Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
DR.KERİM CANGIR, MUĞLA MİLLETVEKİLİ A.ADAYI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / DR.KERİM CANGIR, MUĞLA MİLLETVEKİLİ A.ADAYI

DR.KERİM CANGIR, MUĞLA MİLLETVEKİLİ A.ADAYI

DR.KERİM CANGIR: “TÜRKİYE VE MUĞLA İÇİN TEK YOL CUMHURİYET HALK PARTİSİ”

Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem İlçe Başkanı Dr.Kerim Cangır CHP Muğla Milletvekilliği için aday adayı olduğunu açıkladı. Dr.Cangır kampanyasını “Türkiye Ve Muğla İçin Tek Yol Cumhuriyet Halk Partisi” sloganı ile yürütüyor.

 

Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem İlçe Başkanı Dr.Kerim Cangır, Muğla milletvekilliği aday adaylığını CHP Bodrum İlçe binasında yaptığı basın toplantısı ile partililerine ve kamuoyuna açıkladı.

Oldukça yoğun bir katılım ile gerçekleşen basın toplantısı öncesinde CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen 7 Haziran seçimlerinde Bodrum’dan ez bir milletvekili çıkaracaklarını ve bunun bir hak olduğunu ifade etti.

Dr.Kerim Cangır’ın Muğla Milletvekilliği açıklamasına CHP Muğla İl Yönetim kurulu Üyesi İ.Zeki Gündoğmuş, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Bodrum CHP Kadın Kolları Başkanı Ender Taşören, geçmiş dönem İlçe Başkanları Osman Öneş, Rezzan Karahan, İsmail Sever, Duran Öztürk, Durmuş Ali Öztürk ile birlikte Bodrum Belediyesi Meclis üyeleri katılırken, özellikle Mumcular, Çamlık, Pınarlıbelen, Çömlekçi gibi köylerden de yoğun katılımın olması dikkat çekti. Bodrum’dan Muğla Milletvekilliği için aday adayı olan Hüseyin Anıl ve Tufan Erkan Yakar’da Dr.Cangır’ın basın açıklamasına gelenler arasındaydı.

Konuşmasının başında Liverpool’u yenerek tur atlayan Beşiktaş’ın başarısını fbir Fenerbahçeli olarak kutluyorum diyen Dr.Kerim Cangır partilileri tarafından coşku ile alkışlandı.

Daha sonra kendi yaşamı ile ilgili bilgileri paylaşan Dr.Cangır Pınarlıbelen’de eşi Nilgün Cangır ile birlikte yaptırdıkları ilk ve Ortaokulu hangi şartlarda ve neden yaptırdıklarını anlattı.

YASAMA, YÜRÜTME ve YARGI, KUVVETLER BİRLİĞİ HALİNE GELDİ…

Türkiye’nin her yanının kuşatılmış durumda olduğunu, Lozan’da kazanılanların tek tek geri verildiği, Güneydoğu’da bilinmeyen gizli anlaşmalar yapıldığını ve Kıbrıs’ın da ne durumda olduğu konusunda kimsenin haberi olmadığını kaydeden Dr.Cangır şöyle konuştu;

“Cumhuriyetimizin tüm değerleri bir bir yok ediliyor. Cumhuriyet döneminde yapılan tüm fabrikalar, limanlar, ekonomik değerler birilerine peşkeş çekiliyor. Demokrasinin en önemli kriteri olan kuvvetler ayrılığı, yani yasama, yürütme ve yargı tam anlamı ile yok edilerek hükümetin “kuvvetler birliği” haline getirilmiştir. Dördüncü kuvvet dediğimiz basın ise; faşizan bir baskı ile yandaş hale getirilmekte, gerektiğinde yasadışı yöntemler de kullanılarak susturulmaktadır. Bir korku imparatorluğu kurulmuştur ve buna dur demek gerekiyor.”

