Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BÜYÜK İSKENDER’İN HALİKARNAS KUŞATMASINI ANLATTI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / BÜYÜK İSKENDER’İN HALİKARNAS KUŞATMASINI ANLATTI

BÜYÜK İSKENDER’İN HALİKARNAS KUŞATMASINI ANLATTI

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Muzaffer Demir, “Büyük İskender’in Halikarnassos Kuşatması” konulu bir konferans verdi.

Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı bünyesinde bulunan Herodotos Tarih Araştırmaları Merkezi’nin “Tarih Konferansları” dizisi içinde, Konacık Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa tarih meraklıları ilgi gösterdi.

Yaklaşık bir saat süren konferans sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Muzaffer Demir, Büyük İskender’in özellikle MÖ 334 yılı sonbaharında gerçekleştirdiği Halikarnassos Kuşatması hakkında bilgiler verdi. Demir, şöyle dedi:

“Büyük İskender’in Pers topraklarını ele geçirmek için başlattığı seferde Halikarnassos’a da geliyor. Çünkü burası önemli bir Pers deniz üssü. MÖ 334 yılında gerçekleştirdiği bu kuşatma yaklaşık bir ay kadar sürüyor. O dönem Bodrum’u savunan Persli ve Yunanlı askerler epey bir savunma yapıyorlar, direnç gösteriyorlar. Nihayetinde şehrin dış surlarını ele geçiriyor fakat iç surlarını ele geçiremiyor. Kuşatmayı tabiri caizse yarıda bırakarak bölgeyi 1. Ada’ya bırakıyor, kendisi Likya üzerinden yoluna devam ediyor. Pers kuşatması Büyük İskender’i zorlayan kuşatmalarsan bir tanesi olmuştur. Bir ay kuşatmayla uğraşmak zorunda kalmıştır. Bunun sebebi de Mausolos’un 370’li yıllarda burada güçlü bir kent kurmuş olması. Kuşatmaya karşı gelebilecek her türlü kule ve teçhizatla donatılmış olması bu anlamda Büyük İskender’in zorlamıştır. Myndos Kapısı, Mylasa Kapısı aşılmıştır ama o dönem Mausolos’un sarayının da olduğu iç kale ele geçirilememiştir. Pers donanması o dönemde güçlüdür, Kos Adası’na çekilmiştir fakat oradan iç kaleleri desteklemiştir. Büyük İskender de vakit kaybetmemek için iç kaleleri ele geçirmeden yoluna devam etmiştir” dedi.

Prof. Dr. Muzaffer Demir, ‘Büyük İskender Bodrum’da herhangi bir eser bırakmış mıdır?’ sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Savaşla ilgili yapılan kazı çalışmalarına baktığımızda Myndos Kapısı yakınındaki hendeklerde savaş dönemlerinden kalma ihtimali olan mızrak ve ok uçları gibi bir takım arkeolojik buluntular ortaya çıkartılmıştır. Savaşın kalıntılarından günümüze gelen askeri materyaller söz konusu. Fakat İskender’in kentte inşa ettiği herhangi bir mimari yapı söz konusu değil.”

Büyük İskender’in Halikarnassos Kuşatması’nın tarihte detayı verilen en önemli kuşatmalardan biri olduğunun da altını çizen Demir, “Arrianus’un Anabasis adlı eserinde ve Daidalos’un Evren Tarihi adlı eserinde bu kuşatmayla ilgili detaylı bilgiler verilmekte” dedi.

Seminer sonunda Prof. Dr. Muzaffer Demir’e plaket takdim edildi.

Keny Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

TEBRİKLER KAYRA

Türkiye Karate Federasyonu’nun ulusal seviyedeki en önemli organizasyonu olan Büyükler Türkiye Karate ...

instagram takipçi satın al