Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Bodrum’da denizden 12 haftada 10 ton çöp çıkartıldı – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / ÇEVRE - DOĞA / Bodrum’da denizden 12 haftada 10 ton çöp çıkartıldı

Bodrum’da denizden 12 haftada 10 ton çöp çıkartıldı

Bodrum da belediye ekipleri taafından 12 hafta süren, dalgıçların da katıldığı deniz dibi temizliğinde yaklaşık 10 ton atık malzemeler çıkartıldı.

Üniversite öğrencilerince heykele dönüştürülen atık malzemeler, deniz kirliliğine dikkat çekmek için Kumbahçe meydanında sergilendi.

Bodrum Belediyesi’nin “Denize en çok mavi yakışır” sloganıyla 12 haftadır devam ettirdiği deniz dibi temizliği etkinliği, özellikle yerli ve yabancı tatilcilerin yoğun olarak tercih ettikleri Kumbahçe Mahallesinde sona erdi.

Bodrum Belediyesine bağlı 10 dalgıcın katıldığı deniz dibi temizliğinde yaklaşık 2 tona yakın çöp çıkartıldı. Çöplerin arasında lastik, pet şişeler, masa ve sandalyenin yanı sıra evsel atıklar dikkat çekti.

Kumbahçe meydanında ayrıştırılan atık malzemeler daha sonra temizlik işçileri tarafında kamyonlara taşınarak bölgeden alındı. Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve öğretim üyelerinin atık malzemelerden yaptıkları birbirinden ilginç heykeller de meydanda sergilendi.

12 hafta süren deniz dibi temizliği hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, çalışmalara hem belediye personelinin hem de vatandaşların büyük destek verdiğini söyledi.

Temizlik çalışmalarına gönüllü dalgıçlarda katıldığını anlatan Kocadon, “Bütün katılan kişilere teşekkür ediyorum. Bu etkinliklerin sonucunda ortaya çöplerden oluşan sanat eserleri çıktı. Bu eserleri Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrenci ve öğretim üyeleri yaptı. Denizden çıkan atıklarla bize heykeller yaptılar. Bunları da burada sergileyeceğiz” dedi.

Yapılan çalışmalar sonucu denizden 10 ton çöp çıkarttıklarını anlatan Kocadon, şöyle konuştu:

“Bodrum’da 10 tona yakın çöp çıkardık. Bu rakam çok yüksek. Bodrum gibi medeni olan bir yerde, özellikle geçimini denizden sağlayan ilçede biraz daha dikkat etmemiz gerektiğini fark ettik. Bodrum yarımadası çok şanslı. İnanıyorum ki hem öğrencilerin hem de TEMA ve TURMEPA’nın desteğiyle de daha da bilinçli bir hale gelindi. İnanıyorum ki insanlarımız ileri ki yıllarda kolay yolu seçmeden denize çöğ atmadan denizle barışık yaşayacaklarına inanıyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından deniz dibi temizlik çalışmalarına destek veren kurum, kuruluşlar ile dalgıçlara teşekkür belgeleri ile çeşitli hediyeler verildi. Etkinlikler akşam saatlerine kadar sürdü.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA TARHANA ÇORBASI VE GEMİCİ PEKSİMETİ DAĞITTILAR

Slow Food ve Yaveş Gari Bodrum Birliği, Bodrum Pazar yerinde sıcak Muğla ...

instagram takipçi satın al