Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Dionysos’un İzlerinden – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Dionysos’un İzlerinden

Dionysos’un İzlerinden

Oasis’te Bodfad tarafından organize edilen konferansta Aykut Özet Halikarnas’ın yedi tanrısından biri olan Dionysos anlatıldı…

Yunan ve Roma mitolojisinde öyle bir tanrı yer almaktadır ki, dinsel inanışa sonradan katılmış ve tanrılar dünyasının en genç tanrısı olduğu kabul edilse de hem Yunanistan’ da, hem de Roma’ da hüküm sürmüş ve halk yaşamı üzerinde derin izler bırakmıştır diyerek sözlerine başlayan Özet; “Kendisine inanan büyük toplulukları peşinden koşturmuş olan bu tanrı adına çılgın denilebilecek gizemli dinsel ayinler yapılmış, onun adına tiyatro oyunları ve tragedyalar yazılmış, bu oyunlar günümüze kalıntıları gelebilen antik tiyatrolarda sergilenmiş, gizemli ayin ve inanışları zamanla güçlü Roma senatosunun bile korkulu rüyası olmuştur.

Tanrı Dionysos’ a şöyle bir bakıldığında onun ilk önceleri bitkilerin büyümesi, meyve vermesi için bir can suyu olarak görüldüğü, daha sonra bağların gelişmesini, üzümlerin yetişmesini temin eden bir güç görüntüsüne büründüğü, tanrısal şarabı ilk yapan olduğundan, şarabın tanrısı olarak kabul edildiği, bu niteliklerinin yanında ilk baharın canlandırıcı özelliğinin de Dionysos’ a mal edildiği anlaşılır. Hem şunu da söylemek gerekir ki O aynı zamanda tiyatro ve gösteri tanrısıdır. Mitolojide Dionysos’ la ilgili öykülerde ana tema onun asma dikip üzüm yetiştirmesi, üzüm sıkıp şarap yapması gibi görülür, oysa Dionysos’ un özellikleri şarap tanrısı olması ile sınırlı değildir. O ilk öküzü sabana koşan olarak da bilinmektedir” dedi.

Katılımcılar 2 saat boyunca Dionysos’ un doğumu ve yaşantısının anlatıldığı konferansa yoğun ilgi gösterdiler.

AYKUT ÖZET KİMDİR

Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Klasik Arkeoloji ve Çağdaş Anadolu Arkeolojisi Bölümünde Lisans eğitimini 1965 yılında, Yüksek Lisans eğitimini 1974 yılında bitirdi. Kültür Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünde Uzman, Şube Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı, Baş Yardımcı ve Genel Müdür olarak çalıştı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Mardin Müzesinde Müdürlük yaptı. Bursa Kültür Müdürlüğü Şube Müdürlüğü, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinde 1988-2000 yılları arası Müdür Yardımcısı görevini yürüttü. Anıtlar ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı iken 2003 yılında emekli oldu. 2004-2012 yılları arasında Muğla Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. İçlerinde Ephesos ve Aphrodisias kazılarının da bulunduğu birçok yabancı ve yerli kazıda Bakanlık Temsilcisi ve kurul üyesi olarak çalıştı. Yerli ve yabancı birçok seminer ve sempozyuma bildiri vererek katıldı. Çok sayıda yabancı ve yerli yayınlarda makalesi bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA TARHANA ÇORBASI VE GEMİCİ PEKSİMETİ DAĞITTILAR

Slow Food ve Yaveş Gari Bodrum Birliği, Bodrum Pazar yerinde sıcak Muğla ...

instagram takipçi satın al