Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Çökertme’ye Daha Sağlıklı Su Veriliyor – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / Çökertme’ye Daha Sağlıklı Su Veriliyor

Çökertme’ye Daha Sağlıklı Su Veriliyor

MUSKİ Genel Müdürlüğü, Çökertme İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni yenileyerek mahalleye daha sağlıklı su vermeye başladı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, il genelindeki mevcut içme suyu arıtma tesislerinin revizyon çalışmalarını sürdürüyor.

MUSKİ Tesisler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Batı Bölgesi Şube Müdür Vekili Kadriye Erkal Yıldırım koordinatörlüğünde çalışmalarını sürdüren ekipler, Batı bölgesindeki 3 adet İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nin revizyon çalışmalarına devam ediyor.

Gerekli görülen tesislerde bakım onarım çalışmalarını sürdüren Batı bölgesi ekipleri, çalışmalar kapsamında Milas ilçesine bağlı Çökertme Mahallesi’nde bulunan Çökertme İçme Suyu Arıtma Tesisi’ni yenileyerek mahalleye daha kaliteli su vermeye başladı.

“SİSTEM VERİMLİ ÇALIŞMIYORDU”

Çökertme İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin MUSKİ Genel Müdürlüğü’ne devir olduğunda sistemin tam verimli çalışmadığını belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, bu nedenle mahalleye kalitesi düşük ve daha az su verildiğini belirtti.

Mevcut tesise yeni arıtma sistemlerinin ilave edilerek ürün suyunun kalitesinin ve miktarının arttırıldığını belirten Ülgen, “Yapılan arıtma sistemleri ile vatandaşın kullanmakta olduğu içme suyu daha kaliteli hale getirildi. Bunların yanında mevcut membranların işlevsellik ve kullanım ömrünü arttırmak için filtre sistemleri kuruldu. Ayrıca asit baz dengesi değerinin düşük olması genel kullanımda insan sağlığını olumsuz etkilediğinden sisteme asit baz dengesi için tank ilavesi yapıldı ve bütün sorunlar ortadan kaldırıldı” dedi.

“SİSTEME İLK BYPASS HATTI EKLENMİŞTİR”

Sistemde bypass hattı olmadığı için herhangi bir olumsuzluk anında ya da sistemle ilgili çalışma anında kuyudan su deposuna gelen ham suyun direk olarak çökertme mahallesine verildiğini belirten Ülgen, bu yüzden sisteme ilk bypass (tahliye) hattının eklendiğini vurguladı. Ayrıca sistemin bağlı bulunduğu bütün metal aksanlar, vanalar ve boruların paslanmaz malzeme olarak değişimlerinin yapılarak işlevselliklerinin arttırıldığını ifade eden Ülgen, hidrofor ve pompaların yenilendiğini söyledi.

Ülgen, “Söz konusu sistemle ilgili yapılan yenileme çalışmalarıyla çökertme mahallesine ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’ kriterlerine uygun hale getirmeyi amaçladığımız kaliteli su halkımıza ulaştırılmıştır. Sistem yenilendi. Ekiplerimiz tarafından düzenli olarak kontrolü yapılmakta ve herhangi bir olumsuzluğuna mahal verilmemek için çalışmalarımız devam etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA 1’İ UZMAN ÇAVUŞ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 112 kaçak göçmenin yakalanması ...

instagram takipçi satın al