Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
DOĞUDA VE BATIDA ORYANTALİZM - Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / HABERLER / SANAT KÜLTÜR / DOĞUDA VE BATIDA ORYANTALİZM

DOĞUDA VE BATIDA ORYANTALİZM

Bodrum Belediyesi’nin etkinlik takviminde yerini alan ve yedincisi gerçekleşen olan Karsanat Barok Müzik Festivali, bu yıl da Antik Tiyatro’da 9 ve 10 Eylül’de halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

VII. Karasnat Barok Müzik Festivali’nin birinci gününde, Avusturya Barok Akademisi sanatçılarının ödüllü solisti Karadağlı Soprano Olivera Ticevic, “Kadın Elinden Notalar” adlı repertuarı ile sanatseverleri   kadın bestecilerin fantastik dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Avusturya Barok Akademisi’nin değerli hocaları Annemarie Podesser, Christph Urbanetz ve Sonja Leipold’in eşlik edeceği grup, THY ve Avusturya Kültür Ofisi’nin destekleriyle  festivalde yer alıyorlar.

BACH’IN ARYASINI ONLAR İÇİN TÜRKÇE METNİYLE SESLENDİRECEKLER

Festivali’nin ikinci gününde (10 Eylül) Karya Barok Solistleri;  zamansız kayıpları ile sanatseverleri derinden sarsan Bodrumlu tiyatro sanatçısı Alev Gürcan ile Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı sanatsever Dilek Cebeci’yi özel bir seslendirme ile anacaklar.

VII. Barok Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Kontrtenor Kaan Buldular “Ne yazık ki bu festivalimize; zamansız kayıpları ile bizleri derinden yaralayan iki acı kaybımız damgasını vuruyor. Karsanat’ın yönetim kurulu üyesi, tiyatro sanatçısı ve can dostumuz  Alev Gürcan ile  her etkinliğimizde bizlere fotoğraflarıyla büyük bir albüm oluşturmuş, sanatçıların gönüllü destekçisi “Bodrum’da Bu Hafta’nın yaratıcısı, sevgili Dilek Cebeci’yi de unutmadık, unutmayacağız. Karya Barok Solistleri olarak, Bach’ın Matthaus Passion adlı dini oratoryosunun orjinal Almanca librettosundan “Erbarme Dich” olarak bildiğimiz Alto aryasını, “Merhamet et, Tanrım” sözleriyle başlayan Türkçe metniyle seslendirerek bir ilke imza atarak, Alev Gürcan ile Dilek Cebeci’ye armağan edeceğiz” diyor.

BAROK DÖNEM’DE ORYANTALİZM

10 Eylül’de gerçekleşecek olan bu konser için Karsanat Dernek Başkanı Esen Demirci şunları söyledi: “Bu yılki festivalimizde Karya Barok Solistleri’nden, Barok Dönem’in doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin eserlerini dinleyeceğiz. Özellikle 18. Yüzyılda, çok geniş bir coğrafyada yer alan farklı kültürlerin sanat yoluyla nasıl da kaynaşmış olduğunu keşfederken, Avrupa’nın saraylarında yankılanan Barok Operalar’ın baş karakterleri olan Osmanlı Sultanları’nı izleyeceğiz.

Sıradışı sesleriyle ödülllü Kontrtenorlar Kaan Buldular ve Nuri Harun Ateş ve Mezzosopranolar Gülderen Erdoğmuş ve Esen Demirci’den oluşan Karya Barok Topluluğu, batıdaki Şarkiyat eğiliminin en güzel örneklerinden Handel’in Timurlenk, Guilio Cesare ve Rinaldo operaları ile, Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid Operası ve Rameau’nun Les Indes Galantes Operası’ndan seçilen eserleri seslendirecek.

Bu yıl, İstanbul Opera ve Balesi’nin ödüllü solistlerinden, Camerata Barok İstanbul Orkestrası ve Hezarfen Orkestrası solisti Mezzosoprano Elif Tuğba Tekışık konuk olarak aramıza katıldı.”

TÜRK SANAT MÜZİĞİ

Esen Demirci aynı zamanda Türk Müziğine de yer verdiklerini anlatarak “Barok Dönem’de oryantalizmi işlediğimiz bu konserimizde,Karsanat Türk Müziği Solisti Özge Eyüboğlu da, aynı dönemin Türk Sanat Müziği eserlerinden seçkileriyle,bizlerle aynı sahneyi paylaşacak. Avusturyalı klavsen sanatçısı Sonja Leipold ve Barokçello sanatçısı Cristoph Urbanetz, Türk Ritm Sazları ile birlikte topluluğa eşlik edecek.” Dedi.

SANATA TEŞVİK ÖDÜLÜ

Karsanat  her yıl olduğu gibi, bu yıl da genç bir yeteneğe “Sanata Teşvik Ödülü” veriyor.  Şan çalışmalarını, şan pedagogu ve derneğin sanat danışmanı mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş ile sürdüren, Royal Academy – Londra 6. Şan Seviye sınavlarına hazırlanan ve geçtiğimiz yıl “Müzikal Konseri”mizde konuk sanatçı olarak  aramıza katılan genç  soprano Selin Solu, ödülünü 10 Eylül konser öncesi alacak.

SPONSORLAR

VII. Karsanat Barok müzik Festivali bu yıl da Bodrum Belediyesi başta olmak üzere,  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, BODTO, THY ve Avusturya Kültür Ofisi’nin  destekleri ile halka açık ve ücretsiz olarak  ARTÇI SANAT organizasyonunda gerçekleşiyor.

Haber Rezzan Sebin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ARAS KARAOVAYI DÜNYAYA TANITACAĞIM

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Karaova mitinginde Bodrum’un ...

instagram takipçi satın al