YAŞAMINI ÖZGÜRLÜK ve DEMOKRASİYE ADAMIŞ BİR DOKTOR…

Kendisini; Yaşamını özgürlük ve demokrasiye adamış, devrimci gelenekten gelen ve Cumhuriyet Halk Partisinin birçok kademesinde aktif bir şekilde çalışan biri olarak tanımlayan Dr.Kerim Cangır neden aday olduğunu şöyle sıraladı;

“Çalışandan ve emekten yana sol politikaların uygulanması için, ülkemizde demokrasinin geliştirilmesine katkı koymak, işçi, köylü, esnaf ve emeklilerin sorunlarını çözmek, yaşam şartlarını iyileştirmek için, gençlerimizin sosyal yaşamları, geleceklerini teminat altına alabilmek ve eğitim sorunlarının çözümü noktasında projeler üretmek ve uygulamaya sokmak için adayım.

Muğla turizminin ve turizmcilerinin sorunlarını çözmek ve koruyarak gelişimini sağlayacak projeleri uygulamak adına, koylarımızı, Tarım alanlarımızı talan eden yağmalayanlara karşı, sade bir yurttaş olarak burada da verdiğim mücadelenin daha fazlasını, parlamento çatısı altında da vermek için,

Devrimci ve Demokratlar adına, 68’ kuşağı, 78 kuşağı ve 80 sonrası kayıp kuşaklar adına, geçtiğimiz yıl gezi direnişindeki insanlar için, ezilenler ve mazlumlar adına mücadele vermek için, güzel ülkem Türkiye’nin gelişmesi büyümesi ve memleketim Muğlama hizmet etmek için ve Muğla’nın tüm ilçelerinin siyasal ve ekonomik taleplerinin takipçisi ve onların Ankara’da ki sesi olmak için adayım.”

SONUÇ NE OLURSA OLSUN, CHP İÇİN ÇALIŞACAĞIM…

21 Marttan sonra sonuç ne olursa olsun, seçilen aday ile beraber, küsmeden, yılmadan CHP’nin Muğla ve Bodrum’da en iyi sonucu alabilmesi için çalışacağının sözünü de veren Dr.Kerim Cangır basın açıklamasının sonunda CHP’lilere hitaben şunları söyledi;

“Bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları; gençlerimize ve çocuklarımıza yaşanabilir bir MUĞLA bırakabilmek ve sizlere hizmet edebilmek için sizlerden, yol arkadaşlarımdan yetki istiyorum.”

 

Dr.Kerim Cangır Okan Özsu’dan sonra Bodrum adına CHP’den Muğla Milletvekili aday adayı olduğunu resmen açıklayan ikinci aday oldu. Önümüzdeki günlerde diğer iki aday Hüseyin Anıl ve Tufan Erkan Yakar’da CHP Bodrum İlçe Başkanlığında resmi açıklamalarını yapacaklar.

MUĞLA MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN ADAY ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLAYAN DR. KERİM CANGIR BASIN TOPLANTISI KONUŞMA METNİ;

Bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları, Değerli Cumhuriyet Halk Partili yol arkadaşlarım,

Ülkemiz bir yol ayrımında.

Ya tek adamla, diktatörlükle yönetilecek bir Ortadoğu ülkesi olacak ya da yüzünü medeniyetin ışığına dönerek, aydınlanmaya ve çağdaşlaşmaya çalışan bir ülke olacağız.

Onlar 40-50 yıl öncesinden cumhuriyeti ve parlamenter sistemi yok etmeyi hedeflerine koymuşlar. 13 yıllık iktidarları boyunca da bu niyetlerini açık ve net olarak ortaya koymuşlardır. Başkanlık sistemi, onların bu hedefine giden temel taşlardan sadece birisidir. Diğer yandan da İç Güvenlik Yasası da yine onların hedeflerine giden yolda rahatça yürümelerini sağlayacaktır.

Ülkemizin her yanı kuşatılmış durumda. Lozan’da kazandıklarımızı tek tek geri veriyoruz, Güneydoğu’da bilmediğimiz gizli anlaşmalar yapılıyor, Kıbrıs ne durumda haberimiz yok.

