Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BODRUM’UNA SAHİP ÇIK – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ / ALİ DİZDAR / BODRUM’UNA SAHİP ÇIK

BODRUM’UNA SAHİP ÇIK

Ali Dizdar’ın son yazısı:

 Ali Dizdar

Ali Dizdar

Ağzımızdan sık sık çıkan sözler vardır “Sahip çıkmazsan kaparlar”. Futbol maçlarında yenilgi sonrası “Atamayana atarlar” deriz. İşte biz Bodrumlular da bunu yaşıyoruz.

Bodrum’da OASİS AVM yapılırken aklı selim insanlar bas bas bağırdılar bu yapılaşma kriterlerinin yerle bir edilmesi, üstelik Bodrum esnafını da zora sokacaktır diye. Ancak Bodrum Çarşıdaki dükkan kiralarını çok yüksek bulanlar intikam hissiyle bu sese kulak vermediler. Zaten doğru söylevlere ısrarla kimse rağbet etmiyor, rant insanların gözüne perde indirmiş durumda.

Bırakın Bodrum yarımadadaki 130 bin yerleşik nüfusun Bodrum’a akmasını Bodrum merkezde yaşayan 50-60 Bin nüfus ta çevre yörelerde, çevre deki alışveriş merkezlerinde vakit geçirmekte, eğlence, alış veriş, yeme içme gibi her gereksinimini Bodrum dışında halletmektedir.

Bodrumlu bankadaki gereksinimi için ya da eyleme katılma, cenazeye katılma ve toplantı haricinde işi yoksa Bodrum merkeze inmiyor artık.

NEDEN?

Bu sorunu yazmaya başladığımdan beri yazar söylerim değişen bir şey olmuyor. Yeniden bir kere daha yetkililere kent sakinlerine, girişimcilere bunları hatırlatmak isterim.

1…..Kent merkezinde o kadar fazla inşaat, onarım yol kazma, kaldırım yenileme, boru döşeme, dükkan yenileme, restorasyon, yapılıyor ki yürümek sorunlu, görünüm berbat, kaldırımlar işgalde, dükkanlar kapalı terk edilmiş şehirde dolaşmanın bir anlamı yok. Bu durum bu yıl azalmış gibi ancak hala var ve insanları bezdirdi ve halk küskün.

2…..Çevre deki her nereye giderse gitsin otopark sorunu olmuyor üstelik ücretsiz. Bodrum’da otopark sorun olduğu gibi ücretlerde yüksek itici bir durum.

3…..Bodrum merkezde çocukları cezbeden neredeyse hiçbir şey yok çocuklu aileler tercih edemiyor.

4…..Seçkin mağazalar yok çünkü dükkan kiraları nedeniyle hepsi AVM lere kaçtı, hem kira düşük hem müşteri bol diye ve haklılar.

5…..Salı pazarının merdiven altı ürünlerin satış alanı olmasına izin vermeyiniz. Yerel dokumaların el ürünü mamullerin satış pazarı haline dönüştürmelisiniz ki kayıt dışı ekonomiden de yasa dışı üretimden de kurtulalım. Bodrum esnafına da rekabet haksızlığı yapmayalım.

6…..Bir tek meyhane ve gece yaşantısı için tercih edilen Bodrum Çarşı kaldı elimiz de o da sorunlu. Aklı başında bir insan sarhoş olmaya kendi arabası ile gitmez. Akşam en geç saat 22 den sonra neredeyse yarımadada toplu taşıma yok gibi. Ya içki içmeyen birini yanına alıp gitmek var ya da trafik cezası yemeyi de, trafik canavarı olmayı da göze alıp şehre inmek var. Her şeyi ayarlandın park yeri sorunun var 5-6 saatlik bir oto park ücreti akrep gibi. Lanet olsun deyip vazgeçmeyi seçiyor insanlar.

Belki sizlerin de katabileceği İşte bu nedenlerle Bodrum merkez yalnızlığa itilmiş durumda. Çarşı işlevini yitirmeye devam etmekte üstelik civarında AVM ler de çoğalmakta ve cazibeleri Bodrum’u katlamakta.

Çözümler muhtelif bazı esnaf arkadaşlar kendince çareler önerip imza toplamakta ancak sesleri cılız çıkmaktadır. Münferit hareketler yetersiz kalıyor. Yerel yöneticiler, Odalar bu soruna beraber eğilirlerse o zaman yol alınabilir. Kaymakamlık, Belediye, Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, Esnaf Odası, Şoförler Odası, İlçe Emniyet, Turizm Dernekleri, Denizciler, toplanıp kafa yormalılar.

