda nereleri su basacak, bu azgın su neleri önüne katıp sürükleyecek neredeyse herkes biliyor. Basın mensupları yağmur başlar başlamaz bu kritik noktalarda mevzilenip olanları kaydediyor ve bizlere her seferinde onlarca görüntü yansıtarak durumu gözler önüne seriyorlar. Benim fotoğraf yayınlamam abes kaçar yıllardır bu fotoğraf ve videoları seyrediyorsunuz…

Nakarat devam ediyor.

Ne olmuş metrekareye 230 kğ yağmur düşmüş o nedenle felaket yaşanmış. Hayretler içindeyiz…

Geçtiğimiz yıllarda Gümbet’te sel sularına kapılan turist kız boğulmadı mı?

Ortakent deresi taşıp etrafındaki ev ve iş yerlerini suya boğup dere yatağındaki tekneleri denize sürüklemedi mi?

Bitez deresi yolunda sel sularına kapılan araçtaki insanları zor bela kurtarmadık mı?

Bodrum Azmakbaşı köprüsüne dere yatağı (yolu) üzerindeki araçları sürükleyip yığmadı mı?

Hatırladıklarımdan vazgeçip Google amcaya sordum. Bakın neler dedi…

02 Ekim 2005….Gece başlayan sağanak yağış ve fırtına büyük hasara neden oldu … Tayla isimli 17 yaşındaki İngiliz turist, sel sullarına kapılarak öldü. …Sağanak yağışlar nedeniyle birçok ev ve işyeri sular altında kaldı….

12 Mart 2008…. Bodrumda, Sabah Saatlerinde Başlayan Yağmur Sele Dönüştü. Bazı Ana Caddelerin Araç Trafiğine Kapanmasına Neden Olan Sel Suları, Denize Döküldükleri Yerdeki Kafelerde de Hasara Yol Açtı.

26 Ekim 2009 – Birkaç saatlik yağmur Bodrum’u Venedik yaptı, Bodrum‘u dün vuran sağanak yağış, ev ve işyerlerini suya boğdu.

29 Ocak 2011…. Akşam saatlerinde etkili olan yağışlı hava Bodrum merkez başta olmak üzere Ortakent-Yahşi-Bitez-Gümbet-Turgutreis ve Yalı beldelerinde sele neden oldu… 8 saatte metrekareye yaklaşık 54 kilogram yağış düştü.  Beldelerde alt yapının olmaması nedeniyle derelerden taşan yağmur suları, önüne kattığı herşeyi denize sürükledi. Etkili olan yağışta 30’a yakın araç sel sularına kapıldı. Ortakent Belediye Başkanı Mehmet Onur Şahbaz 50 yıldır böyle yağış görmedik…

 29 Aralık 2012…. ’61 YAŞINDAYIM BÖYLE SAĞANAK GÖRMEDİM’ Bodrum’da bir saatte 76 metreküp yağışın düştüğü Turgutreis beldesinde incelemelerde bulunan Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk büyük şok yaşadığını belirtti. Dinçberk, “61 yaşındayım bugüne kadar böyle sağanak görmedim…”

12 Ocak 2013….2 saat yağan yağmurda sokaklar göle döndü….

23 Şubat 2013…. Yaklaşık 1 saat süren yağmur bir çok bölgede su baskınlarına sebep oldu…

15 Kasım 2013….Her yağmur Bodrum’da kabusa dönüyor…

02 Ocak 2014…. Muğla’nın Bodrum ilçesinde, sağanak yağış sebebiyle cadde ve sokaklar dereye döndü. Sabah saatlerinde başlayan dolu ve yağmur, günlük hayatı durma noktasına getirdi. İlçe merkezi başta olmak üzere birçok belde su altında kaldı. Metrekareye düşen yağmur miktarı 70 kğ…

09 Kasım 2014…. 10 dakikası şiddetli, yaklaşık yarım saat aralıksız yağan yağmur Türkkuyusu, Atatürk, Üçkuyular ve Neyzen Tevfik Caddeleri ile bazı ara sokakların suyla dolmasına neden oldu…

29 Ocak 2015….Aşırı yağmur nedeniyle istinat duvarı çöktü faciadan dönüldü…

Bunlar son 10 yıldakilerden ve daha öncesi durum hep aynı gelmiş geçmiş tüm yönetimler sorumludur bu durumdan hatta bizler de dahil. Yazarın dediği gibi “suçlu arıyorsak herkes aynaya baksın”. Eskileri ya da herkesi suçlayıp rahatlamak ta çözüm getirmiyor.

