Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Bodrum’da Suriyeli sığınmacı çıkmazında yeni gelişme – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / Bodrum’da Suriyeli sığınmacı çıkmazında yeni gelişme

Bodrum’da Suriyeli sığınmacı çıkmazında yeni gelişme

Bodrum merkezinde parklarda barınmaya çalışan Suriyeli mültecilerin hali yürek burkarken,  turizm sezonunda işlek yerlerde açık alanda mülteci yoğunluğunun sorun yaşattığını belirten esnaf, yerel yöneticilerden yardım istedi.

Bodrum’da son günlerde Suriyeli sığınmacıların durumu belirsizliğini korurken, imza toplayıp konuya çözüm isteyen esnaf Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile görüştü.

Esnaf temsilcileri dilekçe ve imzaların bir suretini AK Parti ilçe başkanlığında bulunan görevlilere teslim ederek destek istediler.

Esnaf temsilcileri sığınmacılara yardım ettiklerini, yardımlarına devam etmekten kaçınmadıkların belirten olukça kalabalık bir grup halindeki esnaf önce Bodrum Kaymakamlığı’na çıktı.

Kaymakam Gödekmerdan’ın makamında kabul ettiği esnaf temsilcileri, turistlerin yoğun olduğu yerlerde dilenenlerinde olduğu ve hoş olmayan görüntülerin yaşandığını belirtti.  Konunun vicdanı boyutu olduğuna dikkat çeken ve sığınmacıların daha iyi şartlarda barınabilmeleri için destek olacaklarını belirten esnaf,  ancak bunun gelişi güzel değil de planlı bir şekilde olması gerektiğini dile getirdi.

Sığınmacılara ‘Sen Bodrum’a gelemezsin’  denemeyeceğini söyleyen Kaymakam Gödekmerdan, belediye ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile de görüştüklerini, dilencilik yapan, park ve bahçelerde yatanlarla ilgili gerekeni yapacaklarını, toplayıp ilgili yerlere göndereceklerini söyledi.

Esnaf daha sonra Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Kocadon ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından soruları yanıtlayan Başkan Kocadon “ Valiliğimiz, emniyet ve jandarmamız, sivil toplum örgüleri ile tekrar oturup ortak bir karar altında birleşeceğiz. Sonuçta hepimiz üzülüyoruz. İnsanların bu durumda olması hepimizi üzüyor. Ama Bodrum’un özelliklerini de unutmamak lazım. Elimizden geldiği  kadar o insanlara da sahip çıkacağız” dedi.

Görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyleyen esnaflardan Osman Şirin  “En büyük tehlike sağlık konusu. Sığınmacıların barınacak, yiyecek, giyecek sorunları var.  Biz elimizden geldiğince yardım ediyoruz ama parklarda, işler caddelerde esnafı da zor durumda bırakan görüntüler yaşanıyor” dedi.

Bu görüşmelerin ardından yaklaşık 2 saat sonra zabıta ve polis ekipleri Suriyeli sığınmacılara kent merkezinde bulunan bir okulun bahçesine taşınmaları teklifinde bulundu. Suriyelilere okul bahçesinde temizlik hijyen sorunlarının giderilebileceği, daha rahat edecekleri, yemek vereceklerini ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacaklarını ifade edilince birçok Suriyeli eşyalarını okul bahçesine taşıdı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA 1’İ UZMAN ÇAVUŞ 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalışan 112 kaçak göçmenin yakalanması ...

instagram takipçi satın al