Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Canan Güldal 12. sergisinde masal ülkesine yolculuğu anlatıyor – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Canan Güldal 12. sergisinde masal ülkesine yolculuğu anlatıyor
Canan Güldal 12. sergisinde masal ülkesine yolculuğu anlatıyor

Canan Güldal 12. sergisinde masal ülkesine yolculuğu anlatıyor

Ressam Canan Güldal’ın yağlıboya tablolarından oluşan resim sergisi Gündoğan’ın tek sanat galerisi Galeri Costa’da açıldı. Sergi 28 Temmuz 2016 tarihine kadar ziyarete açık olacak.

cKutay Köktürk, eşi Ayşın Köktürk, yönetmen Selahattin Sancaklı, ozan Rahmi Saltuk ve ressam eşi Asuman Saltuk, Akın Dinçsoy ve Gündoğan’da yaşayan sanatseverler katıldı.

Suluboya resimlerinden oluşan ilk kişisel sergisini 1999 yılında açan Canan Güldal sonrasında tuval üzerine yağlıboya çalışmalarına ağırlık verdi. 2000’li yıllarda resimde kendi üslubunu kurmaya başlayan, dışavurumcu bir anlatım dili ile günlük yaşamdan beslenen algılamaları ve izlenimleriyle oluşan duygularını tuvale aktaran Güldal yarı soyut resimleriyle dikkatleri çekti.

Resimlerinde kadın figürleri ve tahta sandalyeler önemli bir yere sahip. Figürler deforme edilerek kimliksizleştirilmişler. Yabancı da değiller, tanıdık da. Yalnız ve hüzünlü uzaklıklarıyla melankolik bir hava yaratırlar. İnsan ve onun halleri, çeşitli nesneler Güldal’ın fırçasıyla yorumlanırken şiirsel ve masalsı bir tat kazanır.

Güldal’ın resimleri bildik dünyanın çok uzağındaki yabansı bir masal ülkesine doğru birlikte yolculuğa çıkmaya çağırır bizleri. Bu davete uyanlar resmi alımlama sürecinde bir tür büyülenmişlikle resmin içinde bulurlar kendilerini. Geçmiş, şimdi ve gelecek bir aradadır artık. Belki de bir zamansızlık halidir bu.

Galeri Costa, Gündoğan’da bulunan butik otel Costa Farilya’nın bünyesinde açılan özgün bir sanat galerisi. Su kabaklarıyla çeşitli objeler  ve süs eşyaları yapan yine özgün bir sanatçı olan İlke Sönmez tarafından yönetiliyor.

İlke Sönmez’in kürotörlüğünde ikinci yılına giren Galeri Costa sezonun ilk sergisini suluboya resimleriyle tanınan Nusret Topuzoğlu’na açtı. Canan Güldal Galeri Costa’nın sezonun ikinci sergisi.

 

 

Canan Güldal kimdir

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı bölümünü derece ile bitirdi (1994). Resimsel biyografisi 90’lı yıllarda başlar. İlk sergisini suluboya resimleriyle 1999 yılında açmıştır. 2000’li yıllar resimde kendi üslubunu kurmaya başladığı dönemdir. Dışavurumcu bir anlatım dili ve günlük yaşamdan beslenen algılamaları, izlenimleriyle oluşan duygularını tuvale aktaran Canan Güldal yarı soyut resimleriyle dikkatleri çekti. On kişisel resim sergisi açan sanatçı, yurt içinde çeşitli karma sergilere de katıldı. Birçok eseri özel kişi ve kurumların koleksiyonlarında yer almaktadır.

Çalışmalarını Bodrum’daki kendi resim atölyesinde sürdüren sanatçı İstanbul Ekslibris Derneği üyesidir. 2014 yılında Ekslibris çalışmasıyla Polonya’da üçüncülük ödülü aldı, çalışmaları birçok ülkede kataloglarda yayımlandı.

Kişisel Sergiler

1999 Adapazarı Sakarya Sanat Evi

2004 İstanbul Doku Sanat Galerisi

2004 Ankara Doku Sanat Galerisi

2005 İstanbul Doku Sanat Galerisi

2005 Ankara Doku Sanat Galerisi

2006 İstanbul Doku Sanat Galerisi

2006 Ankara Doku Sanat Galerisi

2007 Ankara Doku Sanat Galerisi

2009 İstanbul Piazza Art Gallery

2009 İstanbul City’s Nişantaşı

2015  Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi

 

Karma Sergiler

2003 Bandırma Resim Sergisi

2004 İstanbul Yaz Karması Doku Sanat Galerisi

2005 İstanbul Öğretmenler Resim Sergisi

2005 İstanbul Yaz Karması Doku Sanat Galerisi

2005 Ankara Yaz Karması Doku Sanat Galerisi

2005 Ankara – Çağdaş Ustalar Karması – Piano Piano Galeri

2005 Ankara – “Güney Asya Ağlıyor” Resim Sergisi

2006 İstanbul – Ankara Yaz Karması Doku Sanat Galerisi

2006 TÜYAP Sanat Fuarı

2006 Doku Sanat Galerisi- İstanbul

2007 Ankara Sanat Fuarı – Yaz Karması Resim Sergisi

2008 Ankara Doku Sanat – Karma Resim Sergisi

2009 Çekirdek Sanat – Küçük İşler Sergisi – İstanbul

2009 Cemal Reşit Rey – “Ekim Geçidi” Karma Sergisi – İstanbul

2015 Uluslararası Bodrum Bienali

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al