Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ÇYDD:Üç Devrim Yasasının 90. Yıldönümünde – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / DUYURULAR / ÇYDD:Üç Devrim Yasasının 90. Yıldönümünde

ÇYDD:Üç Devrim Yasasının 90. Yıldönümünde

Üç Devrim Yasasının 90. Yıldönümünde  Kamuoyuna Duyuru 90 yıl önce bugün, TBMM, kabul ettiği üç yasayla “Şeriye ve Evkaf Vekâleti” yerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurdu; Hilafet’i kaldırdı; “Öğrenim Birliği”ni kabul etti, medreseleri kapattı.

Bu yasalarla amaç, toplumu akıl ve bilimin yol göstericiliğinde ilerletmekti. Kadın-erkek tüm bireylerin din ve vicdan özgürlüğü içinde eşitlikçi, özgüvenli, hak ve ödevlerinin bilincinde yurttaşlar olmalarını sağlamaktı. İnançları, etnik kökenleri, cinsiyetleri farklı olsa da bir arada kardeşçe yaşayan, özgürce düşünen, üreten yurttaşlardan oluşan bir toplum yaratmaktı.

Devrim Yasalarının 90. yılında ülkemiz,  ne yazık ki bu amaçlardan bütünüyle uzaklaştı.

Milli Eğitim Bakanlığı,  eğitimi, çıkardığı yasalarla hallaç pamuğu gibi attı.

“4+4+4” yasasıyla kız ve erkek öğrencilerin okullaşma oranları arasındaki fark çoğaldı. Kız çocukları hızla örgün eğitimin dışına çıkıyor. Sözde  “12 yıllık zorunlu eğitim” erkek çocukları çıraklığa, kız çocukları “gelin” olmaya itiyor.

Genel liseler yok edildi,  milyonlarca öğrenci, isteği dışında, imam hatip liseli olmak zorunda kaldı.

Bakanlığın bu yıl başlayacağı yatırımlar için ayrılan 2 milyar 863 milyon liranın 1 milyar 75 milyonu imam hatip liselerine ayrıldı. İmam hatiplere ayrılan bu ödenek,  bütün diğer liseler için ayrılan toplam bütçeden daha fazla oldu.

Uluslar arası sınav sonuçları, çocuklarımızın matematik ve fen alanlarındaki başarısının tüm ülkeler ortalamasının altında olduğunu gösterdi. Buna karşın sahnelerde, spor salonlarında tiyatro yapan, spor yapan çocuklar değil,  kitlesel olarak ezbere kuran okuyan çocuklar gördük, onlarla övündük.

Nereye götürülmek isteniyoruz?

Ezberleyen, düşünmeyen, bilim üretmeyen, yalnızca tüketen, eleştirmeyen, hakkını aramayı bilmeyen, her söylenene inanan, sorgulamayan insanlardan oluşan bir toplum olmamız mı isteniyor?

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak 25. kuruluş yılımızda da “Devrim Yasaları”na sahip çıktığımızı ve çoğulcu bir toplum yaratma yolundaki çabalarımızın süreceğini kamuoyuna duyuruyoruz.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

HAYALİ OKYANUS BİLİMCİ OLMAKTI, MÜZİĞİ SEÇTİ

Sık Sık Bodrum’a gelen, hatta yılın 6 ayını Yarımada’da geçiren Ceren Çağlar ...

instagram takipçi satın al