Anasayfa / FLAŞ HABER / D-Marin Kids ve TURMEPA çocuklara denizleri korumanın önemini anlatmaya devam ediyor

D-Marin Kids ve TURMEPA çocuklara denizleri korumanın önemini anlatmaya devam ediyor

image_pdfimage_print

D-Marin Kids ve TURMEPA işbirliği ile hayata geçirilen “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi ikinci yılında Dalaman, Turgutreis ve Didim’in köy okullarını dolaşarak çocuklara denizdeki yaşamı ve denizlerin geleceğini kurtarmayı öğretecek. 2 Ekim 2017 tarihinde başlayacak olan proje, 9 köy ilkokulunda toplam 608 öğrenci ile buluşacak.

Gelecek nesillere temiz denizlerin kucaklandığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla 23 yıldır çalışan TURMEPA, D-Marin Kids ile çocuklar için bir araya geldi. D-Marin Kids ve TURMEPA bu işbirliğiyle çocukların doğaya yaklaşımlarına ışık tutarak bir bilim insanı gibi düşünmelerine, yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

D-Marin bünyesinde yer alan Turgutreis, Didim ve Göcek marinalarının bulunduğu illerde seçilen okullarda yürütülecek proje, ikinci yılında 608 çocuğa ulaşacak. Dalaman’da bulunan Şerefler İlkokulu’nda 2 Ekim 2017 tarihinde başlayacak olan proje, toplam 9 köy okulunu dolaşarak Didim Akköy İlkokulu’nda son bulacak.

‘’Denizler Bizim Geleceğimiz!’’

“Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” projesi ile gerçekleştirilecek okul eğitimleri, mentorlar eşliğinde marina gezileri, proje çalışmaları, yarışma ve ödüllerle dolu bir içerikten oluşuyor. Projenin amacı, eğitimlerin sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara kucak açarak, sevmeyi öğrenmeleri ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmeleri.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da TURMEPA eğitmenleri, çocuklara denizlerdeki hayatı, ekosistemi, deniz temizliğinin önemini anlatacak ve marina eğitimleri verecek. Çocuklar, eğitimlerle bilinçlenirken özel oyunlar oynayarak eğlenecekler. Böylece öğrendikleri bilgileri pekiştirme fırsatı bulacaklar.

Haydi, Şimdi Hep Birlikte Öğrenelim!

Proje kapsamında çocuklar ayrıca bir projenin nasıl yapılacağı, hayata nasıl geçirileceği ve sonuç raporu hazırlama konusunda eğitilecek ve kendi projelerini yaratarak ödül kazanacaklar. Bu yarışma ile çocuklar bir bilim insanı olma yolunda bir adım atacak ve yeni fikirler, projeler üretecekler. Programla birlikte yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecekler. Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunacak olan çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına, daha sonra da deniz dışında yaşayan canlılara ve insan yaşamına nasıl zarar verdiğini sorgulayacaklar.

Çocuklara denizi anlatmanın yanı sıra denizle buluşturmayı da amaçlayan “Yenilenebilir Enerji ve Denizlerimiz” Projesi kapsamında D-Marin’lere de ziyaretlerde bulunulacak. D-Marin çalışanlarının mentorluk yapacağı gezide çocuklar deniz ve marina hayatına dair bilgiler edinecek.

Ziyaret edilecek il ve okullar

02.10.2017 Muğla Dalaman Şerefler İlkokulu
03.10.2017 Muğla Dalaman Çöğmen İlkokulu
04.10.2017 Muğla Dalaman Gürleyik İlkokulu
09.10.2017 Muğla Bodrum Yukarı Mazı İlkokulu
10.10.2017 Aydın Bodrum Akyarlar Hacı Mahmut Tınaztepe İlkokulu
11.10.2017 Aydın Bodrum Çömlekçi İlkokulu
16.10.2017 Muğla Didim Fevzi Paşa Akbudak İlkokulu
17.10.2017 Muğla Didim Balat İlkokulu
18.10.2017 Muğla Didim Akköy İlkokulu
Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

  AK PARTİ KADIN KOLLARI KONGRESİNİ YAPTI

Ak Parti Bodrum İlçe Başkanlığı 5.Olağan Kadın Kolları Kongresi’ni yaptı. 400 delegeden ...

instagram takipçi satın al