Cumhuriyetimizin tüm değerleri bir bir yok ediliyor. Cumhuriyet döneminde yapılan tüm fabrikalar, limanlar, ekonomik değerler birilerine peşkeş çekiliyor. Demokrasinin en önemli kriteri olan kuvvetler ayrılığı, yani yasama, yürütme ve yargı tam anlamı ile yok edilerek hükümetin “kuvvetler birliği” haline getirilmiştir. Dördüncü kuvvet dediğimiz basın ise; faşizan bir baskı ile yandaş hale getirilmekte, gerektiğinde yasadışı yöntemler de kullanılarak susturulmaktadır. Bir korku imparatorluğu kurulmuştur ve buna dur demek gerekiyor.

Son 13 yıldır iktidarda olan AKP nin kadına bakış açısı ve ürettiği yanlış politikalar sonucunda da kadına yönelik şiddet, korkunç boyutlara gelmiştir. Bu sonuç kesinlikle tesadüfi değildir. İşsizlik, örgütsüzlük , polis devleti olma yolunda ilerleme çabaları bugünlere getirmiştir.

Evet arkadaşlarım!

Artık dur demenin zamanı gelmiştir.

Muğla özeline baktığımızda ise durum ülkemizin durumundan çok farklı değil.

AKP hükümeti tarafından Muğla’ya yapılan yatırımlara baktığınızda da, ülke ekonomisine verdiği katma değere göre devede kulak kalmaktadır. Muğla da istediği sonuca ulaşamayan AKP ; demokrasiye inanan insanların yaşadığı çağdaş kentimizi adeta cezalandırmaktadır.

Tarım arazilerimiz ve koylarımız, AKP yandaşlarına peşkeş çekilmektedir. Turizmin gözbebeği olan Muğlamız talan edilmektedir. Güvercinlikteki Pina yarımadasındaki yapılanlar, Ölüdeniz , İztuzu ve Kisebükü koylarındaki aç gözlü saldırılar bu örneklerden birkaçıdır.

Korkarım bir süre sonra Muğla’nın bir çok yerinin turistik özelliği yok olacak ve şehirleşecektir.

Bu olumsuz şartlarda 7 Haziran 2015 genel seçimlerine gidiyoruz.

AKP ye karşı olan tüm güçler sokakta ve seçim bazında güçlerini CHP de birleştirerek iktidarı sandıkta alaşağı edebilmek için birlikte hareket etmelidir. Haziran seçimlerinde partimiz tüm muhalefet güçlerini birleştirerek yönünü önce sola, sonra da orta sağa dönerek başarabilir. Yunanistan da Syprıza iktidarı bu şekilde oluştu. Partimiz CHP nin de Syprıza gibi başarmaması için hiçbir sebep yoktur. Başaracağız ve iktidar olacağız.

İç hesaplaşmaları bir kenara bırakıp, ülkemizin geleceğine bakma zamanıdır.

21 Mart Cumartesi günü Muğla örgütümüz adaylarını belirlemek için sandık başına gidiyor. Örgütümüzün isteği hakim huzurunda tüm üyelerimizin katılımı ile bir önseçimdi. Lakin 15 Şubatta yapılan toplantıda Parti Meclisimiz; genişletilmiş delege ile meyil yoklaması yöntemine karar verdi. Artık tartışmanın bir anlamı yok.

  • Yaşamını özgürlük ve demokrasiye adamış, devrimci gelenekten gelen ve Cumhuriyet Halk Partisinin bir çok kademesinde aktif bir şekilde çalışan bir partiliniz, bir yol arkadaşınız olarak bende;
  • Çalışandan ve emekten yana sol politikaların uygulanması için adayım…
  • Ülkemizde demokrasinin geliştirilmesine katkı koymak, işçi, köylü, esnaf ve emeklilerin sorunlarını çözmek, yaşam şartlarını iyileştirmek için adayım.
  • Gençlerimizin sosyal yaşamları, geleceklerini teminat altına alabilmek ve eğitim sorunlarının çözümü noktasında projeler üretmek ve uygulamaya sokmak için adayım.
  • Muğla turizminin ve turizmcilerinin sorunlarını çözmek ve koruyarak gelişimini sağlayacak projeleri uygulamak adına adayım
  • Koylarımızı, Tarım alanlarımızı talan eden yağmalayanlara karşı, sade bir yurttaş olarak burada da verdiğim mücadelenin daha fazlasını, parlamento çatısı altında da vermek için adayım.
  • Devrimci ve Demokratlar adına, 68’ kuşağı, 78 kuşağı ve 80 sonrası kayıp kuşaklar adına, geçtiğimiz yıl gezi direnişindeki insanlar için, ezilenler ve mazlumlar adına mücadele vermek için adayım.
  • Güzel ülkem Türkiye’nin gelişmesi büyümesi ve memleketim Muğlama hizmet etmek için adayım…
  • Muğla’nın tüm ilçelerinin siyasal ve ekonomik taleplerinin takipçisi ve onların Ankara’da ki sesi olmak için adayım…

