Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
CUMHURİYET ÖĞRETMENLERİ ANILDI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / CUMHURİYET ÖĞRETMENLERİ ANILDI

CUMHURİYET ÖĞRETMENLERİ ANILDI

Bodrum Kent Konseyi Cumhuriyet Atölyesi Çalişma Grubu Aydinlanma Toplantisi’nin 4’üncüsü gerçekleştirdi. Toplantıda Cumhuriyet tarihinin ilk kadin öğretmenlerinden Refet Angın ve Atatürk dönemi Milli Egitim Bakanlarindan Mustafa Necati anıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Oasis Toplantı Salonu’nda düzenlenen aydınlanma toplantısında Refet Angın ve Mustafa Necati’nin Türk eğitimine katkıları ele alındı. Aramızdan ayrılan cumhuriyet öğretmenleri için saygı duruşunun yapılmasının ardından başlayan toplatıda ayrıca Cumhuriyet tarihinin ilk kadin öğretmenlerinden Refet Angın’ın öğrencilerinden Cumhur Tülay Vargı ile Arkeolog Ayşe Temiz Refet Angın ile ilgili anılarını katılımcılarla paylaştı.

4’üncü Aydınlanma Toplantısı hakkında Kent Haber’e bilgiler veren Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Meral Saraçbaşı şöyle konuştu:

“24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bu toplantımızı cumhuriyetimizin öğretmenlerine ayırdık. Cumhuriyet eğitimimizin belki de en önemlisi ve ne yazık ki bugün çok fazla emekleri ve yaptıkları bilinmeyen, cumhuriyet eğitiminin temelini atmış Mustafa Necati ve ondan aldığı ışığı gençlere taşımış, son nefesine kadar da Milli Eğitim’in içinde kalmış cumhuriyet öğretmeni Refet Angın’ı anacağız. Bugün Refet Angın’ın öğrencisi olan Tülay ve Ayşe hanım da bize anılarıyla eşlik edecekler. Bu bir atölye çalışması, herkesin emeğini de içine alan bir çalışma. Yeni çalışma arkadaşlarıyla da cumhuriyet aydınlanması için yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Her iki öğretmenimizin de cumhuriyet öğretmeni olarak eğitime katkıları ve bugünlere getirdiklerini irdeleyeceğiz. Milli Eğitim o günlerde nasıldı, büyük yoksulluk içinde bize nasıl ışık tuttuklarını vurgulayıp, altını çizeceğiz.”

1958 – 1964 arasında Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde Refet Angın’ın öğrencisi olan Cumhur Tülay Vargı ise Angın ile olan anılarını şöyle paylaştı:

“Deneme Lisesi’nin orta 1’inci sınıftan Lise son sınıfa kadar öğrenim gören ilk öğrencilerindenim. O okuldaki öğrencilik hayatım boyunca Refet Angın bizim müdüremiz ve sanat tarihi öğretmenimizdi. Biz hocalara saygıyı, Atatürk’ün ne demek olduğunu, disiplini, temizliği bize hep Refet hanım öğretti. Kendisini unutmamız mümkün değil.”

Arkeolog Ayşe Temiz de Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’de Refet Angın’ın öğrencisi olduğunu anlatarak şunları kaydetti:

“Refet Angın tarih hocamızdı. o lise çok güzel bir okuldu ve çok kıymetli öğrenciler yetiştirdi. Şöyle ki; sıra arkadaşım Uğur Mumcu’du, Doğu Perinçek, Aydın Güven Gürkan da o lisede öğreim gördü. O okul çok sayıda ekonomisti profesör ve bilim adamı yetiştirdi. Ortaokulda biraz çocuksunuzdur ama lisede biraz kendinizi bulmaya başlarsınız. Refet hanım bize tarih bilincini ve Atatürk ve cumhuriyet sevgisini muhteşem bir şekilde öğretti. Tatlı sert bir hıcaydı, çok bilgili bir insandı. Müthiş bir zekası vardı. Hepimizi numarasıyla hatırlardı. ‘509 Ayşe Temiz hoşgeldin’ derdi. Bütün talebelerin ahbaplığı liseden sonra da devam etti.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA 1’İ UZMAN ÇAVUŞ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 112 kaçak göçmenin yakalanması ...

instagram takipçi satın al