Ben de birkaç öneride bulunacağım elbet ancak yapılabilirliği konusunda yetki ve etki sahibi olmadığımdan kamu oyu oluşturmaktan öte gidemem.

Bodrum merkezde sanatsal faaliyet yok, sinema, tiyatro salonu olmalı, Bodrum’un oda orkestrası var ancak konser vereceği salonu yok. Baraz otelin yıkılıp meydan kafe haline getirilen Mağfel alanı daha çok sanatsal faaliyet yapılabilen bir meydan haline getirilmelidir. Hala bir proje ışığında bir şeyler yapılabilir. Burayı ATM makineleri koyarak cazip hale getiremeyiz.

 

001 (Small)

 

002 (Small)

 

Meydanlar işlevli olmalıdır meydanlar yaratılmış boşluklar olmanın ötesinde karakter sergilemelidir ki buluşma yeri olsunlar, meydana kafe açmanın meydana masa koymanın meydana araç park etmenin ötesinde bir çekicilik yaratmak gerekir ki buluşma yeri olsunlar.

003 (Small)

 

Bir hata yapıp eski kiliseyi yok ettik yeniden canlandırma çabaları sonuçsuz kalmamalı. Kültür Bakanlığına sesleniyoruz hadi artık şunu halledin, Merkezi hükümetin sözcüsü AKP ilçe Başkanlığına sesleniyoruz kültürel varlıklarımıza özen göstermeyi önceliğinize alınız.

004 (Small)

 

005 (Small)

 

Bodrum’daki para sirkülasyonundan nemalanan Bankalara sesleniyoruz Bodrum’un en işlevsel meydanına yaptığınız bu binayı boş tutmak yerine bir sanat merkezi ya da bir sanat galerisi bir toplantı salonu haline dönüştürün de yok ettiğiniz güzelliğe bir katkıda bulunun.

006 (Small)

 

007 (Small)

 

Bodrum Çarşıdaki dükkan sahiplerine sesleniyoruz astronomik fiyatlarla kiraya vermek yerine makul fiyatlarla çarşıya fayda sağlayacak konseptlerde dükkan açmak isteyenleri seçiniz. Bodrum’u incik boncuk satan imitasyon çarşısı bir halden kurtarmamız gerekli. Belediye yetkilileri de bu konuda secici olmalıdırlar.

008 (Small)

Bodrum sadece turiste yönelik faaliyet yeri değildir. Yerel halkın rahat edebileceği vakit geçirebileceği eğlenip stres atabileceği bir merkez olmalıdır. Turizm sezonu haricinde de Bodrum yaşanılası bir yerdir bunu unuttuğumuzdandır ki bu haldeyiz. Yerel halkınıza işkence yapmanızdandır ki civar yörelerde açılan AVM ler tercih sebebi olup Bodrum merkezi inlerin cinlerin çift kale maç yaptığı sahaya dönüştü.

Bodrum esnafı müşteri sıkıntısı çektiğinden çarşı içine araç park etmenin çarelerini aramakta ve istemektedir. Belediyenin oto parkı akşam saatlerinden sonra boşalmakta ve sabaha kadar boş durmaktadır. Gece saatlerinde ücretsiz olmasını istemeleri civar toplanma merkezlerinde otoparkların ücretsiz olmasıyla rekabet edememekten ötürüdür. Ancak çarşının bir otopark haline dönüşmesi de tercih edilebilir değildir.

İşte bir dolu sorunlara kalıcı işlevsel çözümleri münferit girişimlerle sağlayamayacağımız eskiden beri süre gelen bu sorunların devam etmesiyle ortadadır. Bıçak kemiğe dayalı durmakta ve sancılar devam etmektedir. Tüm yetkililerinin birlikte eğilmesi gerekir yaşanası bir Bodrum’u yeniden canlandırmak için.

Seyirci kişiler olmaktan vazgeçip etkin kişiler olmalıyız

Sürç-ü lisan ettikse affola, Saygılarımla.

Ali Dizdar 17 Aralık 2015

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ALİ DİZDAR IN YAZISI ‘ÇOK BEKLERSİNİZ’

Günün birinde Rodos’un turistik koylarından birinde demirlemiştim tekneyle, bildiğiniz gibi ben kaptanım. ...

instagram takipçi satın al