Kime sorsanız söylenenler aynı:

“Bu Yaşıma geldim Böyle Yağmur Görmedim…”

“ 30 senedir böyle yağmur yağmadı…”

“ 50 yılın en yoğun yağmuru”

Farkeden bir şey yok metrekareye 30 kğ yağış da yağsa 230 kğ yağış da yağsa manzara hep aynı…

Bilim adamları yıllardır uyarmadılar mı? Aşırı karbon salınımı ile Dünyanın içine ettiniz, küresel ısınma mevsim değişikliklerine neden oluyor bazen kuraklık bazen aşırı yağmurlar yaşayacağız felaketler kapımızda diye sürekli başımızın etini yiyip durmadılar mı?

Ne yaptınız? Karbon salınımını azaltacak tedbirler içim parmak kıpırdatan oldu mu ya da varmı?… Yoook!

Kapıya dayanan felaketler için önlemler aldınız mı ya da alıyor musunuz?… Haaaayıır!

Dere yataklarına şehir kurgulanmayı marifet zannettik. Derelerden akacak suları yer altına alıp küçük kanallardan akmaya zorluyoruz.

Sayın Dere; uslu ol sana açtığım bu kanalların dışına taşma haddini bil diye efelik taslayıp bildiğini okuyan şehir kurgulayıcılarını yağmur yağmadığı sürece baş tacı edip çok yaşa padişahım diyen bizler fırtınalar ve seller sonrası yerin yedi kat dibine sokmaya uğraşıyoruz. Hele zararın tazminini ya da felaketin izlerini silmede yardım görünce eski riyakar pozisyonumuza dönüveriyoruz.

Bodrum çukuruna çeşit çeşit binalar yapıp denizi seyreder haldesiniz. Bir de denizden Bodruma bakın yarım çanak topografyasını görüp, bunca yağmur suyu Bodrum’un etrafında saf tutmuş bu dağlardan aşağı seyirttiğimde neleri önüne katıp denize sürüklemez ki görüntüsü ayan beyan görünüyor. Gördünüz mü? Gören var mı? Görüp te umursayan var mı? Yoook…

“230 kğ yağmur yağdı”nın ardına saklanıp kaderine razı vatandaş ve yönetici olmaktan vazgeçin.

Birdaha ki sefere 400 kğ yağmur yağarsa ne yapacaksınız? Sadece alt katları su basmakla kalmaz bizleri de boğacaktır. Kalan sağlar bizimdir mi diyeceğiz.

Önlem almakta geç kalındı yılların yanlışlıkları nedeniyle bu hallerdeyiz. Ancak düşünme yetimizi kaybetmedik. Geçici önlemler değil planlanmış önlemlere alt yapının iyileştirilmesi planlamalarına ihtiyacımız var gecikmeden ve süratle. Şimdiye kadar çevrecilerin de bilim adamlarının da ikazlarına kulaklarınızı tıkadınız istemezükçü bunlar üç-beş çevreci diye küçümseyip bildiğinizi okuyup durdunuz. Özür dilemekle başlayıp dayanışmayı fikir tartıştırmayı seçin artık…

Kendinize mukayyet olun saygılarımla. Ali Dizdar 29 Eylül 2015

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ALİ DİZDAR IN YAZISI ‘ÇOK BEKLERSİNİZ’

Günün birinde Rodos’un turistik koylarından birinde demirlemiştim tekneyle, bildiğiniz gibi ben kaptanım. ...

instagram takipçi satın al