Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BODRUM’DA JAPONLARIN RENKLİ ETKİNLİKLERİ İLGİ ÇEKTİ – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM’DA JAPONLARIN RENKLİ ETKİNLİKLERİ İLGİ ÇEKTİ
Başkan Vekili Seval Aktaş'a Geleneksel Japon Yeşil Çayı ikram edildi

BODRUM’DA JAPONLARIN RENKLİ ETKİNLİKLERİ İLGİ ÇEKTİ

Japonya ile Türkiye arasında diplomatik ilişki kurulmasının 90. yıl dönümü, Bodrum’da da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Bodrum Belediyesi ve Japon – Türk Kültür Değişim Derneği işbirliğiyle Bodrum’da Japon Kültür Festivali kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Japon geleneksel dansları, müziği ve el sanatlarının sergilendiği festivale ilgi yoğun oldu.

Belediye Meydanı’nda düzenlenen ilk etkinlikte Japonlar tarafından bestelenen Türkçe şarkı ve davul gösterileri sahne aldı. Festivalde görev almak üzere ayrıca 36 Japon sanatçı ve müzisyenle birlikte Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünden 11 öğrenci de Bodrum’a geldi.

İkinci gün etkinliklerinde ise 400 yıllık Japon Çay Seremonisi, ikebana, origami, hat sanatı, deniz kabuklarından kolye, delik para ile uğur kolyesi yapımı gibi 7 ayrı kültür tanıtıldı. Kimono giyen Japonlar ve üniversite öğrencileri tarafından etkinliğe katılan yerli yabancı turistlere çay servisi yapıldı.

Japon kültür etkinlikleri Bodrum’un ardından Isparta’da devam edecek.

Türk Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji İshimoto gösteriler hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlarken “sahnede müzik ve gösteri yaptık. 7 tane geleneksel Japon el sanatını anlattık. Çay seromonisi, 400 sene önce başladı. ikebana, ikebanada çok meşhurdur. Başka yerde orogami. Hat sanatı. Böyle, kültürümüzü tanıtmayı çok seviyorum onun için 15 şehirde yaptık. 16. Şehir burası.” dedi

Ankara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ercan Yenal ise “Bu etkinliklerin en büyük amaçlarından bir tanesi kültür ve sanat bakımından yaptıkları Japonya’daki etkinliklerin bir kısmını hatta Bodrum gibi bir yerde bir besteleri oldu ve Bodrum bestesinin burada sunulduğunu hep birlikte gördük çok mutlu olduk. “ dedi

Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Seval Aktaş ta Türk Japon dostluğunu köklü bir geçmişe dayandığını, Bodrum Belediyesi olarak bu dostluğa önem verdiklerini belirtti. Başkan Vekili Aktaş, ikram edilen Japon yeşil çayını değişik bulduğunu ifade ederek şunları söyledi. “Bu Japonların çok meşhur yeşil çayıymış tadı güzel. Çok fazla değil. Önce tatlı yeniyor daha sonra çay içiliyor. Tatlının üzerine çay içildiği zaman çok fazla acısı belli olmuyor. Güzel değişik bir şey.”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al