 

21 Marttan sonra sonuç ne olursa olsun, seçilecek arkadaşlarımla beraber, her zaman yaptığım gibi küsmeden, yılmadan partimizin ilimizde ve ilçemizde en iyi sonucu alabilmesi için çalışacağımdan hiç kuşkunuz olmasın.

 

(Ama seçilir düzeyde olup çalışmakta takdir edersiniz ki daha keyifli olacaktır.)

 

Evet bu ülkenin aydınlık yüzlü insanları; gençlerimize ve çocuklarımıza yaşanabilir bir MUĞLA bırakabilmek ve sizlere hizmet edebilmek için sizlerden, yol arkadaşlarımdan yetki istiyorum…

 

SÖZÜN ÖZÜ;

TÜRKİYE Ve MUĞLA İÇİN TEK YOL CUMHURİYET HALK PARTİSİ…

Muğla Milletvekilliği için aday adayı olduğunu açıklayan Dr. Kerim Cangır yaşam öyküsünü de şu şekilde anlatıyor;

“Muğla’nın Bodrum İlçesi Pınarlıbelen köyünde tütüncülük ve çiftçilikle uğraşan dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldim. İlkokulu köyümde bitirdikten sonra, Cumhuriyetimizin en önemli Sosyal Devlet Projelerinden biri olan Devlet Parasız Yatılılık sınavlarını kazandım. Manisa- Salihli de ortaokul ve liseyi bitirdim. 1972 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim. 1978 yılında mezun oldum Afyon Çay’da 2-3 aylık sağlık ocağı hekimliğinden sonra Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinde Asistan Dr. Olarak çalışmaya başladım. O gün de şimdi olduğu gibi, Devrimci- Demokratik mücadele içinde yer aldım. 12 Eylül tüm toplum katmanlarını ezip geçerken, ben de nasibimi aldım. 12 Eylülden sonra tüm aydınların yaşadığı gibi Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılandım. Bu nedenle akademik kariyerime devam edemesem de, 12 Eylül mahkemelerinde yargılanmak benim için bir onur oldu. 1987 yılından itibaren de SHP ve CHP’de siyasi çalışmalarımı sürdürdüm. Bu süreçte partimin birçok kademesinde yer aldım. 1994-1995 de Bodrum İlçe Başkanı olarak SHP-CHP birleşmesinde aktif rol aldım. Bodrum’da bir dönem hastane ve gece acili yoktu. Bu zor şartlarda memleketim Bodrum’da sağlık hizmeti verdim. Başta Muğla’nın ekonomik ve sosyal yaşamına katkı sağlamak adına elimi taşın altına sokmaktan hiç çekinmedim. Bu bağlamda 2005-2009 yıllarında Bodrum Ticaret Odası meclis üyeliği, Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2007-2010 yıllarında BESİAD Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. 1998 yılında 8 yıllık eğitime geçildiğinde, köyümüzde ortaokul yoktu. Doğduğum köy olan Pınarlıbelen’e kendi ailemin olanakları ile ilköğretim okulu yaptırarak, her yıl 300 çocuğumuzun yerinde eğitim almasını sağladık. Yaşamımda her zaman yanımda olan Nilgün Cangır ile evliyim, Kerem ve Ayşegül adında da ikizlerim var. ”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

MİLLİ DANSÇININ ÖLÜMÜ BODRUM’U VE DANS CAMİASINI ACIYA BOĞDU

BAŞARILI MİLLİ SPORCUNUN ÖLÜM SEBEBİ HENÜZ ÖĞRENİLEMEDİ ASIM DEMİR; OĞLUMUN İNTİHAR ETTİĞİNE ...

instagram takipçi satın al