Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ÇOCUKLARLA İLETİŞİM VE YETİŞTİRMEDE ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ
Anasayfa / FLAŞ HABER / ÇOCUKLARLA İLETİŞİM VE YETİŞTİRMEDE ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

ÇOCUKLARLA İLETİŞİM VE YETİŞTİRMEDE ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ

Psikolog, akademisyen, eğitimci ve yazar olan Prof. Dr. Acar Baltaş, “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar Yetiştirmek” konulu seminer ile Bodrumlu ebeveynlerle ve eğitimcilerle bir araya geldi. Altaş, anne babalara çocuklarıyla doğru iletişim kurmada önemli tüyolar verdi.

Yurtiçinde ve yurt dışında yayınlanmış 100’den fazla bilimsel çalışması, 20 kitabı, 600 binin üzerinde satış başarısı ile Türkiye’nin en etkili konuşmacılardan biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Acar Baltaş’ın, bugün öğle saatlerinde TED Bodrum Koleji Konferans Salonunda verdiği seminere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin ve TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erden Erken ve çok sayıda kişi katıldı.

Değişim, beyin ve öğrenme, dünyadaki eğitim örnekleri, özsaygısı yüksek, huzurlu çocuklar yetiştirmek için velilerin neler yapabileceği konusunda deneyimlerini aktaran, Baltaş’ı katılımcılar dikkatle dinledi.

Çocukları mutlu etmek ve başarılı bir birey olmasını sağlamak için ebeveynlerin onların eğitimi konusunda yoğun çaba harcadığına işaret eden Baltaş “Derece derece biliyorsunuz ki yarının dünyası bugünden çok farklı olacak. En az bilgili olanlar bile dünyada bir şeylerin değişmekte olduğunu değil, dünyanın dönüşmekte olduğunu fark ediyor. Dünya çok farklı bir dönüşümün eşiğinde. İnanın ki 5 veya 10 sene içinde bugünle ilgisi olmayan bir dünya olacak. Bizim şu anda sürdürdüğümüz eğitim sistemi aslında bundan 150-200 sene evvel ilk kez halk çocuklarına toplu eğitim verilmeye başlandığı zamanki eğitim ilkelerini taşıyor. Biz bugün hala bilgi temelli eğitimi sürdürüyoruz. Ama inanın ki ortalama 10 sene içerisinde gözünüze taktığınız bir lensle buluttaki bilgiyi indirebileceksiniz. Dolayısıyla okula gidip bir şeyler öğrenmenin, sonrasında sınava girmenin ne manası kalacak. Çünkü zaten istediğiniz bilgi sizin elinizde. Ulaşabileceksiniz. O zaman mesele ne olacak; o bilgi ile ne yapabildiğinize dönüşecek. Gelecekte ne olduğunu şu an kimse bilmiyor” diye konuştu.

“Şu anki insan beyni 200 bin yıllık birinci versiyon, şimdi ikinci versiyon geldi; yapay zeka” diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Acar Baltaş “Yapay zeka ikinci versiyon. Bizim yaptığımız her şeyi makineler bizden daha iyi yapacak veya algoritmalar bizden daha iyi yapacak. Bir .çok yerde bu zaten başladı. Ama bu 10-15 yıl içerisinde ne getirecek bunu henüz bilmiyoruz. O zaman biz ne yapabiliriz? Makinelerin yapamadıklarını yapabiliriz. Makinelerin bize öğretemeyecekleri bizim makineler karşısında üstünlüğümüz. Böyle bir dünyanın eşiğinde eğitim sisteminde birinci versiyonla ne yapıyoruz” dedi.

Sunumunu görsel materyallerle de zenginleştiren Baltaş, insanın mizacının doğumundan 15-20 gün sonra belli olduğunun da altını çizerek şöyle devam etti:

“Nasıl belli olur? Örneğin kolay mizaçlı çocukla, zor mizaçlı çocuğun karnı acıktığında verdikleri tepkinin şiddetinde farklılıklar olur. Zor mizaçlı çocuklar aldıkları karşılık sebebiyle giderek zorlaşırlar, kolay mizaçlı çocuklar da eğer o yönde karşılık alırlarsa giderek daha kolay insanlar haline gelir. Dolayısıyla çocukların beyninin içinde neler olduğunu, nasıl bir fırtına koptuğunu bilmeden değerlendirmek kolay değil.”

Çocuklarla bağ kurmanın önemine de değinen Prof. Dr. Acar Baltaş, “Bağ kurmadığınız zaman özellikle ergenlik dönemindeki gençlerle, sık sık yaşayacağımız duygu ‘kırk keredir söylüyorum’ olacaktır. Eğer evde ‘kırk keredir söylüyorum’ duygusunu yaşıyorsanız sorun kuramadığınız bağdadır. Yetişkin insanlar olarak biliyoruz ki ne kadar çok söylersek, tekrarlarsak etkimiz o kadar azalır. Bizim yetişkin olarak sözümüzü iyi tartmamız lazım” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

VATANDAŞIN ZARARINI BELEDİYE KARŞILAYACAK

Pazar gecesi meydana gelen sel felaketinde zarar gören vatandaşların zararlarını tespit etmek ...

instagram takipçi satın al